Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

...Хоч одне розумне рішення

Навчанням з НАТО — бути!
20 травня, 00:00

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на території України у 2010 р. для участі у багатонаціональних військових навчаннях». За відповідне рішення проголосували 394 депутати з 433 зареєстрованих у залі, при цьому не голосували комуністи. Усього на території України в 2010 р. планується провести 9 міжнародних навчань українсько-польсько-канадсько-литовські навчання Кленова Арка-2010, багатонаціональні навчання «Бар’єр-2010», «Світла Лавина-2010», «Козацький Степ-2010», українсько-словацькі навчання «Слов’яни за мир-2010», українсько-румунські, українсько-білоруські навчання, українсько-американські навчання «Сі Бриз-2010», «Репід Трайдент-2010». У цих заходах візьмуть участь близько 3 тис. чоловік з 18 країн світу. Найбільшими навчаннями є Сі Бриз, які починаючи з 1997 року проходили в Криму або в інших приморських регіонах України. Ліві та проросійські сили України протягом декількох років виступали проти навчань Сі Бриз. У 2006 році опозиційна тоді Партія регіонів взяла участь в акціях протестів, коли були заблоковані кораблі та військовослужбовці США в Євпаторії. Внаслідок цих акцій були зірвані спільні навчання українських військових і військових НАТО.

КОМЕНТАР

Олексій МЕЛЬНИК, провідний експерт військових програм Центру Разумкова:

— Перш за все, хотів би сказати, що це, мабуть, одне з небагатьох, беззаперечно, позитивних рішень нової влади. Аргументи на користь проведення міжнародних навчань залишаються незмінними. Для українських збройних сил такі навчання є унікальною можливістю підвищення вишколу та набуття передового досвіду — особливо, коли це спільні навчання з країнами-членами НАТО. Українську армію продовжують фінансувати на рівні нижчому від мінімальних потреб, незалежно від зміни влади. Проведення міжнародних навчань є унікальною можливістю здійснення бойової підготовки українських вояків за відсутності бюджетних коштів, адже левову частку витрат беруть на себе західні партнери.

Як при цьому прокоментувати зміну позиції Партії регіонів, які у минулому виступали проти проведення подібних навчань? Можливо, вони, опинившись при владі, почали більш відповідально ставитися до проблем, які стоять перед збройними силами. Аргументи, які висуваються офіційними особами, що начебто раніше не було можливості контролювати цей процес, а зараз вона з’явилася, виглядають дещо смішним. Ніяких загроз від тієї обмеженої кількості військових, які прибувають на нашу територію, бути не може.

Що стосується питання послідовності Партії регіонів, які підтримали рішення стосовно проведення навчань з країнами НАТО і, водночас, не підтримують ідею вступу України до Альянсу, то тут я не бачу протиріч. Слід розмежовувати питання співробітництва, євроатлантичної інтеграції та набуття повноправного членства в Альянсі. Плани військового співробітництва існують окремо, вони затверджуються щороку. Повертаючись до недавньої історії, а саме зриву міжнародних навчань «Сі Бриз-2006» за активної участі проросійських сил, у тому числі, Партії регіонів і комуністів, то й ті навчання жодним чином не прив’язувалися до вступу України в НАТО. Водночас, ми спостерігаємо послідовну анти-західну позицію комуністів, які, до речі, входять до правлячої коаліції. Для них, очевидно, важливішими є питання символів, лозунгів типу «НАТО — ворог», ніж аргументи, наведені вище.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати