Перейти до основного вмісту

Закон по-російськи

29 жовтня, 00:00

Арешт олігарха Михайла Ходорковського не є похоронним дзвоном для великих російських власників, хоча вони явно мають пережити щонайменше кілька тривожних днів.

Хоч би якою не була прихована мета «наїзду» на генерального директора ЮКОСу та його компаньйонів, успіх подібної акції завжди залежить від ізоляції жертв та від переконання їх можливих союзників, колег- олігархів на кшталт Володимира Потаніна, Михайла Фрідмана та Олега Дерипаски в тому, що їхнім імперіям ніщо не загрожує, поки вони грають за тими правилами, які були узгоджені за закритими дверима на початку президентства Володимира Путіна.

Усе свідчить про те, що ця тактика влади на сьогодні виявилася успішною, незважаючи на відчайдушні спроби компанії ЮКОС переконати нас у зворотному; і цю тактику практикуватимуть і надалі. Хоч дехто висловлює свою стурбованість поведінкою прокурорів, ніхто з олігархів не виступив із заявою про невинність пана Ходорковського. Після добровільного зарубіжного заслання Бориса Березовського та його колеги, медіа-магната Володимира Гусинського, ніхто з олігархів не втратив своєї свободи або власності, незважаючи на те, що більшість із них явно мають набагато сумнівнішу репутацію, і ніхто з них не зробив для реабілітації російського бізнесу в очах міжнародної спільноти й половини того, що зробив пан Ходорковський.

Тому було б вкрай недоцільно Володимиру Путіну проголошувати нову еру анархії, нападаючи прямо на єдиний фронт найвпливовіших бізнесменів країни. Якби він це зробив, то за п’ять місяців до президентських виборів зруйнував би все, чого йому вдалося досягти за останні чотири роки у справі відновлення стабільності у розореній країні. Його переобрання, як і раніше, було б гарантоване, однак він міг би попрощатися зі своєю широко розрекламованою метою подвоєння валового внутрішнього продукту країни до 2010 року. Жоден долар вивезеного за кордон російського капіталу ніколи не повернувся б назад.

Арешт пана Ходорковського та пред’явлені йому обвинувачення, як абсолютно очевидно, сильно налякали олігархів, судячи хоча б з того настійного прохання, з яким один із лідерів Російського союзу промисловців і підприємців Анатолій Чубайс від імені своїх колег звернувся до президента країни, бажаючи почути від нього нові запевнення у безпеці. Справді, саме в цьому, мабуть, і полягає сенс цього звернення.

Подається, що пред’явлене пану Ходорковському обвинувачення в ухилянні від сплати податків базується на документах, які він — як і всі інші олігархи, які уклали чотири роки тому угоду з паном Путіним, згідно з якою той нібито обіцяв не згадувати про їхні неблагородні вчинки в минулому в обмін на хорошу поведінку в майбутньому — підготував у процесі переведення своїх багатств із «сірої» у «прозору» зону бізнесу. Можна було б назвати це порушенням обіцянки з боку пана Путіна, але недоброзичливці пана Ходорковського кажуть, що він першим порушив домовленість, почавши занадто активно підтримувати політичні партії.

Як спосіб тримати під контролем клас населення, якому пан Путін вважає за краще не довіряти, це гідне захоплення. Однак ніщо з цього не слугує виправданням численних порушень законності, яких ледь не щодня припускаються співробітники правоохоронних органів. Хоч якими б не були мотиви кампанії проти ЮКОСу, мовчазне прийняття протягом багатьох місяців одного перевищення службових повноважень за іншим із боку прокурорів неминуче й цілком обгрунтовано шкодить іміджу Росії за кордоном.

Є певний гротеск у тому, як людей примушують вважати, що всі, хто пов’язаний з ЮКОСом, — злочинці, тоді як поза ЮКОСом ніхто злочинцем не є. З усієї критики на адресу кредитно-рейтингової фірми «Moody’s Investor Service» за її передчасне підвищення рейтингу Росії у сфері зовнішніх позик немає обвинувачень серйозніших, ніж практично повна відсутність у країні нормально функціонуючої судової системи.

І все ж таки, як свідчить наявність подібних ЮКОСу компаній у всіх країнах світу, капітал тече не до країн із найкращою судовою системою, а туди, де він дає найбільшу віддачу. Для інших російських олігархів саме це й стане очевидним, коли вщухне нинішня буря.

ДО РЕЧI

Російський прем’єр Михайло Касьянов учора закликав вжити всіх заходів зі стабілізації та відновлення російського фінансового ринку після обвалу в понеділок у зв’язку з арештом у суботу голови ЮКОСу Михайла Ходорковського. «Учора (в понеділок. — Авт. ) ситуація була напруженою, але панікувати не треба, слід вжити усіх заходів зі стабілізації та відновлення ринку», — наголосив Касьянов. Упевненості ринку може додати й заява міжнародного рейтингового агентства Moody’s, що арешт голови ЮКОСу не змусить агентство знижувати суверенний рейтинг Росії. Нагадаємо, що у жовтні агентство присвоїло Росії вперше в її історії інвестиційний рейтинг. Хоча аналітики в усьому світі повторюють, що «атака на Ходорковського» має політичне, а не економічне підгрунтя. Загальний настрій ринку — Кремль боїться, що Ходорковський використає свої мільярди для лобіювання своїх інтересів у Думі та для підготовки до президентської виборчої кампанії 2008 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати