Сміливі поради послів: США, ЄС і ФРН
Експерт: «Успіх демократичної України — найкраща відповідь популістським настроям у Європі»
Досить дивно і незвично виглядала підсумкова дискусія з рекомендації до Стратегії зовнішньої політики України в межах проекту «Аудит зовнішньої політики України». Присутні на першій панелі під назвою «Від аd hoc дипломатії до проактивної зовнішньої політики: Україна у світовому порядку денному» посли США, ЄС і Німеччини більше говорили про внутрішні завдання для української влади.
Лише голова комітету закордонних справ Європейського парламенту Ельмар Брок частково торкнувся стратегії. Він зазначив, що Україна для нього важлива персонально і приросла до його серця через холодні ночі двох Майданів. «Це країна, яка має стратегічне значення для Європи. Я вірю, що економічний розвиток країни, судова система і боротьба з корупцію, і стабільна демократія — найкраща реклама для вашої країни. Успіх демократичної України — це найкраща відповідь популістським настроям у Європі. Успіх України в інтересах Німеччини і Європи. І нам легко підтримувати Україну у реформуванні, чим більше ви робите реформи», — наголосив він.
Посол США в Україні Марі Йованович почала виступ з наступних слів: «Через 25 років як Україна здобула незалежність, вона веде гібридну війну з Росією. І українські солдати та дипломати заслуговують похвали за зупинення сепаратистів, яких підтримує Росія». Крім того, вона відзначила досягнення української дипломатії, єдність ЄС та США у збереженні санкцій проти Росії, що стало результатом використання дипломатичних, інформаційних та економічних інструментів. Разом з тим пані Йованович застерегла, що зважаючи на мінливу ситуацію у світі така єдність не може вважатись даною і тому Києву потрібно переконувати, що співпраця з Україною буде успішною. І причому, наголосила вона, історія успіху має базуватись на фактах.
Посол вважає, що іншим важливим питанням для України є подвоєння зусиль з реформування та вжиття значних кроків по боротьбі з корупцією.
Якщо Україна буде успішною в імплементації економічних реформ, поліпшить бізнес-клімат, інфраструктуру і захист права на інтелектуальну власність, посилить боротьбу з корупцією, то це буде добре для України, і для міжнародних інвесторів, — наголосила пані Йованович.
Голова представництва Європейського Союзу в Україні Хюґо Мінґареллі також у своєму виступі наголошував на необхідності здійснення реформ. Він, зокрема, сказав: «Україна не може бути успішним актором, якщо не буде трансформуватись. Вам потрібно бути сильною демократичною країною і тому пріоритетом на наступні роки мають стати внутрішні реформи».
За його словами, основою відносин між Брюсселем і Києвом є «безпрецедентна Угода про асоціацію», яка дозволить Україні інтегруватися в європейських ринок з 500 млн споживачів.
«Якщо ви зробите домашню роботу належним чином, імплеметуєте з нашою допомогою цю угоду, тоді можна забути про все інше, бо таким чином ви станете членом європейської родини», — зазначив пан Мінґареллі.
ФОТО РЕЙТЕР
За словами посла, на цьому шляху Україна має звернути увагу на три аспекти. По-перше, зазначив він, реформи — це не лише створення нових інститутів і законів, головне змінити ментальність, зокрема у боротьбі з корупцією.
По-друге, вважає посол, зараз Україна асоціюється з Чорнобилем, корупцією та війною з Росією, хоча тут існує багато іншого та цікавого, чого у світі не знають. Відтак і для нас, і для України існує велика комунікаційна проблема, яку треба вирішувати.
По-третє, пан Мінґареллі звернув увагу на сильне громадянське суспільство в Україні, яке ще не належним чином використовується на благо країни.
Досить цікавими і нетиповими були відповіді посла ЄС на запитання аудиторії, зокрема, чи є в ЄС стратегія відносин з Україною, чи можна робити ставки на наступний рік щодо скасування візового режиму з Україною.
Говорячи про стратегію, пан Мінґареллі навів величезні обсяги допомоги, яку надає ЄС Україні і які є коштами платників податків, що часто запитують, чи правильно вони використовуються, коли у самих країнах євроспільноти багато проблем.
