Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

17 лютого, 00:00

Кремль вирішив ратифікувати ЄЕП

Президент Росії Володимир Путін подав на ратифікацію до Думи Угоду про формування Єдиного економічного простору, повідомили учора Інтерфаксу в прес-службі Кремля. Угоду було підписано в Ялті 19 вересня 2003 року. У документі зафіксовано, що ЄЕП формується з метою створення умов для стабільного й ефективного розвитку економік держав-учасниць і підвищення рівня життя населення. Угодою сформульовано, що під ЄЕП розуміється економічний простір, об’єднуючий митні території сторін, на якому функціонують механізми регулювання економік, що грунтуються на єдиних принципах, забезпечують вільний рух товарів, послуг, капіталу і робочої сили, проводиться єдина зовнішньоторговельна й узгоджена тією мірою і в тому обсязі, в яких це необхідно для забезпечення рівноправної конкуренції та підтримки макроекономічної стабільності, податкова, грошово-кредитна та валютно- фінансова політика. Багато експертів переконані, що участь України в ЄЕП загрожує проголошеному курсу країни на європейську інтеграцію. У дипломатичних колах не виключають, що Київ не ратифікує Угоду про ЄЕП принаймні до президентських виборів у жовтні нинішнього року.

Абрамович — найбагатший

Найбагатшою людиною Росії є губернатор Чукотки Роман Абрамович, статки якого оцінюють у $12 млрд. Такі дані наводить журнал «Фінанс», який склав свій рейтинг російських мільярдерів. Торішній лідер рейтингу — колишній глава ЮКОСу Михайло Ходорковський через арешт пакета акцій скотився на 15-е місце в рейтингу; якби арешту не було, його багатство оцінювалося б у $8,3 млрд., вважає журнал. Друге-третє місця з капіталом понад $4,5 млрд. у кожного в рейтингу журналу зайняли бізнес- партнери Володимир Потанін та Михайло Прохоров, основним активом яких є «Норильський нікель». Загалом у Росії, за даними журналу, 25 доларових мільярдерів. Наймолодшому мільярдеру, зазначає журнал, 22 роки. Майже всі доларові мільярдери пов’язані з нафтовою та металургійною галузями.

У Сербії з’явиться новий уряд

До коаліційного уряду Сербії, можливо, увійдуть представники Соціалістичної партії, лідером якої був Слободан Мілошевич. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, через півтора місяця спорів про те, хто і як повинен правити Сербією, в ній нарешті з’явиться уряд. Вихід із глухого кута було знайдено після того, як до коаліції погодилися увійти представники Партії відродження Сербії. Першу скрипку в новому уряді гратиме Демократична партія, яку очолює Воїслав Коштуніца. Саме його вважають фаворитом боротьби за посаду прем’єр-міністра.

У президенти Румунії йде американка

Голова регіонального комітету Республіканської партії, що базується в Лас-Вегасі в штаті Невада, 54-річна Лія Робертс цього тижня офіційно оголосить про висунення своєї кандидатури на президентських виборах у Румунії, повідомляє РІА «Новости». Як стало відомо журналу «US News and World Report», Робертс має намір витратити на виборчу кампанію $15 млн. зі своїх власних коштів. Вона також планує найняти як консультанта відомого американського політолога Діка Морріса, який допомагав свого часу Біллу Клінтону в його президентській кампанії. Лія Робертс народилася в Румунії і, будучи нині підданою США, зберегла своє румунське громадянство. Вона підтримує тісні зв’язки з керівництвом Республіканської партії у Вашингтоні й має непогані контакти в Білому домі.

Крах турецької бізнес-імперії

Представники фінансових органів Туреччини наклали арешт на понад 200 компаній, які належать одній із найбагатших підприємницьких династій країни — сім’ї Узан. Згідно із заявою Фонду ощадних вкладів та депозитарного страхування Туреччини, це зроблено у зв’язку з тим, що компанії не змогли виплатити борги в обсязі понад п’ять із половиною мільярдів доларів. Турецька влада звинуватила сім’ю Узан у шахрайстві. Представники сім’ї відкидають обвинувачення. Їхня бізнес-імперія охоплює найрізноманітніші сфери: від засобів масової інформації та зв’язку до будівельних матеріалів. Належний сім’ї другий за величиною оператор мобільного зв’язку в країні — фірма Telsim — одна із 219 компаній, на які накладено арешт. Кілька членів династії Узан, включно з главою сім’ї Кемалем Узаном, переховуються, у той час як інші постануть перед судом разом із керівниками компаній. Як повідомляє Рейтер, члени сім’ї Узан кажуть, що вони є жертвами політичного свавілля. Один із них — Джем Узан — є лідером правої Партії молоді.

Китай допоміг Лівії з ядерною програмою?

Експерти й дипломати вважають, що креслення ядерних боєголовок, які Лівія готова знищити в рамках свого рішення про згортання програми ядерних озброєнь, були зроблені в 1960-і роки в Китаї, однак до самої Лівії потрапили через Пакистан. Як зазначає Бі-Бі-Сі, багато фахівців упевнені в тому, що Китай був головним постачальником Ісламабаду секретних ядерних технологій, які дозволили Пакистану 1998 року оголосити себе ядерною державою і які потім перепродавали через чорний ринок так званим «країнам-ізгоям». Експерти на умовах анонімності розповіли агентству Ассошіейтед прес, що подібні креслення ніколи не використовувалися Пакистаном, який прагнув розвивати сучасніші ядерні озброєння. Лівія обнародувала ці креслення у грудні минулого року, після того як лівійський лідер Муамар Каддафі добровільно вирішив згорнути всі розробки зі створення зброї масового знищення.

Британських дітей хочуть навчати атеїзму

У щойно підготовленій доповіді британські урядові експерти стверджують, що курс релігійної освіти у школах має бути перейменований і відтепер називатися курсом релігійного, філософського й морального навчання. Тепер атеїзм викладатимуть нарівні з релігійними віровченнями, такими як християнство або іслам. Таке рішення прийняли органи народної освіти. Заняття атеїзмом не матимуть обов’язкового характеру. Це загрожує, втім, полемікою між прихильниками релігійного навчання, стурбованими проблемами зміцнення віри серед населення, і тими, хто виступає за світський характер освіти та вважає, що релігійні вірування не відображають реалій сучасного життя. Якщо авторам цієї ідеї вдасться втілити її в життя, британських дітей, зокрема, навчатимуть піддавати сумніву незаперечність істин, що викладаються в канонічних текстах. Проте атеїзм по-британськи зовсім не буде войовничим. Так, замість вчення про буття Бога дітям передбачається розповідати про «божественну істоту, чиї моральні думки надійніші, ніж наші», мовиться в доповіді, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати