Перейти до основного вмісту

ЗАПИТАННЯ «Дня»

27 грудня, 00:00
Якими були для Вас підсумки року, що минає?

Анатолій ЗЛЕНКО , міністр закордонних справ України

— Головним підсумком року було те, що зовнішня політика вистояла, не піддалася тим корозійним процесам, які нав’язувалися нашій державі. Нам вдалося міцніше поєднати внутрішню і зовнішню політику, переключити зовнішню політику на вирішення актуальних проблем внутрішнього життя.

Важливою подією був візит Папи Римського, який дав нам можливість побачити ставлення й розуміння українського народу до світових цінностей, а з іншого боку — показати ставлення Папи як великого філософа, релігійного діяча до України як нової незалежної держави.

З Російською Федерацією відносини переведено в зрозуміле й прагматичне русло. Ми знаємо наші межі, і Росія розуміє свої межі щодо розвитку наших відносин. Важливим моментом є завершення переговорного процесу з делімітації сухопутної ділянки кордону. Зараз готуються різні документи, в тому числі — й договір, який має бути підписаний обома сторонами.

Зі Сполученими Штатами, я вважаю, також підтримувався необхідний діалог, нам вдалося вийти на необхідні контакти з новою адміністрацією США. Збереглися і активно діяли комітет з економічної проблематики, комітет із зовнішньої політики.

Якщо говорити про Європейський Союз, то на цьому напрямку також можна відзначити відхід від декларативності до практичного вирішення окремих питань. Україна була вперше запрошена на Європейську конференцію — це свідчить про інтерес ЄС до України як до можливого у перспективі кандидата. У заяві канцлера ФРН Шредера, зробленій тоді, коли він перебував на двосторонніх консультаціях у Києві, чітко і ясно проглядається, що Німеччина готова провести відповідну роботу з тим, щоб сприяти набуття Україною асоційованого членства в ЄС. Це все позитивні зрушення.

В цьому контексті я не можу не сказати про НАТО. Мені здається, надзвичайно приємно відзначити останнє засідання Комісії Україна-НАТО в Брюсселі, де тональність, ставлення членів НАТО до України було надзвичайно позитивним. Україна в свою чергу підкреслила свій євроатлантичний вибір, те, що вона готова до співпраці з НАТО настільки, наскільки це відповідає її національним інтересам, а також інтересам загальноєвропейської безпеки, а також настільки, наскільки НАТО готова йти назустріч Україні в її євроатлантичному виборі.

Не можна було не помітити надзвичайної активності в наших контактах з Польщею. Ми вбачаємо в цій країні саме той локомотив, що активно сприяє нашому просуванню до Європи, до того, щоб зайняти там своє гідне місце.

Цього року ми завершуємо своє членство в Раді Безпеки ООН. Україна показала себе з точки зору розуміння глобальних проблем, готовності їх вирішувати з партнерами по Раді Безпеки, коли розглядалися питання близькосхідного врегулювання, Балкан, грузинсько-абхазького конфлікту. У березні ми надали послуги для проведення грузинсько-абхазької зустрічі в Ялті, завдяки якій нам вперше вдалося напрацювати механізми превентивних заходів для врегулювання цього конфлікту. Ми приділяємо увагу врегулюванню придністровської проблеми. Україна як гарант врегулювання і надалі готова до виконання цієї місії.

Україна активно підключилася до глобальної антитерористичної коаліції. Ми отримали з боку міжнародного співтовариства надзвичайно високу оцінку щодо вжиття тих заходів, яких вимагає на сьогодні боротьба проти міжнародного тероризму. Я вважаю, що ми показали себе на рівні, що ми здатні як цивілізована держава, в тісній співпраці з іншими, вирішувати ці питання.

Ми, як ніколи цього року, приділяли увагу питанню захисту наших громадян. Це і польський випадок, і таїландський, і заробітчани.

Вдалося нормалізувати відносити з Радою Європи. Перш за все, за рахунок того, що нам вдалося виконати майже всі зобов’язання. Можна сказати, ми їх виконали на 95%, на порядку денному залишається три питання, і тут ми попереду багатьох.

Нам вдалося інституціоналізувати ГУУАМ, перетворити це об’єднання на повноцінну міжнародну організацію. Організація відбулася, на її порядку денному стоїть кілька питань. Це — створення зони вільної торгівлі, підписання консульської конвенції, положення про спостерігача.

Серед найбільших проблем — те, що ми повільно просуваємося до Світової організації з торгівлі. Нам також не вдалося створити резерв спеціалістів, який був би зажди готовим до призначення. Можливо, ми не до кінця сприяємо урядові в енергетичному забезпеченні України.

P.S. Міністр Зленко обійшов питання торгівлі зброєю з Македонією, катастрофи російського літака в жовтні, проблеми запровадження Сполученими Штатами торговельних санкцій проти України. Втім, можна погодитися з міністром, що головним успіхом української зовнішньої політики є вже те, що вона взагалі збереглася в умовах «м’якої» дипломатичної ізоляції країни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати