«Акела промахнувся»
Учора президія Партії регіонів виступила проти того, щоб Раїса Богатирьова обійняла посаду секретаря РНБО, повідомив журналістам Василь Хара. «Вона ухвалила сама особисто рішення про посаду секретаря РНБО й має час подумати до ранку». Тепер все залежить від її особистого рішення, додав депутат.
Мабуть, у цій історії з призначенням Богатирьової найцікавіше те, що ми вперше стали свідками публічного конфлікту в Партії регіонів. Уперше Янукович публічно критикував дії свого однопартійця. Велика частина Партії регіонів погодилася зі своїм лідером. Навіть Борис Колесніков (у нього з Раїсою Василівною спільна приймальна) заявив, що призначення Богатирьової секретарем РНБО не вкладається в рамки опозиційної діяльності партії.
Віктор Федорович завірив, що указ щодо Богатирьової був виданий без її на те злагоди. Але, як кажуть знаючі люди, це мало вірогідно. «Я виключаю повністю, що Богатирьова не знала про її призначення, як це сьогодні стараються піднести, — заявив депутат багатьох скликань Олександр Волков. — Я дуже багато пропрацював в Адміністрації Президента. Призначення, та ще й народних депутатів, ніколи без попередньої співбесіди не проводиться».
За великим рахунком, Партія регіонів цілком змогла б сидіти на двох стільцях — працювати і в опозиції, і трохи у владі (захищати там свої політичні й бізнес інтереси). Більше того, для регіоналів така політична «розчепіра» була б цілком комфортною. А щоб дотриматись пристойності, можна було б тимчасово виключити Богатирьову з партії. Але, як бачимо, регіонали вирішили виявити принциповість...
Щодо Президента, то всі ці дні політологи шукали розумне пояснення такому кроку Віктора Андрійовича. Директор Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій ЄРМОЛАЄВ вважає, що «Акела просто промахнувся». Це рішення було політично непрорахованим.
— Одна річ, творити політичні компроміси, роблячи меседжи, які змінюють ситуацію, інше — плести інтриги. Що, наприклад, заважало Президенту в неділю виступити зі зверненням до українського народу щодо свого рішення сформувати певний баланс політичних сил. І таким чином примусити регіоналів визначатися щодо РНБО.
Замість цього «викидається» указ одним рядком. Причому указ публікується відразу після прес-конференції Януковича. Будь- який політтехнолог скаже, що це називається «інформаційно перекрити». Ну, перекрили...
У результаті, в пікантній ситуації опинилася сама Раїса Богатирьова, яка була не в змозі це прокоментувати, в пікантній ситуації опинилося й політичне оточення Президента, яке не мало формули тлумачення цього політичного компромісу.
Більше того, для багатьох указ став підтвердженням своєрідної реалізації Секретаріатом Президента ідеї «широкої» коаліції.
Але насправді тут відповідь проста: «Акела промахнувся». Цей хід є політично непрорахованим. І якщо в кулуарах, у кабінеті здавалося, що залучення одного з регіоналів може дійсно створити уявлення про політичні компроміси, політичну рівновагу, то в реальності цей хід виявився неадекватним, бо він радикально поламав правила політичного діалогу.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Лідер Партії регіонів Віктор Янукович не відповів на запитання, чи виключати Богатирьову з партії у разі, якщо вона погодиться обійняти цю посаду, однак додав: «Вона може як людина ухвалити таке рішення, але щодо її діяльності як політика, я вважаю, що на цьому її діяльність як політика припиняється». Коментуючи наміри прем’єра Юлії Тимошенко запропонувати опозиції посади заступників міністрів і голів облдержадміністрацій із контролюючими функціями, він заявив, що «участь Партії регіонів у будь-яких органах виконавчої влади виключається». «Ми — опозиція до чинної нині влади», — підкреслив Янукович.