Чи зроблено висновки?
Влада і громадськість закликають зустріти 22 червня без політичних баталійНе встигли вщухнути пристрасті від провокацій 9 травня у Львові, як організатори тих подій заявили: 22 червня ми готуємо нові акції, масштабніші. Сьогодні у Львів українські комуністи запросили своїх колег з КПРФ і «пригрозили», мовляв, червоних прапорів буде набагато більше. Інакше як провокаціями це назвати не можна. Тим більше, що подібні радикальні заяви — це єдиний спосіб для комуністів підтримувати власний рейтинг. Слова ж про піклування про ветеранів сприймати серйозно неможливо.
У відповідь представники громадських організацій Львівщини вирішили не допустити повторення подій 9 травня. Сьогодні вони вийдуть на вулиці для вшанування жертв війни та недопущення масових провокацій. «Досить валити Україну своїми сварками та власними амбіціями. Ми повинні разом, усі вийти і обстояти історичну правду про те, що 22 червня для всіх українців — це страшна дата», — сказав голова організації політв’язнів і репресованих Петро Франко. Це достойна відповідь громадськості на всілякого роду радикалізм, це демонстрація іншого підходу — не маргінального.
У цей день у Національному музеї «Тюрма на Лонцького» також відкриється виставка «Тріщина крізь усе життя» про долі українських жінок-остарбайтерок. Експозиція розповідає про життя десятьох українських жінок у нестерпних умовах нацистської Німеччини. «Марцеліну із Дубовця, Ганну з Гут, Тетяну із Путивля, Єлизавету з Мелітополя силоміць вивезли на чужину: як писалося у пропагандистських нацистських листівках, «працювати на велику німецьку державу». Комусь із них тоді було лише 14—15 років, деякі встигли одружитися, чекали первістків. Усіх раптово забрала поліція, щоб вкинути у німецькі ешелони й погнати на захід, де на їхню рабську працю вже чекали заводи й фабрики нацистської диктатури», — повідомляє Центр досліджень визвольного руху.
22 червня стане черговим іспитом для влади. Після подій 9 травня багато хто звинувачував правоохоронні органи у бездіяльності й ескалації конфлікту. Чи проведено роботу над помилками? Віктор Янукович, коментуючи цей конфлікт, відзначив небезпеку політичного радикалізму та екстремізму, які стають підѓрунтям для сепаратизму і посилюють руйнівні тенденції в суспільстві. Нагадаємо, Львівська міська рада вже подала позов до суду, щоби заборонити масові заходи 22 червня. Учора Президент звернувся до українського народу у зв’язку з Днем скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні. Віктор Янукович підкреслив, що у цей день мають стихнути політичні баталії: «Всіх наших співвітчизників має об’єднати спільна пам’ять про трагічні роки війни».
«Існують різні погляди на вшанування цієї дати, — говорить історик Станіслав Кульчицький. — На сьогодні державна влада, точніше політична сила, яка очолює державу, дещо не визначилася з питаннями гуманітарного характеру. Для них одна справа — економічні питання: тут можна поборотися, і інша справа — історичні та ідеологічні цінності: тут можна поступатися. Чому зі Львова роблять центр протистояння? Я думаю, що ці погляди і переконання нав’язуються людьми і політичними силами за межами Львова і сучасної Галичини. Кому це вигідно? Нікому — або тим, хто далеко від України».