Перейти до основного вмісту

«Коридор можливостей» Лукашенко

Експерт про те, що стоїть за помилуванням білоруським лідером шести політв'язнів, у тому числі екс-кандидата в президенти
23 серпня, 17:01

У минулу суботу президент Білорусі Олександр Лукашенко прийняв рішення про помилування та звільнення з місць позбавлення волі шести політв'язнів, включаючи екс-кандидата в президенти. «Виходячи з принципу гуманізму, президент Білорусі сьогодні, 22 серпня, прийняв рішення про помилування та звільнення з місць позбавлення волі Миколи Дід, Ігоря Оліневіча, Миколу Статкевича, Євгенія Васьковича, Артема Прокопенко, Юрія Рубцова», - повідомило білоруське державне агентство БелТА з посиланням на адміністрацію президента Білорусі.

Нагадаємо, Миколу Статкевича - екс-кандидата в президенти, побили і заарештували після протестної акції в день минулих президентських виборів, 19 грудня 2010 року. Статкевич було звинувачено в організації масових заворушень і засуджено до шести з половиною років позбавлення волі. За повідомленнями ЗМІ, Статкевич вже вийшов на волю і знаходиться на шляху до Мінська, куди повинен прибути ввечері в суботу.

Дідок і Оліневіч були засуджені в 2011 році за участь в нападі на будівлю посольства Росії в Білорусі в серпні 2010 року. Юрій Рубцов - літній шофер з Гомеля відомий тим, що вибив у себе на грудях татуювання «Лукашенко, йди».

У Європейському Союзі, який з самого початку засудження опозиціонерів зажадав від Лукашенка звільнення ув'язнених з політичних мотивів, моментально відреагували на цю новину. Міжнародні правозахисні організації, Євросоюз і США називали це необхідною умовою потепління відносин і визнання білоруських тодішніх президентських виборів. І тому можливо не випадково президент Білорусі пішов на такий крок. Адже у нього на носі чергові президентські вибори, які заплановані на 11 жовтня.

Глава європейської дипломатії Федеріка Могеріні і єврокомісар з політики сусідства Йоханнес Ган у спільній заяві назвали звільнення президентом Білорусі Олександром Лукашенком шістьох ув’язнених  «довгоочікуваним кроком вперед». «Особливо виділяється колишній кандидат у президенти Микола Статкевич як приклад великої відданості і невтомної роботи в ім'я демократичної Білорусі», - йдеться в комюніке, поширеному Брюсселем.

Федеріка Могеріні і Хан заявили про своє очікування того, що влада Білорусі зніме всі обмеження на повне здійснення громадянських і політичних прав звільнених. «Сьогоднішні звільнення являють собою значний прогрес у зусиллях, спрямованих на поліпшення відносин між ЄС та Білоруссю», - наголошується в заяві.

Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд назвав «важливим рішенням, яке, нарешті, йде в правильному напрямку», звільнення президентом Білорусі Олександром Лукашенком шести «політичних в'язнів». За його словами, політичні в'язні і в'язні сумління повинні зникнути з історії Європи. «Сьогоднішня Європа повинна перегорнути цю ганебну сторінку в Білорусії і в інших країнах», - вважає Т. Ягланд.

Генсек Ради Європи також закликав білоруське керівництво оголосити мораторій на смертну кару, що, за його словами, «наблизить Білорусію до європейської демократичної сім'ї і нашим стандартам».

«День» звернувся до білоруського політолога Валерію Карбалевича з проханням прокоментувати звільнення Лукашенко шести політв'язнів напередодні чергових президентських виборів.

«ЛУКАШЕНКО ХОТІВ БИ ТАКИМ ЧИНОМ ЛЕГІТИМІЗУВАТИ СВОЄ ЧЕРГОВЕ ПЕРЕОБРАННЯ В ОЧАХ ЗАХОДУ»

 - Звільнення шести політв'язнів, у тому числі колишнього кандидата в президенти Миколи Статкевича, вписується в рамки відносин Мінська із Заходом. Тому що саме звільнення політв'язнів було головною умовою нормалізації відносин. Саме ця проблема стала причиною введення санкцій щодо вищих посадових осіб Білорусі, у тому числі Олександра Лукашенко. І тепер можливо, що ці санкції будуть скасовані, хоча при введенні санкцій там ішлося не лише про звільнення, але й реабілітації. До речі, в першій заяві комісарів Євросоюзу говорилося, ми сподіваємося, що цим людям буде повернуто громадянські права. Тут мені здається, що на це влада Білорусі ніколи не підуть. І тепер - це вже проблема для Євросоюзу, що робити в цій ситуації.

