Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про нас

02 лютого, 00:00

Зрозуміти, що український Президент говорив у Москві Володимиру Путіну, мабуть, можна з його промови в ПАРЄ. Лейтмотив виступу Ющенка у Страсбурзі — надія на якнайшвидший вступ до Євросоюзу: український Президент не міг не нагадати європарламентаріям про Росію — «вічного стратегічного партнера». І розвіяти європейські побоювання: «У Європі Україну чекають не з двома чемоданами українсько-російських проблем, а з гармонійними відносинами між нашими країнами». Тепер стає зрозумілим сенс його візиту до Москви — розібрати «чемодани» і рушити в напрямі Старого Світу без багажу. Ющенко хоче бути впевненим, що Кремль не гальмуватиме цей процес залаштунковими переговорами. Він робить заспокійливі заяви з ключових проблем, але мудрий слухач відчуває різницю між тим, що каже Ющенко і що казав Кучма. Український Президент не заперечує можливостей співпраці в рамках ЄЕП, але при цьому наголошує, що цей проект не повинен гальмувати просування його країни на європейські ринки. Ющенко всіляко наголошує на значенні російського транзиту для України. Але при цьому вже у Страсбурзі він висловився проти ідеї українсько-російського газового консорціуму без участі третьої європейської сторони. Таким чином, він використовує Москву для того, щоб наголосити перед Старим Світом на важливості України як транспортувальника газу й нафти. Причому в перспективі — не тільки російських. Висновок: основна мета Ющенка — «елегантно» умовити Росію, щоб вона не лякала Європу загрозами «прикрутити краники» й антиукраїнськими висловлюваннями. Схоже, поки що новий Президент з поставленими завданнями справляється.

«Новая газета», Росія, 31 січня

Ющенко перед виборами підписав угоду, яка в разі його перемоги гарантувала пані Тимошенко посаду прем’єр-міністра. Багато хто з його найближчих радників виступав проти такої угоди, і тому буквально за лічені години до того, як Ющенко оголосив про її призначення, вона сама вважала, що не отримає цього місця... Кандидатуру Тимошенко все ще можуть відкинути. Минулого тижня російські офіційні особи підтвердили, що в Росії з неї, як і раніше, не зняті обвинувачення в тому, що 1996 року вона нібито дала хабарі чиновникам російського Міністерства оборони. У себе вдома на неї чекає жорстка боротьба за затвердження на посаді в парламенті... Хоча, оскільки народ на її боці, ніхто не може не рахуватися з пані Тимошенко.

The Newsweek, США, 31 січня

Адміністрація Буша мусить допомогти Україні стати членом СОТ і ЄС, зняти торгові обмеження, запроваджені поправкою Джексона—Веніка, розширити співробітництво НАТО з Києвом, запропонувати проміжну позику для економічної реструктуризації й недвозначно заявити, що США не потерплять погроз на адресу територіальної цілісності України... НАТО є провідною західною організацією, здатною забезпечити інтеграцію України із Заходом, а також відновити колишню взаємодію в трансатлантичній міжнародній політиці. Однак членство України може викликати проблеми у відносинах із Росією. США підтримали тріумф демократії в Україні й виявили зацікавленість у тому, щоб ця країна стала стабільною, процвітаючою та інтегрованою до євроатлантичних структур. Водночас важливими є відносини Америки з Росією, оскільки адміністрація Буша прагне забезпечити собі підтримку президента Володимира Путіна в майбутніх дипломатичних діях стосовно Ірану, в нерозповсюдженні ядерної зброї, в боротьбі з тероризмом й у співпраці в енергетичній сфері. Підтримка України не повинна шкодити цим взаємовідносинам. Адміністрації Буша необхідно... розширити програму НАТО «Партнерство заради миру» для подальшої модернізації українських збройних сил і встановлення цивільного контролю над військовими, а також розглянути можливість формування взаємовідносин «надійних союзників», що не передбачають членства в НАТО.

The Heritage Foundation, США, 29 січня

Зовні панує видимість удаваного задоволення: Путін прийняв у Кремлі нового українського Президента Ющенка та вихваляв економічне співробітництво двох країн. Але лише за кілька днів до цього Путін запросив у гості «свою людину в Україні»: переможеного на виборах Януковича, якого Путін підтримав особисто, приймали з помпою. Темою зустрічі були парламентські вибори 2006 року, напередодні яких невдовзі має розпочатися виборча кампанія. Вже восени велика частина владних повноважень перейде, згідно з прийнятими змінами до конституції, від Президента до парламенту. Перемога Януковича істотно послабила б позиції щойно приведеного до присяги Президента. Однак Путін може чинити тиск на Ющенка й за допомогою інших засобів, щоб він не надто завзято домагався своїх цілей: вступу до ЄС, НАТО та Світової організації торгівлі. Зокрема, він може... наказати «Газпрому» скоротити поставки до України. Глава Кремля переконаний, що провина за те, що не вдалося запобігти зміні влади в Україні, лежить на Польщі... І ось тепер перші російські постачальники нафти вже скоротили обсяги поставок для Польщі. Проблеми виникли також у польських торговців продовольчими товарами...

Oberoesterreichische Nachrichten, Австрія, 29 січня

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати