Десна у небезпеці
Через розорення земель упритул до річки, є ризик забруднення питної води для Києва, стверджує експертДо столичного еколога Олександра Соколенка нещодавно звернулися стривожені мешканці села Новосілки, що під Києвом: виявляється, воду у Деснянській водопровідній станції можуть забруднити. 500 гектарів заплавних луків, які раніше використовували лише під сіножаті, зараз розорює невідомий орендар. Поблизу розореної заплави просто неба розміщено 60 тон азотних добрив, які незабаром вноситимуть у грунт. Як зазначає Олександр Соколенко, у деяких місцях сільгоспроботи ведуться на відстані 15 метрів від берега річки та впритул до водопровідної станції.
«Існує ризик потрапляння хімічних сполук, а саме добрив та гербіцидів, у воду Десни, що призведе до критичного погіршення стану питної води, якою користуються мешканці Києва. Забруднення води хімічними сполуками може відбутися навіть під час інтенсивних опадів, коли дощова вода разом із хімією потраплятиме безпосередньо до річки», — прогнозує еколог.
Місцева громада звернулася до чиновників, щоб врегулювали це питання та не допустили знищення луків. Активістка з Новосілок Тетяна Лозова розповіла, що, крім забруднення води, є ризик знищення цінних земель: тут гніздяться сотні лелек, ростуть червонокнижні рослини, налічується більше десятка природних озер. Яким чином ця територія опинилась у приватній власності, має з’ясувати прокуратура. Зі свого боку активісти звертались із запитами до Держекоінспекції, Держінспекції сільського господарства, Рибнагляду, але відповідь усюди отримали формальними відписками. Оскільки небезпека стосується передусім мешканців Києва, «День» звернувся з інформаційним запитом до КМДА — хочемо дізнатися, чи реагуватимуть там на проблему.
P.S. ПАТ АК «Київводоканал» повідомив правоохоронним органам про можливу загрозу потрапляння добрив у Десну, а власника угідь попередив про неможливість внесення добрив у зоні санітарної охорони річки.