Перейти до основного вмісту

Трансатлантична командна робота

Країни НАТО розпочали реалізацію питань, винесених на порядок денний у Лісабоні
22 травня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Перший день саміту НАТО в Чикаго продемонстрував дієздатність цієї військово-політичної організації, до того ж спростував чутки про смерть Альянсу. Також виявилися невиправданими сподівання деяких недругів НАТО, що черговий саміт буде пустим.

Попри економічні виклики, союзники виявилися гідними мети і майбутнього. Як відзначив на прес-конференції Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, союзники зробили висновки з минулого, зокрема з операції у Лівії, і тепер ладні зробити все, щоб 2020 року бути готовими до можливих викликів безпеці.

«На останньому саміті, 18 місяців тому, ми поставили амбіційні питання на порядок денний, і тут, у Чикаго, ми вже його виконуємо. У Лісабоні ми дійшли згоди створити протиракетну оборону, а сьогодні в Чикаго ми заявили, що це реальність і називаємо це проміжною спроможністю — першим кроком до довгострокової мети створення повноцінної системи, яка забезпечить захист населення Європи, територію і збройні сили. Ця система складатиметься із систем спостереження за цілями, радарів, кораблів, перехоплювачів під контролем НАТО і дозволить нам захищатися від ракетних загроз із-за меж євроатлантичного регіону. Це справжня трансатлантична командна робота США і європейських союзників, які інвестують у нашу спільну безпеку. Це чудовий приклад відновленої культури співпраці, яка призводить до розумної оборони. Країни працюють разом, щоб розробляти спроможності, які окремі країни самотужки забезпечити не можуть», — наголосив Расмуссен.

Він повідомив, що вже ухвалено рішення продовжити патрулювання повітряного простору над балтійськими країнами, закупити 6 дронів (безпілотний літальний апарат. — Ред.) для спостереження. Утім, за його словами, питання їхнього використання поки що не обговорювали.

Хоча Афганістану було присвячено засідання у понеділок, генсек сказав, що союзники мають намір завершити військову місію у цій країні 2014 року, і після передачі відповідальності афганським збройним силам будуть продовжувати місію з тренування.

Однією із тем, яку обговорювали на саміті, була система ЄвроПРО, проти якої виступає Росія, саме через це російський президент навіть відмовився приїхати до Чикаго. Расмуссен дав чітко зрозуміти, що будівництво цієї системи, макет якої під спалахи відео- і телекамер журналістів він оглянув після прес-конференції, ніхто не може заблокувати.

Генсек сказав, що НАТО запрошує Росію до розроблення ЄвроПРО, він сподівається, що РФ зрозуміє, що загроза ракетного нападу є реальною. Тому й приєднається до цього проекту, оскільки це буде корисним для них обох.

Расмуссен наголосив, що на цьому етапі союзниками реалізується 20 спільних проектів. За його словами, для захисту збройних сил і цивільного населення декілька союзників спільно закуплять дистанційно контрольовані роботи для знищення бомб-фугасів, які використовують повстанці проти військової техніки в Афганістані. Крім того, додав він, група союзників погодилася спільно використовувати свої морські патрульні кораблі.

Расмуссен також зазначив, що Альянс перебуває в процесі реформування, ефективного використання ресурсів, реорганізації, вдосконалення військової структури. За його словами, кількість військових штаб-квартир буде скорочено з 11 до 7, а кількість посад у військовому командуванні — на 30%, агентств — з 14 до 3. Також планують реорганізувати штаб-квартиру у Брюсселі.

Протести, які тривають декілька днів у Чикаго, зробили другорядним у новинних випусках телебачення і в друкованих ЗМІ те, заради чого зібралися у неділю лідери Північноатлантичного альянсу на саміті. Деякі демонстранти вийшли за межі того, що вважається мирним протестом. Напередодні саміту чиказька поліція затримала трьох осіб, які планували атакувати штаб-квартиру виборчої кампанії Обами, будинок мера Емануеля Рама та декілька поліцейських дільниць. Американські правоохоронні органи довели, що тримають ситуацію під контролем. Як повідомляє місцева преса, за терористами-невдахами стежили понад тиждень. За деким із них слідкували з 1 травня.

Тож не дивно, що в місті дуже багато поліцейських: їх можна побачити майже на кожному розі у центрі, але вони нікого не перевіряють, не затримують, тому мешканці та гості спокійно гуляють вулицями, роблять покупки й зрозуміло, що вони невдоволені більше демонстрантами, які заважають їм. Більшість із них підтримують дії поліції, якій довелося використовувати кийки, щоб заблокувати рух демонстрантів, які намагалися прорватися до готелю, у якому перебували багато високопосадовців Альянсу. У неділю в центрі Чикаго відбулися сутички між демонстрантами, які намагалися прорватися до місця проведення саміту, і поліцією. Було заарештовано 45 демонстрантів, а також правоохоронці затримали ще двох осіб, які мали намір здійснити теракт.

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен відвідав у суботу редакцію газети «Чикаго Трибюн», під час зустрічі з її редакторським колективом сказав, що поважає право демонстрантів висловлюватися. Але він вважає, що протестувальники помиляються, коли прирівнюють Альянс до «воєнної машини». «Якщо це основа протестів, то вона ѓрунтується на нестачі знань. НАТО — це мирний рух. Упродовж понад 60 років Альянс є основою безпеки в Європі та Північній Америці. Завдяки НАТО ми підтримуємо мир і стабільність у Європі під час такого тривалого періоду після Другої світової війни. Це найдовший період миру в історії Європи. Це справжній успіх. І саме це я називаю мирним рухом», — пояснив Расмуссен.

До речі, витрати на проведення саміту перевищують 130 млн доларів. Головним чином видатки покриває уряд США та американські компанії, що базуються в цьому штаті. А в Чикаго розташовано штаб-квартиру «Боїнгу» — найбільшого військового підрядника Пентагона.

Президент України прибув до Чикаго пізно ввечері із більш ніж шестигодинною затримкою. І тому його прибуття в аеропорт О’Хара навіть не знімало телебачення НАТО. Прибуття всіх інших делегацій можна побачити на веб-сайті НАТО. Прибуття Януковича зняв лише відеопортал Української діаспори в Чикаго http://vodia.org/vodia.org.

На противагу саміту в Сеулі в українського президента буде мінімум зустрічей. Наразі невідомо, чи відбудеться його зустріч із президентом Польщі. Також невідомо, як пройде зустріч лідерів країн-членів НАТО із партнерами Альянсу у форматі глав держав та урядів, заради участі в якій прибув Янукович. Не виключено, що Меркель на цій зустрічі може порушити питання Тимошенко.

ЦИТАТА «Дня»

Ігор ДОЛГОВ: Передчасно говорити про залучення України до ПРО

«Як відомо, донині домовленості між НАТО й Росією не відбулися. Триває дуже складний процес щодо того, якою має бути система європейської ПРО і яким чином можуть бути притягнуті можливості інших країн. Тому на цьому етапі говорити про залучення України передчасно. Нас, по-перше, ніхто не запрошував. По-друге, ще не визначено, яку роль відіграватиме Росія, якщо відіграватиме».

Ігор ДОЛГОВ, голова Місії України при НАТО, УКРІНФОРМ, 21 травня, 2012 р.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати