Перейти до основного вмісту

День пам’яті й скорботи

07 травня, 00:00
«ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ» / ФОТО ВОЛОДИМИРА ФАЛІНА

9 травня в Москві очікується безпрецедентний за своїм масштабом парад. Ось як описують його генеральну репетицію російські інформаційні агентства: «Красною площею пройшли близько восьми тисяч військовослужбовців у формі, розробленій за участю відомих російських модельєрів, слідом проїхала колона військової техніки з 111 зразком бойових машин і ракетних комплексів, а в небі над площею пролетіли понад 30 військових літаків, у тому числі стратегічні бомбардувальники».

Зрозуміло, що для Москви демонстрація всієї цієї «військової потужності» — мотив для самовдоволення і можливість покрасуватися перед світом, а також загроза «ворогам» Росії.

Хоча потрібно визнати, паради — видовище красиве. І більшості населення вони подобаються. Особливо, якщо є демонстрація військової техніки. У нас же з кожним роком урочистості все менші й менші. Більше того, через постійні сутички й протиріччя між ветеранами Радянської армії і бійцями УПА до цього свята додалося відчуття якоїсь гіркоти. Мабуть, у цю п’ятницю найсвітлішим містом України буде Луцьк. Там 9 травня разом пройдуть бійці Червоної армії і УПА. Але незважаючи на символічність такого кроку, з обох сторін є немало противників спільного ходу.

У столиці, як повідомляє прес-служба Міністерства оборони України, в День Перемоги Хрещатиком урочисто пройдуть ветерани Великої Вітчизняної війни і військовослужбовці Збройних сил України. Сьогодні відбудуться урочисті заходи, в рамках яких пройде вручення нагород ветеранам ВВВ керівництвом Міноборони України. У тому числі, будуть вручені нагороди кращим військовослужбовцям і працівникам Збройних сил. Заплановане покладання вінків і квітів до пам’ятника героям-танкістам, Стеллі Перемоги і пам’ятнику генералу Миколі Ватутіну.

Олена ЯХНО, «День»

Володимир ПРИТУЛА, голова громадського комітету з моніторингу свободи преси в Криму:

— На жаль, радянська традиція залишила нам в суспільній свідомості досить поверхове розуміння суті свят і значення парадів та інших торжеств. Військові паради загалом важливі та доладні в ті моменти історії держави, коли мова йде про військо як складову частину державності, коли можна говорити про перевірку готовності війська до захисту державності та вітчизни, інтересів народу. Тому паради доречні в дні інавгурації президентів, коли новий глава держави як головнокомандувач має прийняти під своє командування армію, а також при святкуванні, наприклад, Дня незалежності, коли армія демонструється як один з гарантів державного суверенітету. Однак і тут ця демонстрація сили мала б бути досить символічною, щоб це не виглядало бундючно та не могло бути прокоментоване як загроза свободі та інтересам інших держав чи народів.

Тому, я вважаю, радянська традиція святкувати 9 травня з парадами, а особливо надто показовими, як нині в Росії, це не виправдана практика, яка не відповідає суті події. Я вважаю, що святкування річниць перемог, поразок, різних битв, воєн тощо доцільно відзначати не військовими парадами, а перетворити їх на Дні Пам’яті загиблих воїнів та невинних мирних жертв. Народи, які несуть головні жертви в війнах, практично ніколи не винні в тому, що їх уряди не змогли мирно вирішити ті чи інші проблеми, а застосували практично без згоди народу військові засоби і кинули їх у пекло війни.

Особливо це стосується України. Наша держава, яка тоді, в середині минулого століття, мала форму УРСР, не зі своє вини, чи згоди, чи бажання вступила в Другу світову і у Велику Вітчизняну війни. Український народ, як до речі й український уряд, ніде й ніколи не приймав такого рішення, нікому не оголошував війни, але був змушений не тільки воювати, але й піддатися окупації. З іншого боку, в Великій Вітчизняній війні найбільші втрати понесли саме Радянські війська, найбільше загинуло мирних жителів саме серед радянського населення, — то при чому тут паради? Уряди країн, які воювали, в цей день мали б просто в різних ефективних формах віддати шану простому солдатові, простим людям, які понесли втрати в цій війні. Більше того — в Другій світовій війні серед всіх національностей найбільші втрати понесли саме український народ і Україна. Тому 9 травня — це, перш за все, День Пам’яті тих українців, які полягли на полях битв.

Підготував Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати