«Галерея діагностичних симптомів»
У Дніпропетровській медичній академії студентів навчають визначати хвороби за картинами великих живописців
Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини розміщується в міській лікарні №2, де в коридорах висять репродукції відомих полотен. Самі медики називають свою експозицію «Галереєю діагностичних симптомів». Вони навчають студентів розпізнавати ознаки різних недуг на прикладах персонажів картин Леонардо да Вінчі, Пабло Пікассо, Сальвадора Далі, Іллі Рєпіна та інших не менш відомих митців. «Усього ми відібрали близько 200 картин і інших витворів образотворчого мистецтва, які допомагають нам у роботі, — розповідає завідувачка кафедри, професор Тетяна Хомазюк. — Цей напрямок називається «Медицина в мистецтві». У європейській практиці він досить відомий, але для України — це дійсно нове явище». За її словами, подібною тематикою на кафедрі почали займатися ще декілька років тому при активній підтримці ректора Георгія Дзяка.
«Ми пропонуємо студентам художні образи, створені відомими живописцями, скульпторами та письменниками, як своєрідний навчальний посібник. Адже багато захворювань досвідчений погляд лікаря може визначити на відстані, лише за зовнішнім виглядом хворого або за його словесним портретом», — говорить завідувачка кафедри. Наприклад, опис стенокардії можна знайти в Пушкіна в «Мідному вершнику» або в оповіданнях Чехова. Проте найнаочніше виглядає інформація, зафіксована на полотнах знаменитих живописців. З часів Відродження вони домагалися максимальної точності зображення, за якими цілком можна судити про стан здоров’я людини змальованої на картині. Так, у знаменитої Джоконди, яка позувала Леонардо да Вінчі, дніпропетровські лікарі через своєрідні риси обличчя та зовнішності, вбачають надлишок холестерину і явну патологію печінки. А на відомій картині Пабло Пікассо «Дівчинка на кулі» добре помітне викривлення хребта у гімнаста, що сидить до глядача спиною, — медичною мовою це називається «сколіозом». На думку лікарів, навіть тілисті красуні Рубенса не можуть похвалитися міцним здоров’ям — при їхній надлишковій вазі, окрім целюліту, видне також варикозне розширення вен і плоскостопість.
На кафедрі вже видали декілька наукових робіт, де витвори образотворчого мистецтва слугують наочною ілюстрацією різних недуг. Так, нещодавно вийшла праця про подагру, написана ректором ДДМА, академіком Г.Дзяком і професором Т.Хомазюк, в якому наводяться зображення в малярстві та описи в літературі людей, які страждають на цю недугу. Виявляється, про подагру писали Гашек, Пушкін, Чехов, Моем, О’Генрі, а на своїх полотнах хворих на цю недугу змальовували Ієронім Босх, Рафаель Санті, Сальвадор Далі та інші видатні живописці.
«Галерею діагностичних симптомів» ми занесли до комп’ютерної бази і використовуємо як наочний посібник при читанні лекцій і проведенні практичних занять. Насправді нічого незвичайного в цьому немає. Адже всі ми можемо хоча б зовні оцінити стан здоров’я людини за виразом її обличчя, ходою, кольором шкіри та іншими ознаками. Проте фахівець повинен помічати в подобі пацієнта значно більше, — розповідає аспірант кафедри Олексій Кравченко. — Студенти сприймають таку інформацію з великим зацікавленням. Окрім того, це значно розширює їх кругозір і сприяє підвищенню культурного рівня, що є дуже важливим для майбутніх лікарів». Доречно зауважити, що в Дніпропетровській медичній академії вчаться студенти приблизно з сорока країн світу, а лекції незрідка читаються іноземними мовами.