Козлодуй Чорнобилем не стане
Хоча побоювання залишаютьсяКваліфіковані спеціалісти з восьми країн протягом кількох років пильно стежили за роботою АЕС і зійшлися в думці, що, незважаючи на побоювання численних екологічних організацій, Козлодуй другим Чорнобилем не стане.Члени групи моніторингу відзначили покращення рівня захисту довкілля від небезпечних відходів, але разом із тим виробили 48 (!) рекомендацій для роботи станції за загальновизнаними світовими канонами. За повідомленням болгарського радіо, рекомендації не передбачають докорінної реконструкції, тому в остаточному варіанті доповіді для МАГАТЕ переважатимуть оптимістичні дані.
Утім для побоювань у найближчих сусідів Болгарії деякі підстави є. На станції повною мірою використовуються чотири старі реактори радянського виробництва, які не відповідають нормам безпеки. Євросоюз наполягає на їх відключенні, і Софія вже розробляла план пошуку альтернативних потужностей, але економічна криза в Болгарії примусила відмовитися від таких проектів. Це означає, що реактори чорнобильського типу «доживуть» до 2017-го — року закінчення їхнього ресурсу. Болгарський уряд визнає, що старі реактори становлять певну небезпеку, але на сьогоднішній день вони не перебувають в аварійному стані.
Місцеві зелені піддали критиці такий курс, зазначивши, що Балкани можуть зазнати екологічної катастрофи не меншої, ніж Україна, Росія та Білорусь від Чорнобиля. А тому до найменших сумнівів щодо нормального функціонування станції треба ставитися максимально серйозно.
Висновки авторитетної комісії передбачають низку заходів щодо модернізації систем безпеки Козлодуя, але чи знайде країна на це кошти?