Коротко / УКРАЇНА
В Україні вчаться вимірювати якість освіти
Учора в Міністерстві освіти і науки відбулася розмова про якість нашої освіти. Предметом обговорення були результати аналітичних досліджень вітчизняного і зарубіжного досвіду щодо визначення самого змісту освіти і засобів «вимірювання» його якості. Експерти Програми розвитку ООН спільно з міністерством, Академією педнаук, громадськими організаціями оцінювали якість освіти. Висновки справляють враження фундаментальних.
Із приходом Незалежності в країні змінилися цінності — і як наслідок змінився і сам зміст освіти. Якщо в радянський період основними критеріями оцінки були знання, уміння і навички, то тепер освіта стала розглядатися як чинник розвитку особистості. «Сплило» таке поняття як компетентність, тобто уміння застосовувати свої знання так, щоб якнайкраще реалізувати себе в житті. Олександра Савченко, віце-президент Академії педагогічних наук України зазначає, що є речі, які дуже важко виміряти, але без яких сьогодні ніяк не можна назвати освіту якісною — це комфорт дитини в процесі навчання, безпека для її здоров’я. Вперше моніторинг в освітній сфері застосували в Сполучених Штатах у першій половині минулого сторіччя. Тоді в тридцяти школах оновили зміст освіти, а потім виміряли здатність учнів експериментальних і звичайних шкіл критично мислити і будувати відносини в колективі. Уперше було звернено увагу не лише на рівень знань, але і на придбані уміння й навички. У другій половині ХХ сторіччя ефективність шкільної освітньої системи почали вимірювати рівнем підготовки кваліфікованої робочої сили та застосовувати тестові технології.
Найближчим часом в Україні очікується розширення застосування систем iз вивчення якості освіти на індивідуальному, муніципальному, регіональному та державному рівнях. Також Україна має намір взяти участь у світовому дослідженні якості освіти в різних країнах, повідомляє Людмила РЯБОКОНЬ, «День».
Компенсація по-тернопільськи
У Тернополі з липня почали діяти нові тарифи на проїзд у транспорті. Проїзд в автобусах, які перевозять необмежену кількість пільговиків, віднині коштує 60 копійок. В автобусах, котрі обслуговують обмежену кількість пільговиків — 80 копійок, а проїзд у маршрутному таксі тепер обходитиметься пасажирам у 90 копійок (було 60—70 коп.). Цікаво, що з 1 липня малогабаритні маршрутні таксі у Тернополі перевозитимуть тільки таку кількість пасажирів, яка передбачена кількістю сидячих місць у салоні. За словами голови Тернопільської асоціації перевізників Ігоря Мединського, такий крок зумовлений бажанням хоч якось компенсувати пасажирам підвищення ціни проїзду його якістю. У часи «пік» маршрутки все ж братимуть додаткових пасажирів, але не більше трьох. За порушення цих вимог водіїв каратимуть штрафом до 80 гривень. Контроль за перевізниками здійснюватимуть працівники державтоінспекції, повідомляє Борис МАШЛЯНКА, Тернопіль.
По 300 гривень за дитину
Учора тракторист сільгоспкооперативу «Промінь» села Мала Клітка Красилівського району (Хмельницька область) Ігор Максимчук одержав у касі 300 гривень. «В Ігоря і його дружини Олени народився хлопчик. Відповідно до рішення правління господарства, щасливому батькові видали матеріальне заохочення», — повідомив голова сільгоспкооперативу Володимир Ковальчук. Додавши, що це вже п’ята дитина у сім’ї Максимчуків, голова зазначив: «У селі склалася кепська демографічна ситуація. Правління господарства, дбаючи про перспективи з трудовими ресурсами, ухвалило: при народженні дитини кожному працюючому видавати по 300 гривень». Ці турботи вже дали певні плоди. Від початку 2005 року у Малій Клітці народилося... чотири дитини. На жаль, поки що смертність переважає над народжуваністю. Однак правління, піднявши на щит гласності своє рішення, не впадає у відчай. «Кожен четвертий із 512 працюючих у сільгоспкооперативі — у віці до 30 років. Отже, є кому дбати про поліпшення демографічної ситуації», — вважає Володимир Ковальчук, який уже досяг пенсійного віку. Голова Красилівської держадміністрації Віктор Вікарчук вітає такий підхід до «справи народжуваності» у селі. «За перше півріччя «Промінь» одержав 1,3 мільйона гривень чистого прибутку», — говорить голова райдержадміністрації. Мовляв, є фінансова спроможність для 300 гривневого заохочення молодих пар. У багатьох іншихгосподарствах Красилівського району такої можливості поки що немає, тому поширити передовий досвід поки що не вдається, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
Підвищення цін на цукор — це спекуляція, впевнені українські виробники
Учора в Києві відбувся пікет біля стін парламенту. Працівники цукрових заводів виступили проти дозволу на ввезення цукру-сирця в Україну. Як повідомляє «ЛігаБізнесІнформ», під стінами парламенту зібралося понад двісті чоловік із різних регіонів України. В руках вони тримали плакати: «Не знищимо цукрову галузь!, «Юлю! Не будь мачухою для цукровиків!, «Любі депутати! Будемо лікувати державу від антицукрового діабету!». Підвищення цін на цукор до 5—6 грн. за кг., на думку пікетників, — спекуляція і шантаж. Вони стверджують, що відпускні ціни заводів залишилися колишніми — 2 грн. 41 коп. Представники цукрової галузі впевнені, що ситуація з підвищенням цін штучно створена для того, щоб дозволити ввезення імпортного цукру і знищити цукрову галузь в Україні, повідомляє Максим КОСТЮК.
Випуск газети №:
№118, (2005)Рубрика
День України