Коротко / ПЛАНЕТА
США закликали розслідувати вибух газопроводу
Державний департамент США закликав Росію встановити причини вибухів на газопроводі, яким постачається російський газ до Грузії та Вірменії. «Влада Росії говорила про теракти. Однак незалежно від того, що стало причиною вибухів, важливо, що сусіди Грузії та Вірменії в момент кризи прийшли до них на допомогу», — заявив на брифінгу офіційний представник державного департаменту США Шон Маккормак. У зв’язку з цим американський дипломат згадав про додаткові поставки газу з Азербайджану та електроенергії з Туреччини. «Російська влада запевнила, що газопровід мають відновити за два-три дні», — повідомив Маккормак. За його словами, у відновленні енергопостачання двох закавказьких держав зіграла роль американська дипломатія. Тим часом у міністерстві палива та енергетики Грузії повідомили Інтерфаксу, що потреби Тбілісі в електроенергії цілком забезпечені, оскільки в ніч на вівторок під повне навантаження став 9-й енергоблок ТбілГРЕС, що працює на природному газі. Разом із тим у міністерстві зазначили, що енергокризу в Грузії повністю подолають лише після відновлення постачання газу з Росії.
У Канаді — зміна влади
Перемогу на загальних виборах, що відбулися в понеділок у Канаді, одержали консерватори. Чинний прем’єр-міністр країни Пол Мартін визнав свою поразку. Він також заявив, що покине посаду лідера Ліберальної партії. Таким чином, у Канаді вперше більш ніж за 12 років з’явиться консервативний уряд. Скоріш за все, його очолить лідер консерваторів Стівен Харпер. Однак консерваторам навряд чи вдасться забезпечити собі більшість у парламенті, тому партії доведеться шукати союзу з іншими політичними рухами. Другі за останні півтора року вибори в Канаді були призначені після того, як уряду на чолі з прем’єр-міністром Полом Мартіном, який представляє Ліберальну партію, був оголошений вотум недовіри.
Заарештовано родину Піночета
Дружина та четверо з п’яти дітей колишнього правителя Чилі генерала Августо Піночета арештовані за обвинуваченням у несплаті податків. Проти самого екс-диктатора вже висунуто офіційні обвинувачення в несплаті податків на суму приблизно 27 млн. доларів. Судді позбавили 90-літнього генерала парламентської недоторканності як у цій справі, так і у зв’язку з цілою низкою процесів за обвинуваченнями в порушенні прав людини, які, як стверджують позивачі, здійснювалися за часів правління в Чилі його хунти з 1973 по 1990 рр. Якщо родичів Піночета визнають винними, всім їм загрожують в’язничні терміни. Найближчими днями має відбутися засідання апеляційного суду, на якому буде прийняте рішення, чи випускати затриманих під заставу до початку судових слухань.
Пентагон зобов’язали назвати в’язнів Гуантанамо
Федеральний суд США зобов’язав Пентагон розкрити інформаційному агентству Associated Press дані про в’язнів, які утримуються на базі Гуантанамо на Кубі. Окружний суддя Джед Радкофф постановив, що американське оборонне відомство, відмовившись повідомити агентству відповідні дані, діяло всупереч американському законодавству. Вердикт суду зобов’язує Пентагон передати Associated Press невідредаговані копії протоколів 585 допитів в’язнів, що утримуються на базі, в яких, зокрема, вказані їхні особисті дані. Міністерство оборони США стверджувало, що оприлюднення імен завдасть моральної шкоди в’язням Гуантанамо, а також їхнім рідним і близьким. Однак суд цей аргумент не брав до уваги. «У в’язнів і членів їхніх сімей ніколи не було вагомих причин розраховувати на конфіденційність», — говориться в судовому вердикті. На базі ВМС США Гуантанамо утримують близько 500 в’язнів, яких звинувачують у терористичній діяльності. Здебільшого, це люди, взяті в полон під час війни в Афганістані.
Саддаму призначили нового суддю
Призначено нового головного суддю на процесі над Саддамом Хусейном. Як повідомив працівник суду, ним став Рауф Абдель Рахман. Він курд за національністю, і його ім’я раніше не згадувалося у зв’язку з процесом. Абдул Рахман змінить колишнього головного суддю — Різгара Аміна, також курда за національністю. Амін пішов у відставку минулого тижня, звинувативши владу країни у спробі вплинути на перебіг процесу. Він зробив цей крок після критики на свою адресу в іракських засобах масової інформації за надмірну м’якість до Саддама Хусейна.
Випуск газети №:
№8, (2006)Рубрика
День Планети