Кредити під купівлю житла — всім
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020713/4124-2-2.jpg)
Держбуд України обіцяє вже з наступного року завершити розробку програми довгострокового кредитування будівництва житла для населення. За планами комітету, новий механізм дасть змогу українцям брати дешеві кредити у комерційних банків для купівлі квартир, які і будуть заставою — в урядових документах це називається іпотечним кредитуванням. Аби кредити були дійсно дешевими, уряд планує виплачувати банкам компенсації. Деталі проекту роз’яснив голова Держбуду Валерій Череп .
— На якому етапі зараз розробка проекту довгострокового кредитування житлового будівництва?
— Зараз ми готуємо нормативну базу. Президент доручив нам збільшити обсяги житлового будівництва до 2005 року удвічі. Це не проста мета, але враховуючи, що в останні два роки у будівництві відбувається підйом, думаю, вона реальна. Вже зараз ми розробили десятки нормативних актів, які дозволять нам реалізувати механізм довгострокового кредитування через іпотеку у житловому будівництві. За Конституцією кожний громадянин має право на житло, але держава неспроможна сьогодні забезпечити всіх. Вона може лише допомогти окремим пільговим категоріям. А решті людей держава повинна створити умови для забезпеченням житлом. І ось якраз механізм довгострокового кредитування допоможе вирішити цю проблему.
— Для реалізації проекту планується оголосити тендер серед комерційних банків?
— Я думаю, що на першому етапі схема буде дуже проста — вона діє в багатьох країнах. Сьогодні комерційні банки не дадуть кредит під 5—7%, а дадуть під 30, хоча ставка НБУ становить 12,5. За проектом, банки будуть давати кредити на рівні комерційних ставок, але ось цю різницю між ставкою комерційного банку і ставкою Нацбанку буде фінансувати бюджет. І звичайно, для цього буде обрано групу банків, що займатимуться іпотекою. Відповідний закон зараз приймається. І це дозволить далі розвивати кредитування житла під заставу. 90 — 95% українців не спроможні будувати житло за свої гроші — таких накопичень немає. Для них будуть створені умови, щоб вони могли отримати квартиру і виплачувати її вартість протягом 20 — 25 років. Це нормальне явище — ми вивчали цю схему в Росії, в Канаді, вона діюча. І на мій погляд, вона буде основною в Україні для вирішення житлової проблеми.
— Механізм, який ви описали, здається, вже діє в Києві, причому без бюджетної підтримки. Чому не можна розповсюдити цю практику на всю країну?
— Ми дійсно маємо зараз досвід співпраці банку «Аркада» з «Київміськбудом». Але це в столиці. У людей в регіонах зовсім інші умови, передусім фінансові. Наші спроби іти в регіони поки що результатів не дають, тому що база вартості житла в Києві, і, наприклад, в Кіровограді, зовсім різна. А ось схема кредитування через іпотеку дозволить у всіх регіонах без виняту, в тому числі і в сільській місцевості, почати активно будувати житло.
— Яку суму Держбуд пропонуватиме закласти в держбюджет для реалізації проекту?
— Це покажуть розрахунки. У Києві, Кіровограді, Одесі зовсім різна вартість будівництва. Політика ціноутворення — це особлива тема, і вона для кожного регіону є окремою. Держбуд відпрацює правила ціноутворення, а вже кожний регіон буде розраховувати вартість для себе. Ринок є ринок.