Перейти до основного вмісту

У Росії знову настав «чорний четвер»

15 серпня, 00:00

За іронією долі найбільші потрясіння в своїй цьогорічній історії вона переживала саме в цей день тижня. Позавчора ціни на «блакитні фішки» російського фондового ринку знову впали на 15—20 відсотків упродовж кількох годин. За таким же сценарієм розвивалися події на місцевих біржах у четверги 5 червня й 2 липня.

Відповіддю на перший із цих провалів було миттєве підвищення облікової ставки російського Центробанку одразу втричі — з 50 до 150 відсотків річних. Провокатором другої із згаданих вище криз був, власне, російський уряд Сергія Кирієнка, котрий спробував накласти арешт на майно газового монополіста РАТ «Газпром». Після того як конфлікт між ними було залагоджено, до норми прийшов і фондовий ринок. Відповідь на третій «чорний четвер» поки що невідома, але її, напевно, московському керівництву знайти буде найважче, оскільки всі головні козирі уряд уже запустив у гру.

Як виявилося, ні бюджетного секвестора, ні нових мільярдних кредитів від МВФ не є достатньо, аби вберегти нездорову російську економіку від нових фінансових рецидивів. Хоча ще на початку серпня ситуація в Росії, здавалося, нарешті покращується: фондові індекси зростали на 15—20 відсотків за тиждень, а прибутковість державних цінних паперів впала з високих 160 до прийнятних 50 відсотків на рік. З огляду на ці попередні зрушення, прем’єр Кирієнко охарактеризував учорашній «чорний четвер» як наслідок необгрунтованої паніки на ринку. Хоча навряд чи вона така вже необгрунтована, якщо російській кризі передували обвал індексу Доу Джонса на Нью-Йоркській фондовій біржі та безпрецедентне падіння японської єни. У цій ситуації можна тільки порадіти, що вітчизняний фондовий ринок не настільки ще інтегрований з міжнародними, як російський.

Відомий американський фінансист Джордж Сорос заявив, що нинішня криза в Москві є настільки серйозною, що він дружньо радить російському уряду здійснити девальвацію рубля на 15—20 відсотків. Урядовці поки що відхрещуються від цього варіанту як від неприйнятного, оскільки потім той же Сорос задешево поскуповує російське майно. Однак історія про те, як цей фінансист заробив мільярд на падінні британського фунта, вже стала легендою.

Натомість у Києві всі напружено чекають, коли четвергова російська хвиля досягне берегів Дніпра. 14 серпня під впливом московських подій було дещо затримано торги рублями та доларами на Українській міжбанківській валютній біржі. Коли ж вони все-таки відбулися, то рубль впав одразу на 243 пункти. Чи зможе гривня втримати цей натиск? Певні шанси є. Якщо перша частина нового кредиту EFF дійде до Києва раніше, ніж «дев’ятий вал» з фондового ринку сусіда.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати