«Історія не може бути об’єктивною»
Учасники Літньої школи «Дня» зустрілися з професором Юрієм Шаповалом
11 липня гостем Літньої школи журналістики «Дня» став професор, доктор історичних наук та автор газети «День» Юрій Шаповал. Він поділився з «літньошколярами» своїми поглядами на події сучасної та давньої історії, розповів про виклики, які вона несе та наслідки, що обумовлює.
Розмова розпочалась із обговорення польсько-українських відносин у контексті прийняття польським Сенатом рішення про визнання Волинської трагедії геноцидом польського народу. На його думку, це питання потребує додаткового вивчення. «Волинська трагедія – такі події, дослідження яких не завершено», – зауважує Юрій Шаповал.
Не оминули увагою нещодавнє перейменування Московського проспекту в Києві на проспект Бандери та закону про декомунізацію в цілому. «Я ставлюсь до цього закону дуже позитивно, але в нього одна вада – він запізнився», – сказав дослідник.
Окрім цього, Юрій Шаповал розповів про особливості професії, зокрема, про роботу з документами та місце об’єктивності в історії. На його думку, критичне ставлення до досліджуваних документів є аксіомою для історика. «Якщо є можливість перевірити – треба це зробити. Не варто забувати про умови, в яких він був створений, і про те, хто їх творив, – зауважив він та додав: Історія не може бути об’єктивною. Реконструюючи події, історик по суті конструює її. Не вірте нікому, хто вам назве точну цифру. Правда десь посередині або її немає». Найкращим виходом, за словами Юрія Шаповала, є поліваріантність та альтернативність в історії на противагу маніпуляціям нею.
Тому, аналізуючи події радянського минулого, професор радить звертати увагу на найважливіші речі: «Проблема в тому, щоб вияснити, куди цей шлях вів. Зараз вже можна відповісти: в нікуди».
Більше про зустріч – в одному з найближчих номерів «Дня». Нагадуємо, цього року Літня школа журналістики проходить за підтримки Центру інформації та документації НАТО.
ВРАЖЕННЯ
Ольга КУДЕРЯВЕЦЬ, Львівський національний університет імені Івана Франка:
– Ця зустріч допомогла учасникам Літньої школи журналістики провести історичні паралелі між сьогоденням та Україною у ХХ столітті. Юрій Шаповал на історичних прикладах пояснив проблеми сучасності. Я вважаю, що кожен свідомий українець повинен знати свою історію та поважати свою національну ідентичність.
Марина СНІЖИНСЬКА, Національний університет «Києво-Могилянська академія»:
– Глибокий аналіз, чіткість і лаконічність, якість думки – таке враження справив на мене сьогоднішній лектор. Ще раз для себе підтвердила, наскільки історія є умовною. Крім того, трактування сучасної історії може бути таким самим складним і суперечливим, як і аналіз явищ, що відбулися багато років тому. Із нетерпінням чекаю на статтю Юрія Шаповала про Олександра Довженка, яка пишеться на матеріалі розсекречених архівів.
Анна ГОЛІШЕВСЬКА, Львівський національний університет імені Івана Франка:
– Після тижневого інтелектуального інтенсиву, наповненого інтерв’ю з популярними культурними, політичними та громадськими діячами, доктор історичних наук був «свіжим подихом», двогодинним історичним інтенсивом. Наше майбутнє неможливе без знання історичного минулого, на чому й наголошував Юрій Шаповал. Історик пролив світло на найактуальніші проблеми: українсько-російські відносини, декомунізацію, питання Волинської трагедії та проблеми української ідентичності. Юрій Іванович не тільки пояснив нам історичні аспекти цих проблем, а й вказав нам на обов’язок кожного з нас вивчати цю науку. Після зустрічі хочеться знову перечитувати публіцистичні праці Михайла Грушевського, обдумувати фільм «німого періоду» «Земля» Олександра Довженка. Загалом, це зустріч, яку варто ставити на «repeat». Історія повторюється, але через нашу дезорієнтованість, вона нічого, на жаль, поки що нас не вчить...