Разом з тим посол ЄС зазначив, що для України як європейської країни, згідно зі статтею 49 відкритті двері до членства. А на порядку денному — приєднання до єдиного європейського ринку, як це зробили такі успішні країни як Швейцарія та Норвегія.
«Я певен, що після цієї конференції буде одна новина, як це зазвичай відбувалось після попередніх аналогічних подій, що посол ЄС не дав точної відповіді, коли Україні буде надано безвізовий режим», — сказав він. За його словами, це відбудеться через декілька місяців у зв’язку із запровадженням нового механізму призупинення безвізового режиму. «Я визнаю, що це відбувається повільніше, ніж очікувалось», наголосив Мінґареллі.
Найбільш песимістичним став виступ посла Німеччини в Україні Ернста Райхеля, який зазначив, що не тільки в ЄС, а й в Україні росте розчарування з приводу поступу внутрішніх реформ та брак прогресу у Мінському процесі та Тристоронній контактній групі. За його словами, багато залежить від того, як Україна може вирішити цю проблему.
«Доведіть своїми справами, що критики помиляються як це було зроблено у випадку ухвалення бюджету. І я заохочую вас робити це в інших сферах, щоб було відчуття, що Україна зміниться з часом. Будьте надійним переговірником і доводьте, що ваші слова співпадають з діями. Будьте надійними й уникайте сюрпризів, передавайте ваші думки та сумніви відкрито своїм партнерам, і вони вас зрозуміють», — зазначив пан Райхель.
Німецький посол відхилив ініціативу щодо «плану Маршалла» для України, яка потребує величезних коштів для реформування країни. При цьому він зазначив, що в світі — величезні обсяги грошей, Україні потрібно лише створити умови для того, щоб залучити їх у свою економіку.
Цікавим на цій презентації аудиту зовнішньої політики «Рекомендації до стратегії зовнішньої політики України» було те, що жодного запитання не поставили першому заступнику міністра закордонних справ Вадиму Пристайку. Ось як він прокоментував усю цю дискусію: «Я задоволений, що зовнішня політика України є прозорою і що до мене немає жодного запитання. Ми отримали цікавий дипломатичний урок. Хюґо сказав, нам треба вести боротьбу корупцією, проковтнути пігулку, що більше не дадуть грошей, бо у нас самих проблеми, немає безвізового режиму, робіть ще більше».
«МИ ПОВИННІ БІЛЬШЕ САМІ НА СЕБЕ СПОДІВАТИСЬ І БУТИ БІЛЬШ МОТИВОВАНИМ У РЕАЛІЗАЦІЇ РЕФОРМ…»
Василь ХИМИНЕЦЬ, директор Першого європейського департаменту МЗС України:
— Сьогоднішня дискусія стала узагальненням того, про що нині багато розмов. Я можу виокремити декілька важливих моментів.
По-перше, ми почули з боку європейської сторони готовність допомагати України успішно виконували завдання, які стоять перед нами.
По-друге, нам потрібно бути більш активними і пояснювати нашим європейським партнерам, що ми робимо, які в нас досягнення в реформах. Я знаю, що на Заході існує нерозуміння масштабів того, що нам треба робити, а також нерозуміння того, у якій стартовій позиції ми перебували, починаючи рух до ЄС. Недоречно порівнювати нас з іншими країнами і говорити, що ті чи інші країни були успішними. Тому що дійсно у нас унікальна ситуація. Насамперед, ми були у найгірших стартових умовах, ніж наші сусіди на Заході і з іншого боку, ми все це робимо в умовах війни.
По-третє, розраховуючи на допомогу і підтримку, яка нам надається, ми повинні більше самі на себе сподіватись і бути більш мотивованими до реалізації реформ, які потрібні нам.
По-четверте, грошей ніколи не буває досить. Певну допомогу ЄС нам надає, і ми повинні своїми діями показувати спроможність ефективно її освоювати. На мою думку, Угода про асоціацію — це дуже важливий механізм. Відтак для нас головний інтерес — імплементувати її успішно і це наблизить нас до ЄС.
А зважаючи на те, що наступного року відбудеться низка виборів у країнах ЄС, починаючи з Франції і закінчуючи Німеччиною, нам потрібно шукати можливості, щоб у кожній ключовій країні ЄС Україна перебувала у пріоритетах зовнішньої політики.