Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

24 липня, 00:00

Представлено проект «полегшеного» договору, який замінює конституцію ЄС

Проект нового базового договору Євросоюзу, який покликаний замінити європейську конституцію, офіційно представила головуюча в ЄС Португалія вчора на засіданні голів МЗС країн ЄС. Міністри 27 країн-членів ЄС почали роботу над текстом 200-сторінкового нового документа, основні принципи якого лідери ЄС схвалили внаслідок складних переговорів на червневому саміті в Брюсселі. Планується, що переговори з ратифікації нового договору Євросоюзу завершаться до саміту ЄС, який пройде 18 — 19 жовтня в Лісабоні. Так званий полегшений договір, який, як очікується, набере чинності в другій половині 2009 року після його ратифікації країнами ЄС, покликаний замінити проект конституції ЄС, від якої європейські керівники вирішили повністю відмовитися. Новий базовий договір про функціонування ЄС, відповідно до рішення учасників саміту в Брюсселі, збереже основні положення колишнього конституційного акту. У ньому не буде статей про прапор і гімн цієї регіональної організації.

Для переходу на латиницю казахам потрібно15 років

Для перекладу казахської писемності з кирилиці на латиницю знадобиться близько 15 років, вважають експерти міністерства освіти і науки Казахстану. Лінгвістичне обґрунтування необхідності переходу на латинську графіку, а також його економічний аспект експерти комітету науки Міносвіти наводять у попередній аналітичній довідці про перехід казахської писемності на латинську графіку. На думку аналітиків, процес переходу на латиницю повинен бути тривалим і складатися з декількох етапів. За попередніми оцінками експертів, загальні витрати на навчання економічно активного населення країни при переході на латиницю становитимуть 35 млрд. 864 млн. тенге (близько 293 млн. доларів). Тим часом аналітики стверджують, що побоювання російськомовного населення країни про витиснення російської мови із введенням латиниці необґрунтовані. Більше того, на думку експертів, переклад казахської мови на латинську писемність «принесе нові елементи у взаємовідносини казахського і російського народів». Як повідомлялося, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, виступаючи на XII сесії Асамблеї народу Казахстану наприкінці жовтня минулого року, запропонував фахівцям повернутися до обговорення питання про можливості перекладу казахського алфавіту на латиницю.

ХАМАС готовий домовлятися з Блером

Палестинський рух ХАМАС, що захопив контроль над Cектором Газа, готовий вести переговори з новим спецпосланцем близькосхідного «квартету» Тоні Блером. Про це повідомляє газета The Times з посиланням на представника угрупування Самі Абу Зухрі. «Ми не будемо говорити ні нікому, в тому числі Блеру», — підкреслив він. Виняток, за словами Зухрі, складають лише «ізраїльські окупанти». Раніше один із керівників ХАМАСа Махмуд Захар зазначив, що якщо новий спецпосланець буде ігнорувати рух, то це негативно відіб’ється на довірі до нього і до його посади. Вчора Тоні Блер прибув на Близький Схід для проведення переговорів у Єрусалимі та Рамаллі. Проте його візит не передбачає відвідування Cектора Газа, контрольованого ХАМАСом, що і викликало подібну реакцію представників угрупування. Блеру було дано інструкції не вести діалогу з хамасівцями, а обмежитися переговорами з Махмудом Аббасом як єдиним легітимним представником Палестинської автономії.

Президентом Індії вперше стане жінка

Новим президентом Республіки Індія вперше обрано жінку — 72-літня екс-губернатор штату Раджастан Пратібха Патіл. Згідно з офіційними результатами виборів, що відбулися 19 липня, вона набрала понад дві третини з загальної кількості голосів виборців, обійшовши свого суперника, нинішнього віце-президента Індії Бхайрона Сінгха Шекхавата на 306,810 балів. П. Патіл було висунуто на найвищий державний пост від блоку, в який увійшли правлячий у країні Об’єднаний прогресивний альянс (ОПА) і ліві партії, котрі його підтримують. До переходу в політичну діяльність була адвокатом. З 1962 р. вона понад 20 років обиралася в законодавчі збори Махараштри. За конституцією Індії глава держави не займається повсякденною виконавчою діяльністю. Він є верховним головнокомандуючим, затверджує склад кабінету міністрів країни і приводить його до присяги, наділений правом розпускати законодавчі збори і змінювати уряди штатів, вводити в регіонах так зване президентське правління, передаючи владу місцевим губернаторам.

ЄС і США не визнають вибори в Нагірному Карабаху

ЄС і США заявили, що президентські вибори, які пройшли 19 липня у невизнаній республіці Нагірний Карабах, не є законними. Азербайджан, який уже понад 15 років оспорює незалежність населеної вірменами республіки, як і раніше ігнорує «провокації сепаратистів». Солідарність з Баку виразив і Тбілісі, приєднавшись до заяви ГУАМ. У цій заяві стверджується, що голосування в Карабаху «суперечить цінностям демократії» і заважає мирним переговорам. Окремий протест висловила Туреччина. Остаточні результати буде оголошено за кілька днів, але вже зрозуміло, що переміг Бако Саакян — колишній директор Служби національної безпеки Карабаху. За даними ЦВК, за нього проголосувало близько 85 відсотків виборців.

Меркель заявляє, що Німеччина не поступиться талібам

Федеральний канцлер Ангела Меркель підтвердила прихильність ФРН своєї військової місії в Афганістані. Незважаючи на те, що одного з викрадених там німецьких громадян знайшли мертвим, а у відношенні Німеччини, за визнанням уряду, існує висока терористична загроза. «Ми діятимемо відповідально й не піддамося на шантаж», — підкреслила Меркель під час виступу на німецькому телебаченні. Заява канцлера з’явилася після того, як представник талібів повідомив про страту двох німецьких заручників через відмову Німеччини вивести війська з Афганістану. Однак пізніше розвідслужба повідомила, що знайдене тіло тільки одного з двох захоплених талібами німецьких громадян. При цьому стверджувалося, що один помер від серцевого нападу, а другий все ще живий. Чисельність німецьких військ в Афганістані зараз становить 3000 солдат. Вони входять в об’єднані сили НАТО в цій країні, і їхній мандат вимагає продовження в цьому році. Політична опозиція в Німеччині закликає німецький уряд повернути війська на батьківщину.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати