Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Київ та Канберра звірили годинники

Експерт: Візит Президента в Австралію завершується низкою конкретних і практичних результатів
12 грудня, 10:23
ФОТО РЕЙТЕР

Сьогодні Президент України Петро Порошенко завершує триденний державний візит (перший в історії двосторонніх відносин!!!) до Австралії лекцією в Інституті міжнародної політики Lowy на тему: «Чому Україна ближче, ніж ви вважаєте». На перший погляд, справді може скластися враження, що Австралія територіально дуже далеко від України. Але це зовсім не так. По-перше, там живе майже 40-тисячна українська діаспора. І, по-друге, наші країни зблизила, на жаль, трагедія — збитий над Донбасом проросійськими сепаратистами малайзійський авіалайнер МН-17, на борту якого було 38 громадян Австралії.

Отже, зустріч Президента Петра Порошенка та прем’єр-міністра Австралії Тоні Ебботт розпочалась у місті Мельбурн у кафедральному соборі св. Петра і Павла з молебну, під час якого вони вшанували пам’ять австралійців, які загинули внаслідок катастрофи літака «Малайзійських авіаліній» рейсу МН-17, а також героїв Небесної Сотні та бійців АТО, які віддали життя у боях за незалежність та територіальну цілісність України.

Уже під час переговорів український Президент сказав, що українці співчувають з приводу загибелі австралійців у небі над Донбасом. Разом з тим Порошенко наголосив, що Україна робить усе можливе, щоб розслідування трагедії було незалежним, відкритим і ефективним. Він також додав, що винні у катастрофі мають понести відповідальність за скоєне.

На прес-конференції по результатах переговорів Порошенко повідомив про домовленість розпочати співпрацю в енергетичній сфері. Зокрема, за його словами,  йдеться про використання австралійського урану для українських атомних електростанцій та поставки австралійського вугілля. 

Коментуючи ці домовленості, Ебботт зазначив: «Щодо потенціалу експорту урану і вугілля до України, Австралія є енергетичною наддержавою. Енергетична безпека дуже важлива для України. Це — добра можливість для Австралії та України».

Порошенко подякував за фінансову допомогу Австралії в розмірі 100 млн доларів, яку вона передасть Україні в рамках МВФ, а також за допомогу українській армії. Ебботт зі свого боку повідомив про рішення надати допомогу Збройним силам України на понад 2 млн доларів. Також під час зустрічі співрозмовники обговорили можливості участі Австралії в донорській конференції, що має відбутися на початку 2015 року. Крім того, на переговорах йшлося про активізацію співпраці в сільському господарстві.

Прем’єр-міністр Ебботт високо оцінив перший в історії двосторонніх відносин візит Президента України до Австралії. Він підтвердив намір австралійської влади і надалі активно підтримувати Україну. «Австралія солідарна з українським народом. Останні місяці Австралія морально підтримує та економічно допомагає Україні», — наголосив Ебботт. Зі свого боку Порошенко подякував керівництву Австралії за активну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України. «Дякую за єдність і солідарність з Україною», — зазначив Президент.

Порошенко запросив Ебботта відвідати Україну на початку наступного року. Прем’єр-міністр повідомив, що в лютому планується відкриття Посольства Австралії в Києві. «Впевнений, що відкриття посольства дозволить посилити співпрацю між нашими країнами», — зазначив Президент України.

 Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України:

— Це є дуже важливим зовнішньополітичним кроком України. Бо через певні обставини так складалося, що туди керівники нашої держави не долітали, хоча часто були поряд. Тому відкриття Австралії як свого партнера і прихильника є надзвичайно важливим. Тим паче, враховуючи абсолютно адекватну позицію австралійського керівництва щодо агресії Росії проти України. Тому вважаю, що цей візит був на часі. І вельми приємно, що він завершується не лише політичними домовленостями про співпрацю і її поглиблення, а й низкою конкретних і практичних результатів, які сьогодні вкрай потрібні Україні. Тому гадаю, що це позитивний зовнішньополітичний крок. Що ж до домовленостей про співпрацю в енергетичній сфері, то закупівля вугілля та урану навіть з такої далекої країни вписується в концепцію диверсифікації поставок. А якщо згадати про військово-технічну співпрацю, — це те, що  сьогодні нам  найбільше потрібно.    

— До речі, англійська служба Бі-Бі-Сі, повідомляючи про початок візиту Президента України в Австралію, наголосила, що на порядку денному домінуватиме тема збитого малайзійського літака MH-17. Як ви прокоментували би такий акцент британської корпорації?

— Мені здається, йдеться про типовий журналістський прийом привернути увагу до, на жаль, сумної, але гарячої теми і таким чином привернути увагу до самої події. Безумовно, ця тема обговорювалася. Кому-кому, а нам є що сказати, тим паче, коли є реальні свідчення, що ця жахлива трагедія була наслідком злочинних дій бойовиків і російських керманичів. Але я не думаю, що це була найголовніша тема.

— Судячи з повідомлень на сторінці Порошенка у Twitter, багато українців зустрічали Президента України позавчора пізно ввечері. Чи там велика українська діаспора?

— Там кілька хвиль української діаспори, і приємно, а я це бачив на власні очі, що це єдина діаспора. Хоча вони прибули до цієї країни у різний час, але вони збираються, обговорюють спільні нагальні теми, і приємно, що це справді доволі активна група українців, які живуть сьогодні в Австралії, але які зовсім не забули про свою батьківщину. І, до речі, багато хто з нової хвилі українців, які сьогодні там перебувають, безумовно, повернуться. Це вони мені говорили особисто і, гадаю, так воно і станеться. Це потужна сила в Австралії і приємно, що вона продемонструвала в черговий раз свою активність і вагу.

— А чим пояснюється те, що в Австралії тривалий час не було посольства України, і в Києві лише збираються відкрити австралійське посольство?

— У нас це пояснювалося фінансовими питаннями. На превеликий жаль, на зовнішню політику традиційно не виділяють належних коштів. Тому охопити все і всюди неможливо. Така позиція і багатьох інших країн, які шукають можливості для певної економії, які намагаються покривати не лише Україну, а весь регіон з якогось центру. Це звичайна практика. Враховуючи значення Австралії і її позицію, попри всі фінансові труднощі, — це важлива країна і там нам треба мати достойне дипломатичне представництво.   

Що ж до відкриття Посольства Австралії в Україні, тут теж діє принцип покриття регіону, а не конкретної країни. Але я вважаю, що після цього візиту і тут відбудуться певні зміни на краще.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати