Референдум може спровокувати конфлікт
Здавалося, що весняний скандал — коли Москва вкотре побачила підстави для звинувачення Риги в порушенні прав етнічних росіян та пригрозила запровадити економічні санкції, а з боку Заходу теж пролунала критика — навесні й закінчиться. Занепокоєний тим, що без пом’якшення законодавства Латвію не приймуть до ЄС і НАТО, саейм наприкінці травня схвалює в першому читанні поправки до закону про громадянство, а в червні остаточно їх затверджує. Але «історія з поправками» триває й нині.
Заповітні для 650-тисячної російської громади поправки означають зміни в двох випадках: по-перше, вилучено положення про вікові цензи при отриманні громадянства, по-друге, діти негромадян, народжені після поновлення незалежності 1991 року, отримують латвійські паспорти у спрощений спосіб. «Вітчизні й свободі», послідовна противниця змін закону про громадянство, вирішує боротися з поправками й після їхнього ухвалення. Так народжується думка про референдум, участь у якому можуть взяти, ясна річ, тільки громадяни.
Речник партії Пальміра Ласе зазначила АП: зібрано 140 тисяч підписів, що на 7 тисяч перебільшує мінімально необхідну кількість. За плебісцит поставив свій підпис і прем’єр-міністр Гунтарс Крастс — член «Вітчизні й свободі» залишився вірним лінії партії. Категорично проти референдуму виступають і президент, і міністр закордонних справ Латвії — вказуючи, що невирішене питання про громадянство й надалі псуватиме імідж країни на міжнародній арені й виключить шанси на прийняття до Євросоюзу.
Є й інший бік медалі. Леонід Федосеєв зі щоденної латвійської газети «Час» так висловив свою думку щодо можливості плебісциту: «Як політичний коментатор прекрасно знаю, наскільки просто в розколотому суспільстві спровокувати конфлікт, а референдум збільшить таку можливість. Не бажаю писати репортажі про сутички й щоденно труситися, побоюючись, що на наступній фотографії побачу в калюжі крові власну дитину. Тому я проти референдуму. Ну а ті, хто з високомірною усмішкою бажають нагадати мені про те, що «тут не Боснія, а цивілізована Латвія», хай просто відкриють газету й прочитають про чергове побоїще в Північній Ірландії. А Велика Британія, здається, цивілізована не менше Латвії?»