Чи готові демократичні сили до коаліції?
Президентську партію очолив Юрій ЛуценкоІз «Батьківщини» вийшли Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Андрій Парубій, Арсен Аваков і ще 12 членів партії. За словами Авакова, позиція політсили та її членів розійшлася в поглядах на подальшу взаємодію із Президентом: «Я поважаю думку друзів і політиків у «Батьківщині», які вважають, що опозиція до Порошенка — більше благо для країни... Але у сьогоднішній ситуації це неправильно і неприпустимо».
Також учора без попереднього інформаційного ажіотажу відбувся з’їзд президентської партії «Солідарність». Делегати проголосували за призначення своїм головою Юрія Луценка, саму партію перейменували на «Блок Петра Порошенка». Перед з’їздом виступив і Президент, який закликав усі демократичні сили об’єднатися в коаліцію ще до виборів Верховної Ради.
Тож, яке значення та співвідношення цих двох подій? Яке політичне майбутнє оберуть згадані політики? «День» запитав у політолога Михайла БАСАРАБА:
— Про створення певного політичного угруповання з участю Арсенія Яценюка, Олександра Турчинова, Арсена Авакова, Андрія Парубія вже тривалий час ходять розмови. Вони небезпідставні, і вихід цих діячів із «Батьківщини» — чергове цьому підтвердження. Названа група братиме участь у майбутніх парламентських виборах або в якості самостійного політичного проекту, або в складі широкої об’єднаної політичної сили Петра Порошенка — під парасолькою партії «Солідарність». Дані політики не націлені займати периферійну роль в партії Порошенка, адже в них є свої амбіції та вимоги щодо кадрових призначень, квот у списку тощо. Я не виключаю, що вони можуть не домовитись із Порошенком, оскільки вони доволі самодостатні особистості, які хоча й декларують свою лояльність до Президента, та все ж займатимуть особливу позицію. Яценюк претендуватиме на посаду прем’єр-міністра, і наскільки відомо, Порошенко не готовий на 100% гарантувати йому це крісло. Взагалі, можуть відбутися досить несподівані рішення та об’єднання, бо сьогодні абсолютно всі політичні сили та їхні лідери ведуть активні перемовини.
Коли Юлія Тимошенко намагалася створити альянс із Яценюком або вела перемовини з іншими політичними гравцями, то на посаді прем’єра вона бачила себе. Гадаю, саме тому Юлія Володимирівна наполягає на самостійності та певній опозиції до Порошенка, щоб спробувати створити альтернативну президентській більшості у Раді.
Вихід групи Яценюка та з’їзд «Солідарності» — це паралельні процеси. Обрання Юрія Луценка лідером «Солідарності» — прогнозоване, бо він вважався дисциплінованим представником команди чинного Президента. Це особа, на яку Порошенко може покластися, і це підтвердження того, що партія буде основним інструментом реалізації політичної волі Президента у сесійній залі ВРУ нового скликання. Перемовини між групою Яценюка і «Солідарністю» точно відбуваються на рівні самого Яценюка та Порошенка, і вирішальне слово буде за ними. Луценко буде досить обмеженим у своїх діях певними політичними директивами Порошенка. Луценко не може бути гарантом обіцянок групі Яценюка, а лише виконавцем.
Те, що з’їзд «Солідарності» відбувся без ажіотажу, свідчить про те, що напередодні з’їзду було багато моментів, які вимагали додаткового з’ясування. Переговорний процес між різними політичними гравцями, Президентом та його політсилою триває, і багато деталей з’ясовують в останній момент. Політики хочуть утаємничити від громадськості організаційні нюанси, домовленості, обіцянки одне одному, і через це багато з’їздів відбуватиметься без додаткового розголосу.