Перейти до основного вмісту

Антибюджетна коаліція

До такого ще ніде в світі не додумалися
11 листопада, 00:00

Наступного тижня Верховна Рада зробить ще одну спробу розібратися з бюджетом-2010. За словами спікера, депутатські фракції та окремі парламентарії внесли вже більш як тисячу поправок до проекту держбюджету. Спікер, який має в діючій парламентсько-урядовій коаліції невелику кількість голосів, зате володіє своєрідною золотою акцією, від якої залежить саме існування коаліції, сміливо критикує уряд. «Склалася парадоксальна ситуація, — говорить він, — з одного боку, є звернення уряду перенести розгляд програми соціально-економічного розвитку на 2010 рік, затвердження якої має передувати розгляду проекту бюджету, а з другої сторони — заяви, що бюджет не буде ухвалено». (Для неутаємничених зауважимо, що таку заяву зробила глава уряду Юлія Тимошенко, аргументуючи її нездатністю нинішнього парламенту затвердити бюджет, запропонований її урядом). Але Литвин вважає, що йде процес свідомого блокування розгляду проекту держбюджету-2010. Він нагадує, що з 33 членів парламентського комітету з питань бюджету по два депутати представляють фракції Компартії та блоку Литвина, сім — фракцію НУ-НС, «а решта — представники двох найбільших фракцій (БЮТ і Партії регіонів. — Авт.), які не приходять останнім часом на засідання комітету». «Партії регіонів ухвалення бюджету не потрібне, оскільки такий стан речей дає додаткові підстави для критики своїх політичних опонентів, — стверджує Литвин. — Іншій політичній силі бюджет не потрібен також, оскільки в разі його ухвалення треба дати відповідь на всі ті обіцянки, які вже проголошені й зафіксовані у відповідних постановах уряду і які, зокрема, стосуються підвищення зарплат окремим категоріям громадян».

Чи стане у спікера сил і політичної ваги, щоб впоратися з антибюджетною коаліцією двох найбільших партій? Швидше за все, все залежатиме саме від БЮТ, проти якого Литвин піти не насмілиться, оскільки особисто йому крісло спікера набагато важливіше, ніж бюджет. А чи потрібен бюджет-2010 фракції БЮТ, беззаперечно керованій урядом? Відповідь на це запитання дає ухвалена ще 29 жовтня (№1181) постанова Кабміну, якою регламентується виконання державного й місцевих бюджетів 2010 року, а іншими словами, запроваджені правила, згідно з якими країна може обійтися й без закону про держбюджет. Привертає увагу й такий факт. Міністерству праці й соціальної політики разом з Пенсійним фондом цим документом доручено розробити й подати проект бюджету Пенсійного фонду на 2010 рік разом з пропозиціями про внесення коректив до законодавства для збалансованості бюджету фонду до 15 грудня. Чи не свідчить ця дата про те, що в планах уряду ухвалення бюджету перенесене на останні дні року, коли всі традиційно говоритимуть «краще поганий бюджет, ніж його відсутність», а уряд виступить з новою тезою: «Не дозволимо тим, хто нам заважає працювати, нав’язати країні непридатний бюджет».

Тим часом, саме таким нереальним головним кошторисом, причому всупереч закону жодного разу кардинально не переглянутим, Україна керується цього року. На офіційному сайті Президента читаємо таку фразу: «Можна прогнозувати мобілізацію в загальний фонд держбюджету прибутків в обсязі, що на 40 млрд. грн. буде меншим за визначену законом суму». «Ситуація ускладнюється й тим, що значна частина надходжень до бюджету забезпечена за рахунок коштів платників податків, які їм вчасно не повернуті або стягнуті заздалегідь».

Рахункова палата України, якій за Конституцією доручено контролювати надходження й використання публічних коштів, провела експертизу урядового бюджетного законопроекту й викрила безліч порушень, про які, як виглядає, не могли не знати автори цього документа. «Законопроект не відповідає орієнтирам, визначеним безпосередньо урядом в декларації цілей і завдань бюджету на 2010 рік (Бюджетна декларація). Низька ймовірність макроекономічного прогнозу створює ризики виконання показників державного бюджету». Це — підсумковий і, слід сказати, один з найм’якіших висновків експертизи РП. Питання в тому, навіщо все-таки нашому уряду ризикувати бюджетом? Чи не для того, щоб можна було керуватися не законом, а вищезгаданою заздалегідь підготовленою постановою?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати