«Цариця» повалила уряд Нечаса
Як чеський скандал продемонстрував... привабливість членства в ЄС і необхідність підписання Угоди про асоціацію
Політичні корупційні скандали трапляються в усьому світі, у Європі й в Україні. Їх поєднує одне — використання службового становища в особистих цілях. Але на цьому схожість закінчується. Адже головне те, як сама влада, опозиція, преса та суспільство реагує на це.
І в цьому плані досить показовою і повчальною для України є реакція чеської влади, мас-медіа на скандал, який вибухнув наприкінці минулого тижня у цій республіці і призвів до відставки всього уряду на чолі з прем’єр-міністром Петром Нечасом.
Нагадаємо, у п’ятницю прокуратура висунула звинувачення найближчій соратниці Петра Нечаса, керівникові урядового апарату Яні Надьовій, яку звинуватили у корупції та зловживанні владою. Це сталося по тому, як під час рейдів поліції у декількох державних установах та офісах приватних компаній було конфісковано близько 8 млн доларів готівкою, десятки кілограмів золота та документи.
Слідство стверджує, що Надьова незаконно підкупила двох колишніх членів парламенту, запропонувавши їм в обмін на місця в парламенті посади у державних фірмах. Крім того Надьову звинувачують у тому, що вона наказала військовій розвідці вести спостереження за трьома особами. Однією з цих осіб була дружина Петра Нечаса, Радка Нечасова, про розлучення з якою прем’єр-міністр оголосив незадовго до арешту Надьової.
Окрім помічниці прем’єра поліція затримала також двох колишніх депутатів, одного міністра, а також колишнього та нинішнього керівника військової розвідки. Всі, крім одного, залишаються під арештом.
Голова «Громадянської демократичної партії» Петр Нечас сказав на прес-конференції у неділю, що в понеділок піде із посади прем’єра, а також голови партії. Разом із прем’єром у відставку автоматично піде увесь склад уряду, і правляча коаліція, в яку входять ще дві партії, має сформувати новий уряд.
Чеські провідні видання дуже гостро відреагували на цей скандал. Газета Hospodarske noviny вважає, що прем’єр Петр Нечас згаяв можливість гідно піти у відставку і показати, що він справді серйозно бореться із корупцією. «І той факт, що найближчого радника прем’єра звинувачено у незаконному використані секретних служб у приватних інтригах, наближає Чеську Республіку до латиноамериканських автократій», — відзначає видання.
Інша популярна газета Mlada fronta Dnes пропонує назвати скандал «Цариця» на честь помічниці Нечаса. За словами видання, вона причетна до трьох справ: роздачі вигідних посад трьом членам партії ODS за те, що вони відмовилися від своїх мандатів, таємне стеження за пані Нечас, з якою прем’єр хоче розлучитися, і надання державних контрактів празьким «хрещеним батькам».
Зрозуміло, що в Європі, куди прагне вступити Україна теж не все просто, бувають труднощі, скандали, що продемонстрував вище згаданий скандал в Чехії. Однак, як ми бачимо, там нормально функціонують інститути, влада дотримується політичних стандартів. Опозиція, суспільство та преса відповідно виконують свою роль контролю за діями влади. Цього поки що не можна сказати про українську опозицію, яка не намагається запровадити європейські політичні стандарти і найголовніше завершити резонансні справи за часів президентства Кучми, сподіваючись діяти як стара команда.
ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ
«...ТАКА РЕАКЦІЯ В ЧЕХІЇ НА ЦІ ПОДІЇ Є ДУЖЕ ПОВЧАЛЬНОЮ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ»
Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, доктор політичних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка, директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України:
— Тут дійсно важливо, як влада реагує на корупційні дії вищих посадових осіб. У цьому випадку — це нормальна реакція. Гадаю, що це дуже сильне застереження для корупціонерів, навіть якщо вони займають найвищі посади. І в цьому сенсі, які б антикорупційні комітети не створювали при Президенті України, чи закони не прописували про боротьбу з корупцією, найбільш ефективними є практичні дії. У нас, на жаль, садять чиновників місцевого рівня, у сільській раді чи райвиконкомі — максимум. Тоді як системна корупція починається зверху.
