ТОЧКА ЗОРУ
Олександр СТЕГНІЙ,
керівник відділу соціально-політичних досліджень компанії «СОЦІС-Геллап»:
— Радше, друге. Це фарс і видатки демократії, які свідчать, що й у розвинених демократичних системах політичний прагматизм і моральні цінності можуть суперечити одне одному. Враховуючи прагматизм американців, процес проти Клінтона з самого початку був безрезультатним. Дані опитувань говорять, що Клінтон цікавить своїх громадян передусім як президент, а не як сім’янин, мужчина тощо. А стан американської економіки й становище США в світі свідчать на його користь. Навряд чи можна розглядати цю історію і як зброю однієї партії проти іншої, адже супротивники Клінтона також мають подібні «проблеми».
В Україні такий публічний процес неможливий передусім тому, що немає незалежної судової влади. Нинішній рівень її «незалежності» не дозволяє боротися навіть з економічними зловживаннями високих посадових осіб. Про боротьбу з порушеннями громадської етики й моралі годі й говорити. А використання аналогічних епізодів як провокацію та компромат проти претендентів на державні пости — цілком можливе.
Сергій МАКЄЄВ,
доктор соціологічних наук:
— Я загалом не зв’язував би цей випадок із демократією. Демократія відрізняється саме чітким розподілом сфер приватного й публічного життя. Проте внаслідок родових видатків демократії її крайні вияви можуть стирати цю межу. До речі, масова свідомість межу між приватним і публічним бачить: у публічній сфері Клінтон — президент, котрий має підтримку американців. Уся ця історія — це не так предмет демократії, як продукт специфіки функціонування ЗМІ й деяких служителів закону в конкретному суспільстві. А ЗМІ в боротьбі за аудиторію далеко не завжди дотримуються найкращих принципів демократії.
В Україні подібне в таких масштабах, думаю, є абсолютно неможливе. По-перше, потрібна відповідна професійна, моральна й комерційна схильність до цього ЗМІ. По-друге, — особливий склад розуму чоловіка й жінки, з котрими це відбувається. Необхідні для публічного резонансу таких епізодів особистісні моделі поведінки в нас масово не поширені.