Перейти до основного вмісту

«Класика гібридної війни»

В Амстердамі почались апеляційні слухання щодо повернення в Україну так званого «скіфського золота»
12 березня, 10:46
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Україна в Апеляційному суді Амстердама представлена офіційними особами Міністерства культури, Мін’юсту, Міністерства інформаційної політики, МЗС, голландськими та українськими радниками. Натомість, як повідомила у «Фейсбуці» Еміне ДЖАПАРОВА, перша заступниця міністра інформаційної політики, представників кримських музеїв цього разу (слухання почались 11 березня) в суді не було. «Їх представляє одна з кращих юридичних компаній в Нідерландах, яка вела більшість справ пов’язаних із Росією («Юкос» тощо)», — зазначила Джапарова.

«У публічній частині їхній (кримських музеїв. — Ред.) представник вже сказала, що ці цінності стали частиною політичної гри, що є неприпустимим. Що, по суті, цінності мають бути віддані Криму, тому що керівники кримських музеїв не можуть приїхати в Україну та захищати цінності там, — пише перша заступниця міністра. — Їх захист наполягає на тому, що це майнове питання між музеями — музеєм Алларда Пірсона та чотирма кримськими музеями, а не політичне. Мовляв, був договір між музеями — цінності привезли з Криму та мають повернути в Крим».

Україна спирається на Конвенцію ЮНЕСКО 1970 року і те, що музейні артефакти є частиною державного музейного фонду. «А за умов окупації держава, як гарант їх зберігання, не зможе це гарантувати за умов їх повернення в Крим», — підкреслила Еміне Джапарова.

Нагадаємо, в лютому 2014-го коштовності з чотирьох кримських музеїв привезли до Амстердама, щоб експонувати на виставці «Крим — золотий острів у Чорному морі» в археологічному музеї Алларда Пірсона. Кримські музеї, що наразі підпорядковуються російській окупаційній владі, наполягали на поверненні артефактів на півострів, але в грудні 2016 року Окружний адміністративний суд Амстердама ухвалив рішення на користь України: визначив повернення 565 артефактів до Києва, зокрема до Національного музею історії України, якому рішенням Міністерства культури належить операційне управління цінностями. Музеї Криму оскаржили такий вердикт.

Цю епопею перша заступниця міністра назвала «класикою гібридної війни», коли демократичні інструменти використовуються задля маніпуляцій.

«Справа «Скіфське золото» для росіян, які контролюють кримські музеї, є елементом когнітивної війни, — додала у соцмережі Еміне Джапарова. — Вони «вичавлюють» всі медійні соки та створюють образ переможних борців за «своїх» та «справедливість». Вони усвідомлюють слабкість своєї правової позиції та обирають іншу тактику. У ній їх «перемога» оцінюється не фактом повернення артефактів у Крим, а фактом затягнення процесу їх повернення до Києва».

Раніше перша заступниця міністра культури Світлана ФОМЕНКО у коментарі «Дню» розповіла, що, наскільки їй відомо, музеї Криму вже готуються до касаційної скарги, їхня мета якраз і полягає в тому, щоб затягнути процес у часі. Адже, зазначимо, суд в Амстердамі, а заодно міжнародне право і здоровий глузд — на боці України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати