Iсторичну спадщину України вивозять за кордон
У Дніпропетровську співробітники СБУ викрили місцевого мешканця, що торгував скіфськими предметами старовини і прикрасами часів Київської Русі
Як повідомляє прес-центр обласного управління, 40-річний непрацюючий чоловік скуповував у колекціонерів і «чорних» археологів коштовні артефакти з метою їх подальшого продажу в країни ближнього і далекого зарубіжжя. Зловмисник збував культурні цінності через інтернет, влаштовуючі справжні аукціони. Потім він відправляв їх за кордон поштою в невеликих пакетах під виглядом запасних частин або сувенірів, використовуючи вигадані прізвища.
В рамках кримінального провадження щодо контрабанди, яке було розпочато співробітниками СБУ, було присічено спробу незаконно переправити цілу низку коштовних предметів до Російської Федерації. Зокрема, дві фібули, що датуються Черняхівською культурою, два натільні хрести, срібний перстень, скроневе кільце і бронзовий обушок часів Київської Русі, а також медаль періоду турецької війни і кам’яна сокира епохи енеоліта. Під час обшуку за місцем проживання контрабандиста виявлено і вилучено 987 предметів історичної спадщини у сфері археології, палеонтології і нумізматики. Вони датуються скіфським періодом, епохою Древньої Русі, Черняхівською культурою і періодом енеоліту. Згідно з висновками експертів, відправлені за кордон предмети мають культурну та історичну цінність.
«На жаль, останніми роками торгівля історичними артефактами набула широкого розмаху, — говорить директор Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурних цінностей Лідія ГОЛУБЧИК. — Зовсім нещодавно відбулася нарада в Чернігові, на якій мої колеги знову говорили про засилля «чорних копачів». Назвати їх археологами, навіть «чорними», язик не повертається. Вони «досліджують» культурний шар за допомогою металошукачів або закладають шурфи, намагаючись знайти предмети старовини. Їм байдуже, що вони руйнують історичні пам’ятки. Ця діяльність набула характеру справжнього лиха, причому ведеться вона вже багато років». Л. Голубчик говорить, що нелегальний ринок історичних цінностей поповнюється «копачами» дуже інтенсивно. «Через свої можливості ми намагаємося відстежувати подібну діяльність і про виявлені факти — розорення курганів або виявлені шурфи повідомляємо місцеву владу і правоохоронні органи», — розповідає вона.
Законодавча база в принципі дозволяє присікати незаконну діяльність «копачів». Стаття 17 Закону про охорону культурної спадщини прямо говорить про те, що всі пам’ятники археології і предмети, які в них зберігаються, є державною власністю. Передбачена і кримінальна відповідальність за знищення, руйнування або псування пам’ятників історії або культури, однак притягти «копачів» нібито не так просто, оскільки багато хто з них навчився обходити закон, використовуючи різні «лазівки». Проте, говорить Л. Голубчик, виявити подібну діяльність і незаконний обіг історичних і культурних цінностей цілком можливо, оскільки в інтернеті існують спеціальні сайти, ведеться торгівля і розміщуюються оголошення. «Чомусь в Італії підрозділи карабінерів ведуть охорону і об’їзд історичних пам’ятників, а у нас цим практично ніхто не займається. Не дивно, що торгівля історичними артефактами набула такого масштабу. Хоча, за бажання, і у нас можна було б навести лад в цій сфері», — вважає директор Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурних цінностей.
Фото надано прес-службою УСБУ в Дніпропетровській області.