А чому Лукашенко пішов зараз на це звільнення? По-перше, у розпалі президентські вибори і Лукашенко хотів би таким чином легітимізувати своє чергове переобрання в очах Заходу. І тому звільнення політв'язнів - це певний прогрес, що вже фіксують спостерігачі. І на цьому прогресі будуть робити акцент західні політики з геополітичних міркувань.

По-друге, зараз йдуть переговори про кредит МВФ. І ясна річ, що питання політв'язнів колись стане, коли буде вирішувати питання про видачу цього кредиту. Я думаю, що це теж певний крок у торзі щодо отримання цього кредиту.

Також ходять різні чутки, правда, неперевірені, що у вересні Лукашенко планував здійснити візит до Ватикану до Папи Римского. Оскільки він під санкціями, то важко уявити, як такий візит можливий. Ну, зараз, може бути він розраховує, що ці санкції Євросоюзу будуть зняті у відношенні його. Ще раз підкреслюю, що це крок у плані розвитку відносин із Заходом: США та ЄС.

«ЦЕЙ КРОК ЛУКАШЕНКА МОЖНА РОЗГЛЯДАТИ ЯК СПРОБУ ЗБАЛАНСУВАТИ ВПЛИВ РОСІЇ»

І, крім того, цей крок Лукашенка можна розглядати, як спробу збалансувати вплив Росії. Тому що досі Білорусь була в конфлікті дипломатичному і політичному із Заходом і дуже сильно залежала від Росії. А зараз Лукашенко хотів би отримати коридор можливостей, для того щоб якось балансувати, маневрувати в геополітичному сенсі цього слова. Тому що, дійсно, дії Росії в Україні налякали Лукашенка, як і всіх інших пострадянських лідерів. І якось на це треба реагувати.
І другий момент полягає в тому, що зараз російська економіка в кризі і це дуже сильно б'є по білоруській економіці. Росія, яка була головним економічним спонсором Білорусі, сьогодні стає джерелом проблем для білоруської економіки. І тому треба шукати якісь інші варіанти. Звідси розморожування і нормалізація відносин із Заходом. Це і спроба розширити коридор можливостей і для отримання кредиту, інвестицій, і тому потрібен маневр у бік Заходу. Безумовно, тут Росія присутня як фактор, який впливає на все це.

А якщо говорити про самі вибори, то звільнені політв'язні, з яких судимості не зняті, можуть у них брати участь тільки як виборці. А сама президентська кампанія в розпалі, вже всі кандидати мали здати підписи. Від опозиції буде тільки одна кандидатка Тетяна Короткевич, яка здала 107 тис. підписів при мінімумі - сто тисяч, і є шанс, що вона буде зареєстрована кандидатом у президенти. Це означає, що вона буде мати можливість два рази по 30 хвилин виступати по державних телеканалах і висловлювати свою позицію. Вона відноситься до м'якої опозиції. Її головна теза - мирні зміни. Треба сказати, що сьогодні з опозиції ніхто не закликає народ виходити на вулиці в день голосування, як це було на попередніх виборах.

«НАД НИМ ТЯЖІЄ СИНДРОМ МИХАЙЛА ГОРБАЧОВА, ЯКИЙ ПОЧАВ ПЕРЕБУДОВУ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ УКРІПИТИ СИСТЕМУ, А В РЕЗУЛЬТАТІ - СИСТЕМА РОЗВАЛИЛАСЬ»

- Що слід очікувати від Лукашенка після чергового його переобрання на посаду президента?

- Якщо говорити про зовнішню політику, то, думаю, відбудеться нормалізація відносин із Заходом. І Лукашенко зможе трохи балансувати, маневрувати у відносинах з Росією і Заходом, іншими словами він отримає більший простір для маневру.

Що стосується внутрішньої ситуації, то я не думаю, що тут будуть якісь зміни. Я вже не кажу про політичну систему. Навіть економічна система - модель, яка домінує в державній економіці, навряд чи буде змінюватися. Лукашенко боїться щось міняти. Він думає, що будь-які зміни можуть привести до того, що він втратить владу. Над ним тяжіє синдром Михайла Горбачова, який почав перебудову для того, щоб зміцнити систему, а в результаті - система розвалилася. Лукашенко дуже боїться повторення цієї ситуації, тому навряд чи піде на якісь навіть економічні реформи, не кажучи про політичні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати