Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Схожий сценарій. Але...

Білоруська опозиція готується до революції
22 березня, 00:00

Білоруська опозиція не визнала результатів президентських виборів, які відбулися 19 березня. «Це не вибори, а антиконституційне захоплення влади», — так охарактеризував їх єдиний кандидат від опозиції Олександр Мілінкевич. Сотні демонстрантів не залишають центру Мінська, де вже розташовано кілька наметів. Захід також заявив, що не визнає результатів виборів, на яких переміг Олександр Лукашенко. Учора ж стало відомо про арешт кількох білоруських опозиційних діячів.

ОБСЄ заявила, що президентські вибори в Білорусі не відповідали міжнародним стандартам. Спостерігачі організації зауважили, що мають численні докази порушень під час виборчого процесу. Про невизнання виборів у Білорусі також заявили США. Натомість міністерство закордонних справ Росії наголошує, що не має жодних сумнівів у легітимності результату. Російський президент уже навіть привітав із перемогою Олександра Лукашенка. Українське зовнішньополітичне відомство пристало на сторону ОБСЄ, зазначивши, що Україна поділяє попередні висновки і коментарі Виборчої спостережної місії ОБСЄ/БДІПЛ щодо виборів в Республіці Білорусь. Водночас Київ закликав білоруську владу до толерантного та конструктивного діалогу з опозицією.

Тисячі прихильників опозиції відгукнулися на заклик свого лідера прийти на центральну площу Мінська, аби домогтися переголосування. Багато в чому такий початок нагадував революційні події в Україні, коли наступного дня після другого туру виборів на Майдан Незалежності вийшли тисячі людей. Проте мало хто з експертів вірить у повторення «помаранчевих» подій у Білорусі.

Про це, зокрема, повідомив «Дню» кандидат від опозиції на президентських виборах в 2001 році Володимир Гончарик (на цих виборах він працював у штабі опозиційного кандидата Олександра Козуліна). Він вважає, що все нагадуватиме події п’ятирічної давності, коли, незважаючи на протести опозиції, невизнання нею результатів виборів, усе закінчилося «елегантною перемогою» Олександра Лукашенка. «Кількість людей, які вийшли на площу, щоб захистити результати як тоді, так і тепер була недостатньою», — наголосив він. На його думку, ситуація в Білорусі не дозріла до революції і тому за нинішніх умов опозиції не перемогти. «Опозиція не мала доступу до контролю за достроковим голосуванням, де відбувалося найбільше фальсифікацій. У Білорусі не діє механізм судового оскарження результатів голосування», — зазначив В.Гончарик, який на минулих виборах не визнав перемогу О. Лукашенка. Звернувшись до ЦВК, він отримав відповідь, що це питання вирішує Верховний суд, який у свою чергу дав відписку, що це питання знаходиться в компетенції ЦВК. Існуюча авторитарна система, підкреслив В. Гончарик, орієнтована на одну людину зі заздалегідь відомим результатом.

Колишній опозиціонер вважає, що змінити режим можна лише завдяки серйозній роботі, яка має розпочатися уже сьогодні. «При цьому опозиція не повинна витрачати час на «розборки», шукати винуватих. Більше необхідно працювати з тими, хто не думає, щоб їх переконати в необхідності змін. І особливо важливо активізувати роботу на останньому етапі, аби на вулиці вийшло значно більше людей для захисту свого вибору», — підкреслив В. Гончарик. За його словами, єдиним кандидатом від опозиції на виборах 2011-го року може бути так само О. Мілінкевич, який уже заявив, що буде працювати на майбутнє, та інший опозиційний кандидат-колега О. Козулін.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати