«Потужний сигнал агресору»
Генасамблея ООН підтримала резолюцію щодо порушення прав людини в Криму
Вчора Генеральна Асамблея ООН підтримала резолюцію «Стан справ у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь», яка була ініційована українською делегацією.
За документ проголосували 70 країн, проти — 26, утрималися — 76. Серед тих країн, які висловилися проти резолюції по Криму, — Білорусь, Китай, Вірменія, Індія, Росія, Північна Корея, Сербія, ПАР, Таджикистан, Узбекистан, Казахстан, Киргизстан.
Постійне представництво України при ООН опублікувало п’ять основних пунктів цієї резолюції:
По-перше, документ підтверджує, що між Україною та Росією існує міжнародний збройний конфлікт.
По-друге, резолюція засуджує ретроактивне застосування Росією власних законів на окупованій території та примусове переведення громадян України на російське громадянство.
По-третє, у документі міститься вимога до Росії виконати проміжне рішення Міжнародного суду ООН щодо відновлення прав і свобод громадян України на півострові; закликає російську окупаційну владу забезпечити освітній процес українською та кримськотатарською мовами.
По-четверте, засуджується відсутність доступу до Криму для Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
По-п’яте, резолюція відзначила позитивні рішення України щодо спрощення процедур для безперешкодного доступу до Криму журналістів, правозахисників.
Як пише DW, серед інших пунктів документу: заклик до Росії повністю та негайно застосувати всі необхідні заходи, щоб покласти край порушенням і утискам прав людини в Криму, скасувати заборону діяльності меджлісу кримськотатарського народу, негайно звільнити незаконно затриманих і засуджених українських громадян.
Президент України Петро ПОРОШЕНКО написав у Facebook, що ця резолюція «є потужним сигналом агресору як окупаційній владі, що за нами — верховенство міжнародного права, правда і справедливість». «Попри гібридні спроби Москви закрити «кримське питання», міжнародний фронт з деокупації Криму міцніє. Попри жорстокі репресії Кремля, людську волю і гідність не зламати. Попри відверті маніпуляції, злочини Кремля не приховати. Як і не уникнути міжнародної відповідальності за них — ні замовникам, ні організаторам, ані виконавцям», — написав глава держави.
«Ця резолюція щодо Криму — найсильніша. Тиск на Росію в питанні Криму посилюється. Велика подяка всім, хто підтримав», — так відреагував на новину про ухвалення резолюції міністр закордонних справ України Павло КЛІМКІН.
Представництво України в ООН на сторінці у Twitter процитувало слова постійного представника України в цій організації Володимира ЄЛЬЧЕНКА: «Росія витратила шалені ресурси на те, щоб сьогоднішнього результату не було. Але їй це не вдалося», — сказав він. Також він відзначив, що над просуванням цього документа працювала вся служба зовнішньої політики України — від Президента і МЗС до дипустанов по всьому світу.
Тим часом перший заступник голови Верховної Ради та Уповноважена з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій і Луганській областях Ірина ГЕРАЩЕНКО проаналізувала результати голосування і, зокрема, нагадала, що сусідня Білорусь висловилася проти резолюції.
«Але з Білоруссю все ж пікантна ситуація — саме в Мінську відбуваються переговори щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі, країна претендує на статус нейтральної і певну миротворчу місію. Статус нейтральності, а не підігрування Кремлю, тоді має зберігатися на всіх майданчиках і під час всіх голосувань. Не втомлююся повторювати цю позицію і вважаю такі голосування Білорусі — саме в контексті її претензій на миротворчу місію — некоректними. Деяким країнам СНД вистачило сміливості не голосувати, їхні представники просто вийшли з зали — і це вже крок вбік від Москви, в правильному напрямку, до своєї справжньої незалежності», — написала Ірина Геращенко на Facebook.
«День» звернувся до експерта з проханням оцінити значення ухваленої резолюції та проаналізувати, чому низка країн проголосували проти.
«ЦЕ ПОЛІТИКО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ ТИСК НА РОСІЮ»
Костянтин ГРИЩЕНКО, колишній віце-прем’єр-міністр і колишній міністр закордонних справ України:
— Це дійсно дуже важливе рішення, це політико-психологічний тиск на Росію. Ця резолюція свідчить про те, що більшість країн, які представлені в ООН, якраз підтримують позицію України по Криму та дотриманню прав людини в Криму. Це результат серйозної роботи, яку провело наше постійне представництво, враховуючи те, що в порівнянні з Росією в нас значно менше посольств, скажімо, в Африці та інших регіонах. Були, звичайно, певні обмеження у порівнянні з можливостями РФ.
Безпосереднього негайного впливу на поведінку Росії очікувати не варто, але треба використовувати всі майданчики для того, щоб постійно піднімати питання по Криму і залишати його в центрі уваги міжнародної спільноти.
Щодо так званих країн-«друзів Путіна», то вони голосують проти, оскільки орієнтуються на Росію, і для них на даному етапі важливіше підтримати відносини з Москвою, ніж з Україною. Давайте також не забувати, що досі, наприклад, у Казахстані, Вірменії вже багато років немає українських послів. Що ми тоді хочемо від них?
Що стосується голосування «проти» таких великих країн, як Китай та Індія, то вони принципово так голосують не лише за цією конкретною резолюцією, а за всіма такими резолюціями через свої власні міркування: це Тибет, Кашмір. І в даному разі це не має стосунку до конкретної проблематики по нашому питанню. Таку позицію вони займають уже багато років, вона базується на їх усвідомленні пріоритетного національного інтересу. Тому очікувати, що вона зміниться, не доводиться.
Щодо слів Ірини Геращенко щодо претензій Білорусі на нейтральний статус і водночас голосування проти резолюції по Криму, то можна погодитися з ними. Але доти, доки Білорусь залежить від постачання російського газу та нафти, яку вона потім, зокрема, переробляє і реекспортує, мабуть, аргументів у Москви буде більше, ніж у нас. Тому на зміну позицію Білорусі також навряд чи можна сподіватися.
P.S. Тим часом глава меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат фракції «Блок Петра Порошенка» Рефат ЧУБАРОВ під час виступу у Верховній Раді запропонував перенести переговори з Мінська на інший майданчик через те, що Білорусь проголосувала проти резолюції. «Абсолютно впевнений, що ми повинні пропонувати іншу країну для переговорів по забезпеченню територіальної цілісності України та припиненню російської агресії», — цитує його слова Інтерфакс.