Щодо висновків, насамперед, я думаю, нашому суспільству треба дивитися, як Чехія поводиться у цій ситуації. По-друге, це демократична країна. Все відбувається прозоро і відкрито. У цьому полягає успіх і цінність демократії, яку чехи все-таки здобули і зуміли відстояти. Це є висновком для нашого суспільства, куди воно хоче йти, чи воно хоче демократичних перетворень, чи жити в авторитарному пострадянському режимі.
Третій висновок полягає в тому, що корупція — дуже серйозне зло. І навіть, якщо подивитися на супердемократичну Чехію, ми бачимо, що це зло існує. Чим можна протидіяти цьому? Це — прозорість і відповідні дії правоохоронних органів, не підпорядкування їх вищому керівництву, а незалежність дії правоохоронних органів, що є надійним засобом для боротьби з цим соціальним злом.
— І чи бачите ви бажання з боку влади і опозиції боротися з цим злом в Україні, запозичувати для цього зарубіжний досвід боротьби з корупцією?
— Такого бажання тут не відстежується. У демократичних країнах є спеціальний правоохоронний орган: антикорупційне бюро, національне бюро розслідувань чи ФБР, які у своїх діях є незалежними від вищих державних чиновників. Відповідно це запорука. А у нас з кінця 1990-х планувалося створити Національне бюро розслідувань. Але сама Верховна Рада і вищі державні чиновники були проти цього. І така структура відсутня до цього часу?
— Чому?
— Вищі державні чиновники, включаючи наших депутатів як з опозиції, так і провладної коаліції не зацікавлені в тому, щоб над ними здійснювали контроль такі органи.
І безумовно у цьому випадку важливим є підписання Угоди про асоціацію. Адже у тій же Чехії чи Польщі багато що було зроблено завдяки Європі, європейському поступу. У цих країнах було проведено відповідні реформи органів державної влади. Тому що демократизація означає також відповідальність влади перед суспільством. Не тільки загалом влади, яка абстрактна, а персонально кожного вищого посадовця.
У нас, на жаль, суспільство байдуже. Але такі події, така реакція в Чехії на ці події, є дуже повчальними для українців. Треба брати приклад з тієї системи, яку створено в Чехії та інших країнах колишнього соціалістичного табору в результаті демократичних реформ.
«...ДУЖЕ СУМНІВНО, ЩО ЦЕЙ СКАНДАЛ ПОКРАЩИТЬ СУЧАСНУ ЧЕСЬКУ ПОЛІТИКУ»
Даніел КАЙЗЕР, політичний оглядач газети Lidove Noviny:
— В останні роки у чехів склалося сильне відчуття, що політика стала незрозумілою та ізольованою професією, а політики повністю відокремилися від народу. Вони не знають, як виглядають реальність і звичайні люди.
За останній рік-два у Чехії відбулася низка показових поліцейських затримань впливових людей і політиків. І щоразу публіка і мас-медіа реагували на це з ентузіазмом. Цілком можливо, що хтось з поліцейських перейнявся такою реакцією публіки та медіа. Схоже, що ця історія стане навіть більш популярною в країні.
Гадаю, що ця ситуація є досить дивною і певним чином позначиться на іміджі країни. Однак я не можу сказати, наскільки це може впливати у довгостроковій перспективі, оскільки цей скандал скоріше особистісний, аніж політичний.
Я не певен, що цей скандал знищив прем’єр-міністра. Він, можливо, мав найкращий план за останні 10—15 років. Однак навіть попри його відставку, знайдуться люди, які підуть за ним. Утім дуже сумнівно, що цей скандал покращить сучасну чеську політику.