Перейти до основного вмісту

«Огидні» ЗМІ і Трамп

Екс-керівник Української служби «Голосу Америки» Адріян КАРМАЗИН - про роль четвертої влади у президентських перегонах і як американські медіа відображають агресію Росії в Україні.
04 листопада, 13:41
Фото Reuters

Кандидат від республіканської партії, чиказький медіа-магнат Дональд Трамп став останнім часом звинувачувати ЗМІ у викривленні інформації про нього. Він зокрема назвав ЗМІ «огидними» і відзначив, що газета The New York Times взагалі перестане існувати. Насправді такий поворот Трампа є виглядає дещо дивним. Адже саме завдяки ЗМІ, як вважає багато аналітиків, чиказькому магнату вдалося стати кандидатом від республіканської партії. «День» звернувся до спеціального радника зі стратегічних комунікацій та розвитку Фонду «США — Україна», екс-керівника Української служби «Голосу Америки» Адріяна КАРМАЗИНА розповісти про роль мас-медіа в американській президентській кампанії, чому так сталося, що ЗМІ допомогли Трампу номінуватись у кандидати і чому тепер республіканець почав звинувачувати четверту владу. Пан Кармазин також розповів про те, які американські ЗМІ висвітлюють події у світі і як він ставиться до ініціативи з невикористання «мови ворожнечі» при висвітленні російської агресії на Донбасі.

«ЗМІ ПОВИННІ БУЛИ БІЛЬШЕ ЗВЕРТАТИ УВАГУ НА ЗАЯВИ ТРАМПА І БІЛЬШ КРИТИЧНО СТАВИТИ СЕРЙОЗНІ ПИТАННЯ ЩОДО ЙОГО ДОСВІДУ»

- Дійсно, багато журналістів і медіа-компаній запитували себе, чи ми це спричинили, що така людина, яку багато людей вважає некваліфікованою, а газета редакційна колегія газети The Washington Post називає Трампа унікально некваліфікованим, стала кандидатом у президенти. Серед багатьох аналітиків, журналістів, редакційних колегій поширена думка, що коли вони висвітлювали початок цієї виборчої кампанії, яка вже триває майже півтори роки, то зосереджували увагу на це явище. Вони писали: подивіться, який він популярний і які він робить гучні нетипові заяви. Думаю, що тепер багато людей вважає, що, можливо, ЗМІ повинні були більше звертати увагу на заяви Трампа і більш критично ставити серйозні питання щодо його досвіду, його політики та поведінки, а не зосереджуватись на тому, хто перемагає в перегонах в той чи інший період.

- Трамп постійно у своїх виступах говорить, що у країні катастрофа, потрібні зміни тощо. Невже, справді, ситуація жахлива в Америці?

- Дійсно, це  була головна проблема нашої країни, коли Обама прийшов до влади після Джорджа Буша-молодшого, то наша країна попала в найсерйознішу економічну кризу з часів депресії. І люди дуже втомились від війни в Іраку, Афганістані, війни з тероризмом. Ми дуже довго виходили з цієї економічної крихи і навіть якщо безробіття впало з 10% до 5%, але заробітна плата людей у багатьох випадках стала меншою ніж була, особливо для тих людей, які працювали на заводах. Вони не мають відповідної освіти чи навиків, щоб конкурувати в сучасній економіці, коли фірми вимагають більш технологічних навичок, опанування ІТ та інших професій.

Клінтон під час кампанії говорила, що це не тільки питання вільної торгівлі, а треба виправити ситуацію, де Китай чи інші країни мають відповідні переваги. І потрібно більше зосереджуватись на освіті нового покоління, молоді, сприяння освоєння нею нових професій, де Америка є конкурентоспроможною на світовому ринку.

-Медіа вивели Трампа в кандидати, а тепер він їх звинувачує в тому, що вони пишуть про нього неправду. Чому стався такий перелом?

- З одного боку, можна сказати, що Трамп як відомий медіа-магнат завдяки мас-медіа використав свій статус знаменитості, щоб стати кандидатом у президенти. Він знав як маневрувати у цій системі. З іншого боку, тепер він став звинувачувати пресу  через те, що вона стала більш прискіпливо дивитись на його політику, заяви і поведінку, характер, темперамент, його ставлення до людей, висловлювання про Росію, іммігрантів, різні меншини, мексиканців.

«Я НЕ РОЗУМІЮ, ЧОМУ У ТРАМПА ТАКЕ НЕСЕРЙОЗНЕ СТАВЛЕННЯ ДО ЗАГРОЗ З БОКУ РОСІЇ ЩОДО ЗАХІДНОГО СВІТУ»

- А чи помітили ви російський вплив на вибори в США, бо є повідомлення, що з’являються російські радіостанції, які агітують за одного кандидата, зокрема Трампа, який багатьма експертами вважається проросійським?    

