Перейти до основного вмісту

Про ставки на виборах у Туреччині

Аманда ПОЛ: «Це - вибір між затвердженням більш авторитарного стилю Ердогана та поверненням до демократичного шляху»
05 червня, 13:32
ФОТО РЕЙТЕР

7 червня в Туреччині відбудуться парламентські вибори, які, на думку багатьох аналітиків, є чи не найважливішими в історії цієї країни. Адже йдеться про  майбутнє Туреччини, у якій з правлінням Реджеа Ердогана намітилось посилення авторитарних тенденцій. «День» звернувся до політичного аналітика і програмного директора Центру європейської політики,  Брюссель, Аманда ПОЛ з проханням розповісти про ставки на цих виборах і роль на них курдської партії.    

- На цих парламентських виборах йдеться про демократію в Туреччині та майбутнє управління країни. Ці вибори це - вибір між затвердженням більш авторитарного стилю управління президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, або відкидання його і повернення до демократичного шляху. Це буде видно за кількістю голосів, які здобуде у випадку перемоги правляча Партія справедливості і розвитку (ПСР).

Ердоган, як президент, відповідно до статті 101 Конституції Туреччини повинен бути нейтральною фігурою, але він активно веде кампанію за ПСР, критикуючи опозиційні партії. Крім того, він проводить кампанію за зміну структури управління з парламентської системи до президентської, яка дала б йому всю владу і відповідно зовсім мало стримувань і противаг. Це призведе до збільшення авторитарного правління і подальшої ерозії демократії, верховенства закону і громадянських свобод і свобод, які вже були роздавлені протягом останніх кількох років. Свободи засобів масової інформації в Туреччині в ці дні майже не існує. Критика уряду чи Ердогана дорого коштує, в тому числі іноді тягне за собою ув'язнення. Тим часом уряд взяв під свій контроль близько 80 відсотків телевізійних засобів масової інформації, надав їм значну перевагу над опозиційними партіями під час виборчої кампанії, які мають зовсім незначну частку ефірного часу. Отже агітація проводилась на несправедливому ігровому полі.

Що насправді відрізняє цього разу вибори, так це - роль курдів. Курдська Народно-демократична партія (КНДП) перебуває в центрі уваги на цих виборах. Якщо вона долає високий 10% поріг для проходження в парламент,  то це буде не тільки новаторським досягненням й значно послабить владу ПСР, що робить неможливим для досягнення нею кількості місць, які потрібні їй для зміни конституції для того, щоб домогтися запровадження президентської системи. Збільшення представництва у парламенті головної опозиційної Республікансько-народної партії  (РНП) та Партії націоналістичного руху (ПНР) буде ще одним ударом, і може призвести до формату коаліційного уряду з або без ПСР.

Однак, якщо КНДП не проходить у парламент, то це матиме великі наслідки. У цьому випадку дуже ймовірно, що курдська партія  - враховуючи порушення на виборах у 2014 році  - буде звинувачувати уряд у фальсифікації виборів і відтак розпочнеться конфлікт між двома сторонами. Хоча це зашкодить курдському мирному процесу та створить нове напруження у південно-східній Туреччині, але може зайти набагато дальше.  Цілком не виключено, що питання про автономію буде порушено знову і можуть бути зроблені кроки до створення незалежного парламенту в Діярбаккір. Це може призвести до величезного військового протистояння, яке розпалить пожежу в регіоні.

ПСР/Ердоган залишаються популярними майже серед половини населення з наступних причин: слабкі опозиційні партії, дуже успішно (донедавна) економічна політики, важливі інвестиції в соціальні послуги та інфраструктуру, які є важливими для певної частини країни .Окрім того, фактом є те, що в країні немає іншої партії, яка представляє лівих у  Туреччині, а також існує побоювання з приводу політики в минулому з головних опозиційних партій, які здійснювали дискримінацію проти консервативних турків.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати