Повчання статс-секретаря
Карасіну не подобається українське трактування ролі націоналістичних силУ Москві не поділяють думки, що існують в Україні, щодо ролі націоналістичних сил у Другій світовій війні й Голодомору. Про це заявив у вчорашньому інтерв’ю газеті «Время новостей» статс-секретар — заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін. «Немає нічого страшного в різному трактуванні окремими дослідниками тих чи інших подій історичного минулого — процес пізнання не стоїть на місці. Але об’єктивне вивчення історії — це одне, а політизація, кон’юнктурне використання подій минулого — зовсім інше», — цитує видання слова заступника глави МЗС РФ. «Йдеться про спроби героїзації прихильників нацистів періоду Другої світової війни, піднесення нібито позитивної ролі радикал-націоналістів у подіях тих років. Не можемо ми також погодитися і з тим, як однобоко й упереджено трактуються трагічні події нашого спільного історичного минулого. Це стосується передусім теми Голодомору, від якого постраждали аж ніяк не лише етнічні українці, як це іноді подається, а представники багатьох народів, які проживали в СРСР», — підкреслив Г. Карасін.
КОМЕНТАР
Юрій КОЧУБЕЙ , екс-посол України у Франції:
— Такі слова Карасіна є продовженням звичайної політики Російської Федерації щодо України. Тобто, фактично невизнання нашого прагнення на самостійне існування, на нашу власну історію і наші погляди на ті чи інші події чи особистості. Ми повинні дивитися з точки зору України. Просто з нашої точки зору, яка дає нам можливість правильно оцінити все те, що відбувалося в роки Другої світової війни. І те, що в них називається радикальні націоналісти, то в нас все це може називатися по-іншому. І ми вважаємо, що це були борці за визволення України. Просто трагічна доля українського народу розвела його синів, як кажуть, по різні боки барикад. У тому плані, що ті, хто виступав у лавах Української повстанської армії, звісно, боролися проти німецьких окупантів. І цьому є документальні свідчення. Що стосується Росії та її натиску на нашу країну, на наше населення, то вона використовує все: і застарілі міфи, і стереотипи, які в’їлися зі сталінських часів і які дуже важко витравити. Я думаю, на це особливо звертати увагу не треба. На мою думку, це в основному пропаганда, призначена для російського населення, щоб виправдати навіть сьогоденну політику щодо газу, спрямовану проти української державності, нашої незалежності й суверенітету.
Якщо продовжувати цю тему, то слід звернути увагу, що вони чомусь не говорять про РОА, тобто про власівську армію. Були й інші національні формування, навіть у німецькій армії. Що стосується УПА, то це була зовсім по-іншому організована і на інше спрямована армія. І цьому є документальні свідчення навіть у німецьких архівах. Але я думаю, що подібні заяви спрямовані не скільки на нас, бо наш народ починає дещо розуміти, а для своїх, щоб пояснити і своєму населенню і, можливо, для деяких кіл на Заході, що Україна, мовляв, підтримує колаборантів і тих, хто брав участь у військових діях. Але тут можна говорити і про власівців, і про інші загони, які були організовані німцями. Бачите, вони про це мовчать і тихо собі сидять. А коли заходить питання про нафту, про якісь самостійні дії української держави, тут раптом вони згадують про ситуацію, яка була в роки війни.