- Наскільки мені відомо, російський телеканал Russia Today має дуже низьку популярність в Америці. Мене більше хвилюють заяви Трампа про Путіна і можливе визнання Криму російським, його не дуже послідовна позиція щодо НАТО, і те, що Манафорт міг очолювати його кампанію. А також виникають питання про його можливі бізнес-інтереси в Росії, чому Трамп не оприлюднив свої податкові звіти. Всі ці речі мене непокоять і тому я не можу його підтримувати, зважаючи ще і на його не толерантні заяви.

Я також не розумію, чому у Трампа таке несерйозне ставлення до загроз з боку Росії щодо нашого західного світу. На одній конференції колишній посол США в НАТО Курт Волтер говорив, що ми підтримуємо Україну, бо хочемо розширювати коло демократичних держав і західних країн. І водночас, як ми бачимо, виникає багато проблем з розширенням авторитарних лідерів у світі.

Інше питання російського впливу – це діяльність хакерів, які зламують електронні скриньки різних наших лідерів і те, як незаконно вилучена інформація потрапляє у Wіkileaks. Не можна назвати намаганням збалансовано пояснити, що відбувається в Америці чи світі, підриваючи одного кандидата в президенти.

- Ви вже сказали, що завдання Америки поширення демократії, а Росія, як ми бачимо намагається просувати «рускій мір», якому  протистоїть саме Україна. Чи розуміють це американські ЗМІ, політики?

- Ми бачили, що багато впливових американських сенаторів, велика ланка колишніх заступників міністрів, помічників у держдепі чи в Раді національної безпеки чи міністерстві оборони, писали спільні листи, що Трамп не розуміється у ситуації в світі, включно з ситуацією в Росії. Американських лідерів  непокоїть поведінка Росії стосовно України та Європи. Я думаю, тому Трамп є для них неприйнятним, бо вони хочуть підтримувати Україну і НАТО. Ми також побачимо, якщо Клінтон стане президентом, то це питання залишиться важливим пріоритетом в американській політиці.

Хочу відзначити, що дві провідні газети The Washington Post і The New York Times дуже добре розуміють, що відбувається в Україні і дуже ретельно послідовно серйозно пишуть про участь Росії в цьому конфлікті в Україні і вважають, що дії Росії в Україні є загрозою для Європи.

«СВІТОВИМ ЗМІ ТРЕБА ЩЕ БАГАТО ПРАЦЮВАТИ, ЩОБ КРАЩЕ РОЗУМІТИ СИТУАЦІЮ В УКРАЇНІ»

-Як світові ЗМІ висвітлюють агресію Росії проти України чи справді на вашу думку, у даному випадку потрібен бути баланс, як на цьому наполягають деякі медіакритики? Ми знаємо приклад, як деякі зарубіжні ЗМІ назвали Моторолу українським повстанцем, хоча він насправді є російським. 

-  Так. Це скандал і це  вказує на те, що світовим ЗМІ треба ще багато працювати, щоб краще розуміти ситуацію в Україні. Деякі престижні видання The Washington Post і The New York Times таких помилок не допускаються у порівнянні  з іншими менш впливовими виданням. Думаю, що українські журналісти, українська влада, українські експерти якось мусять далі працювати і доносити цю інформацію і ці докази про російську агресію і робити це дуже зручно для іноземних ЗМІ, щоб дуже стисло і просто пояснювати і давити докази, що неправильно говорити, що це сепаратисти, а треба показувати чому, що це є підтримувана Росією акція. Іншими словами треба краще інформувати про роль Росії у цьому конфлікті.

«Я НЕ РОЗУМІЮ, ЧОМУ ЦЕ «МОВА ВОРОЖНЕЧІ», ЯКЩО ФАКТ НАЗВАТИ СВОЇМ ІМЕНЕМ»

- А ось нещодавно Офісом Верховного Комісара ООН з прав людини у партнерстві з громадською організацією «Детектор медіа» та Національною спілкою журналістів України було запропоновано проект, згідно з яким не можна використовувати «мови ворожнечі» висвітлені конфлікту на Сході України. Що ви думаєте з цього приводу?

- Я не розумію, чому це «мова ворожнечі», якщо факт назвати своїм іменем. Можна наприклад взяти заяву представника США в ОБСЄ, у якого є дуже детальні звіти про російську військову присутність в східній Україні. Думаю, що треба на такі джерела посилатись і поширювати цю інформацію.     

- Яка ваша оцінка того, як в Україні висвітлюють американські вибори?

- Думаю, що тут є відчуття, що Трамп зробив багато заяв, що він може бути дуже неприємним і некорисним для України. У нашій історії було багато брудних кампаній. Але я в перший раз за своє доросле життя не пам’ятаю, що кандидат від демократів чи республіканців робив стільки заяв, які, дійсно, піддають сумніву його відданість демократії і які підривають взагалі основи того, що ми вважаємо демократичним толерантним суспільством. Ніхто не робив таких заяв щодо меншин, щодо нашої демократичної системи. Ніхто ніколи не казав, що його опонент – Клінтон -буде сидіти у в’язниці. Ми вважаємо, що так не можна говорити про свого опонента.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати