Коротко / ПЛАНЕТА
США звинувачують білоруський банк
Уряд США в особі міністерства фінансів офіційно звинуватив приватний білоруський банк «Інфобанк» у відмиванні грошей для режиму Саддама Хусейна. У поширеній у Вашингтоні заяві прес-служби міністерства фінансів стверджується, що «Інфобанк» «відмивав гроші для колишнього режиму Саддама Хусейна, отримані внаслідок махінацій з метою обману програми ООН «Нафта в обмін на продовольство» і з використанням незаконних надбавок і завищених контрактів». «Ці кошти потім відмивалися через кілька зарубіжних банків і підставних корпорацій», — вказується в документі, в якому йдеться, що відмиті таким чином «кошти від незаконних надбавок і завищених контрактів або поверталися уряду Іраку з порушенням умов програми ООН або використовувалися для закупівель озброєнь, а також фінансування військового навчання через «Інфобанк» та його дочірнє відділення». У зв’язку з обвинуваченням у відмиванні грошей уряд США випустив розпорядження про запровадження санкцій до «Інфобанку», включно із забороною на відкриття ним своїх кореспондентських рахунків у США та вимогою до американських фінансових установ припинити з ним будь-які прямі та непрямі операції, повідомляє РІА «Новости».
Рамсфельда майже виправдали
Незалежна комісія у США дійшла висновку, що відповідальність за знущання над в’язнями в іракській тюрмі «Абу-Греїб» лежить здебільшого на військовослужбовцях, які керували нею. Однак, як мовиться у звіті комісії, міністр оборони Дональд Рамсфельд і головний штаб американських військ також несумлінно стежили за своїми підлеглими, повідомляє Бі-Бі-Сі. Члени комісії назвали ситуацію, що склалася у в’язниці, «хаосом». Однак у їхньому звіті йдеться, що в «Абу-Греїб» не було «офіційної політики поганого поводження». Голова комісії Джеймс Шлезінгер заявив, що хоча безпосередня відповідальність лежить на командирах на місцях, весь ланцюжок командування аж до Вашингтона несе відповідальність як особисто, так і на рівні всієї організації. Під час прес-конференції, на якій було представлено звіт, Джеймс Шлезінгер і троє його колег по комісії визнали, що підхід Рамсфельда до розслідування можна схвалити. Відповідаючи на одне із запитань, Шлезінгер додав, що відставка міністра оборони стала б «подарунком усім ворогам Америки», і буде «дуже неприємно, якщо вона станеться». Комісію для розслідування випадків знущань над в’язнями у тюрмі «Абу-Греїб», що мали місце з жовтня по грудень 2003 року, було створено у травні за дорученням Дональда Рамсфельда.
Жіночий журнал у дусі джихаду
Радикальні ісламісти випустили у світ перший номер жіночого інтернет-журналу, повідомляє Бі-Бі-Сі. Журнал названо «Аль-Ханса» на честь знаменитої жінки-поета, яка жила в VII столітті та оспівувала загиблих в бою чоловіків. Головною метою інтернет-видання є навчити дружин радикальних ісламістів підтримувати своїх чоловіків у їхній боротьбі, а також виховувати дітей у дусі джихаду. Видавці заявляють, що інтернет- сайт підтримує таке собі Бюро жіночої преси на Аравійському півострові. Одним iз організаторів видання, як стверджується, був убитий у червні цього року лідер осередку «Аль-Каїди» в Саудівській Аравії Абдулазіз Мукрін. Журнал також має тісні зв’язки з інтернет-виданням «Голос джихаду». В першому номері, зокрема, можна прочитати: «Кров наших чоловіків і частини тіл наших дітей — це наша священна жертва». Одна із заміток присвячена факту появи на телебаченні в Саудівській Аравії жінки-диктора. Автор статті натякає на те, що така робота скидається на проституцію. Не обійшло видання й тему фізичного виховання, тренування тіла й духу. На сайті можна прочитати, як надавати першу медичну допомогу й готувати себе фізично до бойових завдань, якщо такі виникнуть.
Тривога в Узбекистані
Державний департамент США виступив із попередженням про імовірність нових терактів в Узбекистані, які можуть статися в цій країні у вересні, під час святкування чергової річниці незалежності. У заяві американського зовнішньополітичного відомства міститься заклик до громадян США в Узбекистані «вжити максимальних заходів безпеки, уникати появи в натовпі, у святкуваннях та суспільних місцях, де зазвичай збираються представники західних країн». США утримують в Узбекистані, що межує з Афганістаном, контингент із кількасот військовослужбовців, нагадує Інтерфакс.
НАТО оплатить ремонт доріг у Македонії
Північноатлантичний альянс виплатить Македонії $35 млн. для відновлення автомобільних доріг і мостів, частково пошкоджених або зовсім непридатних для використання внаслідок пересування ними важкої військової техніки Північноатлантичного альянсу, особливо у прикордонних із Косово і власне Сербією районах. Проект реконструкції доріг розрахований на термін від трьох до п’яти років. Як повідомляє белградське агентство Танюг, ця сума еквівалентна оцінкам македонських фахівців, що ґрунтуються на вивченні нинішнього стану шляхів сполучення країни. Війська НАТО активно використовували дороги й мости Македонії за згодою місцевої влади як під час операції проти тогочасної Союзної Югославії, так і після її завершення 1999 року.
Сина Маргарет Тетчер заарештували в ПАР
Сина екс-прем’єра Великої Британії Маргарет Тетчер Марка (на фото — лiворуч) заарештували у власному будинку в Кейптауні в рамках розслідування справи про можливу спробу перевороту в Екваторіальній Гвінеї. За словами представника генпрокуратури Південної Африки, 51-річного Марка Тетчера підозрюють у тому, що він надавав фінансову й матеріально- технічну підтримку людям, яких підозрюють у спробі організації перевороту, повідомляє Рейтер. Сам сер Марк заперечує свою провину. В понеділок у столиці Екваторіальної Гвінеї розпочався процес над обвинуваченими у цій справі: перед судом постали вісім південноафриканців та шість американців. Один обвинувачений помер у в’язниці. І його дружина, і представники правозахисної організації «Міжнародна амністія» припускають, що його катували. У вівторок Нік дю Туа, якого звинувачують у плануванні повалення президента Екваторіальної Гвінеї, заявив у суді, що йому обіцяли «величезну суму грошей» в обмін на згоду очолити переворот.
Випуск газети №:
№150, (2004)Рубрика
День Планети