Коротко / ПЛАНЕТА
Болгарія переобрала президента
Чинний президент Болгарії Георгій Пирванов отримав переконливу перемогу в другому турі голосування. Після підрахунку 73% бюлетенів він заручився підтримкою 74,4% виборців. Тим часом як його суперника, ультранаціоналіста Волена Сидорова підтримали 25,6% виборців. Г. Пирванов брав участь у виборах як незалежний кандидат, але його підтримувала Соціалістична партія. Одним із його головних лозунгів було забезпечення мирного етнічного співіснування представників різних націй — болгар, турків, циганів, євреїв та вірмен. Заслугою саме Пирванова вважають вступ Болгарії до НАТО та Європейського Союзу.
Білоруський хід, присвячений пам’яті предків
Тисяча осіб узяли участь у ході, присвяченій Дню пам’яті предків — «Дзяди». Організатором акції виступила Консервативно-християнська партія БНФ. Незважаючи на те, що акція була дозволена міською владою, напередодні для перевірки документів були затримані сім молодіжних активістів, їх відпустили, однак конфіскували символіку, пiдготовлену для участі в акції. Крім того, співробітники міліції перекривали виходи зі станції метро «Академія наук», де мали збиратися учасники заходу, а також перевіряли вміст сумок і пакетів громадян. У меморіальному комплексі «Куропати» відбувся мітинг. За традицією біля пам’ятного хреста поблизу «Куропат» учасники мітингу заспівали неформальний гімн Білорусі «Магутни Божа». У ході мітингу встановлено десять пам’ятних хрестів, які учасники акції принесли з собою.
Вибух у Багдаді позбавив життя 30 осіб
У результаті вибуху бомби в одному з шиїтських районів Багдада загинули 30 мирних жителів, ще більше 50 постраждали. Бомба вибухнула вранці на багатолюдній міській площі району Садр-сіті. Жертвами теракту стали безробітні, які зібралися на імпровізованій біржі праці в надії отримати роботу. В оцінках вибуху прозвучала суперечлива інформація. З одного боку, бомба могла бути підірвана смертником, з іншого — вибуховий пристрій міг бути захований десь на узбiччi дороги. Район Садр-сіті, що являє собою величезну громаду, де постійно мешкають до 2,5 млн. осіб, контролюється шиїтським ополченням «Армія Махді».
Президент Бразилії залишився на другий термін
У другому турі президентських виборів Бразилії чинний президент Луїш Інасіу да Сілва переміг упевнено, набравши більше 60% голосів. Суперником да Сілви у змаганнях за президентське крісло був лідер центристської соціал-демократичної партії Жеральду Алкмін. На думку оглядачів, виборці підтримали да Сілву за успіхи в економічній політиці й боротьбі з бідністю. До виборчих урн прийшли 125 млн. осіб. Більшість із них не збентежило те, що Луїш Інасіу да Сілва був замішаний у кількох корупційних скандалах: він знову виявився кумиром бразильських бідняків і робітників. «У мене немає сумнівів, що бразильська економіка зростатиме швидше, поліпшуватиметься розподіл благ у суспільстві, буде консолідована зовнішня політика й, головним чином, я впевнений, що Бразилія досягне рівня західних країн. Ми втомилися від того, що ми — країна, яка розвивається. Ми хочемо вирости», — заявив президент Луїш Інасіу да Сілва. І пообіцяв, що його другий термін буде ще кращим за перший.
США посилюють тиск на Москву та Тбілісі
США намагаються посилити тиск з боку світових дипломатичних кіл на Росію й Грузію з метою послаблення напруженості між цими сусідами. Про це повідомив представник американського Держдепартаменту Ден Фрід. За його словами, під час візитів до Росії та Грузії минулого тижня він чітко дав зрозуміти, що напруженість необхідно послабити. «Нашим невідкладним завданням є запобігання вибуху (у відносинах)», — сказав Фрід в інтерв’ю Рейтер. За його словами, однією з можливостей розв’язання проблеми є введення додаткових сил міжнародних спостерігачів до південної Осетії, або запровадження патрулювання території Абхазії, а також системи блокпостів як відстеження пересування і засобу стримування «гарячих голів». За словами Фріда, економічний тиск Росії на Грузію, включаючи заборону на імпорт грузинського вина, мінеральної води, фруктів та овочів, є приводом для стурбованості. Він зазначив, що антигрузинська кампанія в Росії і депортація грузинів лише погіршують ситуацію й піддають сумніву ствердження Москви про те, що вона намагається вирішити проблему незаконної імміграції.
Ахмадінежад рішуче відповість
Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад учора пообіцяв дати «рішучу та пропорційну відповідь» на будь-які дії, що обмежують права Ірану. За його словами, Ірану вдалося освоїти ядерні технології, попри введені відносно Тегерана санкції. «І навіть у разі введення нових санкцій народ Ірану зможе досягти успіхів і в інших галузях», — заявив Ахмадінежад. «Євротрійка» (Франція, Німеччина та Велика Британія) днями подала новий проект резолюції РБ ООН по Ірану країнам «п’ятірки», які мають право «вето» в Раді безпеки ООН — Росії, Китаю, США, Великій Британії та Франції. Пакет запропонованих санкцій передбачає заборону на продаж Ірану ракетних і ядерних технологій, заморожування військових іранських рахунків, обмеження на видачу віз для високопоставлених іранських чиновників, які мають стосунок до ракетної і ядерної сфер.
Випуск газети №:
№187, (2006)Рубрика
День Планети