Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

02 квітня, 00:00

Молдова отримала уряд «технократів»

Парламент Молдови затвердив новий уряд на чолі з Зінаїдою Гречаною. Перша в історії країни жінка-прем’єр назвала своїх міністрів «технократами», а їхнiм основним завданням — консолідацію суспільства напередодні виборів навесні 2009 року. Контрольований комуністами 101-місний парламент підтримав новий уряд 56 голосами, опозиція в голосуванні не брала участь. Колишній кабінет прем’єра-довгожителя Василе Тарлева пропрацював сім років і пішов у відставку два тижні тому, пославшись на необхідність змін. У нового уряду є рік: весною 2009 р. у Молдові пройдуть чергові вибори парламенту, який, в свою чергу, обере наступного президента. Тарлев заявив про відставку через кілька днів після з’їзду Партії комуністів, на якому було оголошено курс на оновлення. «Ми усвідомлюємо, що йде передвиборний рік. Це уряд технократів, який має консолідувати суспільство», — сказала Гречана в парламенті. Із 21 члена уряду лише шестеро не входили до колишнього складу кабінету. Із ключових міністрів свої пости втратили глава МВС Георге Папук і міністр фінансів Михаїл Поп.

Лідер демократів США закликає до єдності партії

Лідер демократів у палаті представників Конгресу США Ненсі Пелосі закликала якомога швидше закінчити боротьбу між Бараком Обамою і Гілларі Клінтон за право представляти Демократичну партію на президентських виборах. В інтерв’ю телекомпанія Ей-Бі-Сі Пелосі сказала, що зараз партія має згуртуватися навколо одного кандидата, щоб не втратити шанс завоювати Білий дім. Деякі прихильники Барака Обами закликають сенатора Клінтон визнати поразку і відмовитися від боротьби. Нэнсі Пелосі не сказала, кого з них вона підтримує. Сам Обама дистанціювався від закликів до Клінтон припинити перегони. Клінтон тим часом дала зрозуміти, що не має наміру виходити з боротьби. У даний момент вона відстає від Барака Обами за кількістю голосів делегатів, які в серпні з’їдуться на конференцію демократичної партії, щоб обрати офіційного кандидата. У Обами зараз 1631 голос, а у Клінтон — 1501. Для обрання кандидатом їм необхідно отримати мінімум 2024 голосiв. Раніше голова національного комітету Демократичної партії Говард Дін сказав, що хотів би, щоб битва між Обамою і Клінтон завершилася до початку липня. Багато політиків і аналітиків вважають, що тривала боротьба між ними підриває шанси майбутнього кандидата від демократичної партії перемогти республіканця Джона Маккейна.

Глава МЗС Фінляндії може залишити пост через спілкування зі стриптизеркою

Правляча партія Фінляндії заявила, що більше не підтримує міністра закордонних справ Фінляндії Ілкку Канерву через те, що він відправив 200 SMS-повідомлень інтимного характеру стриптизерці, повідомляють місцевий ЗМІ. Канерва «більше не користується довірою і повагою, достатніми для того, щоб він (міністр) залишався на своєму посту», заявив лідер урядової Коаліційної партії Фінляндії Юркі Катайнен.

За словами Катайнена, прийняти рішення про відставку глави МЗС було нелегко. Скандал навколо міністра розігрався у березні цього року. Як писав фінський таблоїд Hymy, фінський міністр закордонних справ, який одночасно є діючим головою ОБСЄ, відправляв SMS-повідомлення інтимного характеру 29-річній Йоханні Тукіайнен. За відомостями видання, в одному з SMS, які глава МЗС Фінляндії відправляв їй зі свого телефону, він ніби питав, що Йоханна «носить під своєю облягаючою сукнею». В іншому повідомленні фінський міністр пропонував стриптизерці зустріч і запрошував її сестру Джулію, яка працює в порнографічній індустрії, скласти їм компанію.

Сербія вимагає проведення сербських виборів у Косово

Намічені на 11 травня парламентські та муніципальні вибори в Сербії відбудуться також і в Косові, заявив міністр у справах Косово і Метохії Слободан Самарджич, передає у вівторок белградський теле-радіоканал «Бі-92». «Косово є частиною Сербії, тому парламентські вибори і вибори до місцевих органів влади в Косово відбудуться», — заявив він під час відвідування сербських анклавів у краї, що проголосив незалежність. Він також повідомив журналістів, що відповідний запит буде направлено місії ООН у Косові (МООНК), яка займається адміністративним управлінням краю після війни 1998—1999 рр. Досі місія не перешкоджала участі косівських сербів у сербських виборах. Проте тепер уряд албанської більшості, який проголосив минулого місяця незалежність, закликає місію ООН не давати дозволу на проведення в Косово сербських виборів до місцевих органів влади. Албанські лідери особливо не заперечують участі косовських сербів у виборах до сербського парламенту, але вважають, що проведення муніципальних виборів у Косово матиме територіальні наслідки. «Сербія знайде спосіб взяти на себе здійснення повноважень, що після проголошення незалежності виявилося в підвішаному стані. Серби хочуть працювати не на албанську квазі-державу, а на Сербію», — заявив С. Самарджич.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати