Перейти до основного вмісту

«Дуже важливий геополітичний крок»

Сенат США схвалив законопроект про підтримку України
12 грудня, 14:47
Фото Reuters

Учора пізно ввечері американський Сенат ухвалив  «Акт на підтримку свободи України - 2014» під номером S. 2828. Цей документ дозволяє президенту США запровадити нові санкції проти "Газпрому", якщо буде зафіксовано скорочення постачань газу до країн НАТО, а також в Україну, Грузію та Молдову. Окрім того, нові обмеження можуть зачепити інші компанії та осіб, які займаються нафтовими проектами в Росії. Можуть бути запроваджені додаткові обмеження на експорт необхідного обладнання. Також передбачаються нові санкції щодо "Рособоронекспорту".

Окрім цього, за набуття чинності закону, Україна, Грузія та Молдова отримають статус особливих партнерів поза блоком НАТО. Президент США зможе надати уряду України озброєння та допомогу в вигляді військових консультантів на 350 млн доларів. Також американська влада має допомогти Україні переорієнтувати військовий експорт із Росії на інші ринки. Також США готові виділити ще 50 млн доларів на модернізацію газотранспортної системи та допомогти Києву знизити залежність від імпорту російського газу.

Ще по 20 млн доларів мають виділити на підтримку демократичних інститутів в Україні та Росії. Також законопроект передбачає збільшення програм російською мовою американських ЗМІ, підконтрольних наглядовій раді з міжнародного мовлення. Передбачається розширити мовлення "Голосу Америки" та радіо "Свобода" у країнах колишнього СРСР, щоб протидіяти російській пропаганді. Серед пріоритетних напрямків розглядають Україну, Грузію та Молдову. Також планується збільшити мовлення українською та румунською мовами.

Треба зазначити, що для набуття чинності документ також повинна схвалити Палата представників. Але тут немає бути проблем, тому що більшість у цій палаті мають республіканці, які активно виступають на підтримку України. Лише питання залишається в тому, чи підпише його президент США Барак Обама. 

Це справді дуже важлива подія, оскільки законопроект містить, як мінімум, два важливі положення щодо надання Україні статусу "важливого союзника США поза НАТО" і т.зв. оборонних озброєнь, сказало «Дню» джерело в українському МЗС. «Якщо перше є вкрай промовистим, але здебільшого символічним актом, то друге - може серйозно сприяти виведенню нашого військового та військово-технічного співробітництва на новий рівень, який є більше відповідає реальній ситуації та потребам українського війська. Треба також відзначити, що йдеться про проект закону, тобто законодавчий акт, що матиме  юридично зобов'язальний характер. Інші положення законопроекту сприятимуть тому, що підтримка України з боку США буде більш системною та ефективною. Гадаю у законопроекту, що має підтримку обох партій та відбиває настрої значної частини американського істеблішменту та громадської думки, є непогані  шанси досить швидко бути підписаним Президентом США.  Суттєво, зо цей законодавчий акт з'явився тоді, коли почали лунати голоси тих, хто готовий вести з російським керівництвом "business as usual"», - підкреслив співрозмовник. 

«НАРЕШТІ ВІДБУВАЄТЬСЯ ПРОЦЕС СТВОРЕННЯ СОЮЗУ МІЖ США, ЄС І УКРАЇНОЮ»

Юрій ЩЕРБАК, письменник, дипломат, публіцист:

Наприкінці року, одним із найбільш позитивних рішень стало прийняття резолюції сенату США щодо надання Україні деяких видів озброєнь і проголошення України союзником США без членства в НАТО. 

Очевидно, що цей законопроект отримає і підтримку в палаті представників і все буде залежати від Обами. Не факт, що він підпише цей законопроект. Можуть бути довгі процедури, узгодження списку озброєнь, асигнувань і т.д. Тим паче Обама вже почав застерігати щодо посилення санкцій проти Росії, які можуть викликати не ту реакцію і не бути ефективними.

Однак справа з цим законопроектом може затягнутися до березня – ми не знаємо, що станеться за цей час. Потім Росія почне погрожувати Україні і Сполученим Штатам ускладненнями.

В цілому, це – дуже важливий геополітичний крок. Нарешті відбувається процес створення союзу між США, Європейським Союзом і Україною, що матиме для незалежності нашої держави позитивне значення. США – єдина країна із тих, хто підписав Будапештський меморандум, залишаються послідовними гарантами української незалежності і територіальної цілісності. В умовах, коли Росія повністю зруйнувала систему безпеки і гарантій.

 
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати