Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Партія з пробірки

Три російські партії об’єдналися у «справедливу опозицію»
31 жовтня, 00:00

Днями в Росії завершився черговий етап керованого з Кремля партійного будівництва. На об’єднувальному з’їзді трьох російських партій — «Партии жизни», «Родины» та «Партии пенсионеров» — відбулося їхнє злиття в партію «Справедливая Россия: Родина. Пенсионеры. Жизнь». Керівником нової партії став спікер ради Федерації Сергій Миронов. При цьому лідер «Родины» Олександр Бабаков обраний секретарем президії нової структури, а посаду секретаря центральної ради партії зайняв голова «Партии пенсионеров» Ігор Зотов. Творці об’єднаної партії заявляють, що вона буде лівоцентристською, «могутньою опозиційною партією.., що реально претендує на владу».

Як уже писав «День», про рішення об’єднатися лідери трьох партій оголосили наприкінці липня цього року. Тоді Миронов висловив переконання, що своїми результатами учасники майбутньої коаліції вже «порушили дві монополії» — партії влади та комуністів.

Тепер же, виступаючи на з’їзді, він заявив, що новий союз «здатен брати на себе відповідальність за країну». Водночас спікер не забув віддати належне російському президенту. «Під керівництвом Володимира Путіна країна отримала підйом економіки та прагне до соціальної стабільності, зараз з’явилася можливість здійснити політичну модернізацію, що насамперед повинна виражатися у формуванні сильних партій», — цитує агентство ІТАР- ТАРС Миронова.

Цікаво, що російський президент, який свого часу ігнорував створення суспільно-політичного руху, одразу звернув увагу на нову партію. У посланні партіям, які об’єднуються, він висловив надію, що їхній союз «сприятиме розвитку політичної культури громадян та їхньому залученню у процес формування відповідальної влади».

КОМЕНТАР

Марія ЛІПМАН, головний редактор журналу «Pro et Contra»:

— Без підтримки та схвалення Кремля на сьогодні жодні партійні проекти не виникають. Справді, складається враження, що Кремль хоче контролювати одночасно правлячу партію «Единая Россия» й опозицію. Про опозиційність нової партії можна говорити лише в тому сенсі, що обидві партії реально протистоять одна одній на виборах і змагаються за голоси виборців. 8 жовтня на виборах у регіональні законодавчі збори РФ ці партії перебували у стані конкуренції. І новий проект має дуже хороші шанси взяти участь у думських виборах 2007 року й точно так само вступити в змагання з партією «Единая Россия» за виборців федерального масштабу. У цьому сенсі вони знаходяться в опозиції одне до одного. Однак нова партія створювалася не як низовий рух, який прагне отримати владу в країні та проводити іншу політику, а як кремлівський проект зі створення партії з пробірки, зі своїх засобів, як кажуть, підбираючи туди тих людей, які потрібні, й ті партії, які потрібні, і цілком відповідно до того, яку конфігурацію Кремль хотів би бачити. Але в жодному разі ця партія не перебуває в опозиції до чинної влади, якщо під нею розуміти президента. У цьому сенсі два спікери: і Гризлов, і Миронов, які очолюють два ці проекти, однаковою мірою стовідсотково та безумовно лояльні до президента Росії. До речі, Миронов уже сказав, що він не претендує на участь у президентських виборах 2008 року.

Мені здається, що поки все перебуває під контролем Кремля, це не сприятиме формуванню політичної культури російських громадян. Поки все це носить декоративний характер. І поки Кремль різними шляхами влаштовує таку конфігурацію, яка йому здається найбільш зручною, щоб здійснювати свій контроль, — це не сприяє політичній культурі.

Не вважаю, що доцільно говорити про формування політичної культури доти, поки Кремль може в будь-яку хвилину втрутитися та підправити склад учасників і склад партій, які беруть участь у партійному змаганні або в будь-яку мить змінити правила гри, закони, що постійно в нас відбувається.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати