Перейти до основного вмісту

Розколена партія, розколена країна

14 вересня, 00:00

Після більш ніж місяця з моменту остаточного завершення коаліційних переговорів з формування уряду, яке випливало з них, гібридна союзна конструкція в Україні все ще тримається на досить хиткій основі. Щоб сформувати дієздатний уряд, президент Віктор Ющенко був змушений дати зелене світло на прем’єрство своєму колишньому головному суперникові Вікторові Януковичу.

Але зв’язуюча речовина, якою було скріплено союз, спочатку була не дуже міцною: відцентрові сили ледве стримує лише «Меморандум національної єдності». З того часу політичні сили ні на крок не підійшли ближче до здійснення мети, пов’язаної зі створенням широкої коаліції на основі солідного договору про політичний союз. При цьому партія Ющенка «Наша Україна» навіть для самої себе являє велику проблему. Ключовим питанням є те, чи зможе керівництво партії відновити внутрішньопартійну дисципліну і втихомирити тих депутатів, які рішуче проти коаліції з Партією регіонів Януковича, соціалістами і комуністами.

Під час помаранчевої революції «Наша Україна» виступала як друга сила нарівні з блоком Юлії Тимошенко. Однак доволі скоро оголилися суперечності, які виникли від змішування націоналістичного, прозахідного крила з ліберально-прагматичним економічним крилом, у якого непогано виходило спілкуватися з олігархами Януковича. Гризня всередині помаранчевих сил призвела до того, що «Наша Україна» отримала на парламентських виборах у березні лише 14% голосів виборців.

Але все ж «Наша Україна» була ще сильною для того, щоб зіграти вирішальну роль на коаліційних переговорах, але ця функція настільки вимотала партію, що зрештою за допомогою вирішального слова Президента вона зробила вибір на користь Януковича, відмовившись від Тимошенко. На сьогодні, згідно з опитуваннями, «Нашу Україну» підтримують менше аніж 10% виборців і все частіше йдеться про можливий розкол.

Фактично осіння сесія роботи українського парламенту почалася з чергових коаліційних переговорів. При цьому питання про те, чи долучиться формально «Наша Україна» до існуючого урядового союзу або ще має бути сформовано нову коаліцію, залишається відкритим.

Одне крило вже досить відкрито заявило про те, що в разі розколу в нього є плани з утворення власної ліберальної партії. Однак цілком можлива чергова зміна воріт, а саме втеча під крило Юлії Тимошенко. Тимошенко, яка налаштована на будівництво сильного табору опозиції, за її власними словами, вже давно веде переговори з частиною депутатів від «Нашої України». Число депутатів Тимошенко назвати відмовилася. Більш дрібні партії в блоці «Наша Україна» вже змінили ворота.

Зрештою, може трапитися те, про що останнім часом усе частіше говорять політичні спостерігачі: розвал «Нашої України» може призвести до виникнення двопартійної системи в країні з непримиренними фігурами Януковича і Тимошенко на чолі. Спроба подолання розколу країни на Захід і Схід може закінчитися цементуванням цього розколу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати