Гіпермаркет і бабуся на базарі — податки однакові
Уряд не передбачає податкових преференцій малому бізнесуПро це заявив віце-прем’єр Борис Колесніков в інтерв’ю газеті «Комерсант-Україна». «Ми не передбачаємо податкових преференцій малому бізнесу. Тому що, якщо в одному полі існують два різні за оподаткуванням суб’єкти, один з них буде банкрутом», — сказав він.
Таке несподіване рішення Колесніков пояснив бажанням створити справді конкурентне бізнес-середовище. «Нещодавно Михайло Бродський проводив нараду з власниками супермаркетів. Вони кажуть: ми платимо податок на прибуток, прибутковий податок, в Пенсійний фонд, а навколо нас 100 кіосків, які нічого не платять. Як ми можемо конкурувати?» — зазначив віце-прем’єр.
«Усі суб’єкти підприємницької діяльності, починаючи з Auchan і закінчуючи бабусею на базарі, повинні платити однакові податки. Інакше це несумлінна конкуренція», — вважає віце-прем’єр. І хоча, як зазначив Колесніков, він не проти того, щоб «малий бізнес працював без податків, але тоді всі повинні працювати без податків». При цьому в новому Податковому кодексі віце-прем’єр утисків малого бізнесу не бачить. «Продаж печива в супермаркеті і на базарі не відрізняється», — резюмував Колесніков.
Нагадаємо, що під час президентської виборчої кампанії Віктор Янукович обіцяв малим підприємцям п’ятирічні податкові канікули. Далі про ідеї щодо поліпшення умов для малого бізнесу активно розповідали в уряді, презентуючи Податковий кодекс.
Яка причина в такій різкій зміні поглядів уряду? Чи, можливо, віце-прем’єра, якого деякі ЗМІ вже зарахували до можливого списку скорочення в зв’язку з конституційними змінами, неправильно зрозуміли? З’ясувати це «День» спробував у самого Бориса Колеснікова. Проте зв’язатися з віце-прем’єром через його прес-секретаря вчора так і не вдалося.
Наталія КОЖЕВІНА, президент Української асоціації бізнес-інкубаторів та інноваційних центрів, голова Всеукраїнської профспілки малого та середнього бізнесу «Єднання»:
— У кризових ситуаціях уряд має не боротися з народом, а створювати умови для його виживання і роботи. Ключовим же елементом економічної системи, який здатен виконати такі суспільно важливі завдання, і є малий та середній бізнес, лібералізацію умов функціонування якого спочатку так активно проголошувала нинішня урядова команда, а потім чомусь забула про це.
Хочеться також звернути увагу пана Колеснікова, що створення нових робочих місць у великому бізнесі потребує часу і значних фінансів. Елементарна заборона малого та середнього підприємництва, яку фактично й передбачає обраний урядом курс економічних реформ, притоку робочої сили до промислового виробництва не створить.
Державі спочатку потрібно створити робочі місця. Лише тоді — послідовно, крок за кроком, переводити людей від сфери зайнятості у дрібному підприємництві до працевлаштування у великому бізнесі. Та й самих працівників до фахової роботи у промисловості потрібно ще готувати.
Поки ж цього не зроблено, люди, які прийшли до влади, повинні зберігати економічну привабливість малого та середнього бізнесу. Ми, зі свого боку, готові до діалогу. Готові роз’яснити тим, хто плутає тіньові схеми із самозайнятістю і самозабезпеченням мільйонів українських сімей і ще не зрозумів призначення малого та середнього бізнесу, його роль у стабільному економічному розвитку держави.
Але подібні заяви віце-прем’єра Колеснікова, на наше глибоке переконання, лише дестабілізують економічну ситуацію в Україні, підштовхуючи малий та середній бізнес до обурення, страйків і активних протестів.