Кругообіг студентів у Європі
В Україні вперше відбудеться Міжнародний форум найбільшої молодіжної організаціїЩороку навчатися за кордон виїздять сотні українських студентів. Скільки їх, у Міністерстві освіти та науки України не ведуть точної статистики, але, як стверджують фірми-організатори такого навчання, цього року їхня кількість зросла на 10%. Доступні ціни, які не збільшилися навіть у кризові часи, можливість працевлаштування, високі зарплати — саме це приваблює наших студентів їхати за кордон. Та й сама система навчання відрізняється від української. Чим саме — обговорять на Асамблеї форуму європейських студентів, яка вперше відбудеться у Києві з 22 по 25 жовтня за підтримки Європейської комісії й відкриє нові перспективи в сфері співробітництва між Україною та Європою, зокрема, в плані створення нових міжуніверситетських проектів. Детальніше про цілі та значення такої зустрічі для українських студентів — у розмові «Дня» з програмним координатором Асамблеї форуму європейських студентів Олесею СТОРОЖУК.
— Олесю, які основні завдання Асамблеї й яке її значення для України?
— AEGEE, яка проводить Асамблею, — найбільша молодіжна організація Європи, членами якої є 17 тисяч студентів з 43 європейських країн. Вона виникла 1985 року в Парижі як європейська неурядова організація й не пов’язана з жодними політичними силами. На форумі будуть представлені університети з Угорщини, Нідерландів, Естонії. Також у рамках Асамблеї пройдуть освітні сесії, що стосуються навчання в Німеччині, Англії, Франції, Швеції, Польщі та Іспанії. Наприклад, університет з Угорщини працює за американською моделлю навчання, яке проводиться повністю англійською мовою. Коли університет тільки відкрився, був розрахований на студентів — вихідців з країн пострадянського простору та представників Центральної Європи. Після навчання тут студенти можуть продовжити здобувати освіту в інших ВНЗ Європи. Таким чином на форумі студенти зможуть отримати інформацію про навчання за кордоном за один день і, скажімо так, під одним дахом.
— Наскільки досяжне навчання за кордоном для українського студента?
— Слід розрізняти безкоштовне і платне навчання. Якщо платне розраховане на тих, хто може за нього заплатити, то безкоштовне — на тих, хто має активну життєву позицію, є конкурентоспроможним в інтелектуальній сфері. Більшість програм розраховані на аудиторію студентів, які самі шукають шляхи самореалізації й докладають для цього максимум зусиль, наприклад, займаються позауніверситетською діяльністю. Закономірно склалося, що найчастіше наші громадяни обирають такі спеціальності, як право, журналістика та економіка. Найбільше наших громадян приваблює інший підхід до навчання: інтерактивність, практична спрямованість, а також отримання досвіду життя в іншій країні, знайомство з новими людьми. Наші студенти отримують фінансову підтримку за рахунок стипендії, яку надає університет або незалежні фонди. Також є окремі програми Європейської комісії, які оплачують роки навчання за кордоном. Існують програми, які покривають усі витрати: проживання, навчання, а є ті, які покривають лише оплату за навчання. Ті, хто навчався за кордоном, навіть не маючи прямих переваг на ринку праці в Україні, все одно збагачуються досвідом, який їм не завадить. Хоча з іншого боку, через виїзд студентів за кордон Україна втрачає свої трудові та наукові ресурси, оскільки не всі після навчання повертаються додому. Іноді не так легко інтегруватися в життя іншої країни, а в інших випадках багато хто їде навчатися за кордон саме для того, щоб там лишитися назавжди.
— Уже не один рік Україна впроваджує Болонський процес, щоб наблизити нашу освіту до європейських стандартів...
— Ми взяли тільки формальну сторону цієї системи, але академічна мобільність, коли студент може їздити за програмами обміну в іншу країну, скажімо, на семестр, вплив студентів на навчальний процес, на якість та зміст самого навчання — це впроваджується на низькому рівні.
— І все ж таки, чимало іноземців їдуть до нас на навчання. Чим, на вашу думку, Україна їх приваблює?
— Зважаючи на те, що до нас їдуть громадяни країн, що розвиваються, або держав пострадянського простору, то для них наше навчання обходиться дешевше й здається більш якісним. А дехто бачить Україну як більш сприятливу, мирну та спокійну країну для проживання. Ті, хто приїздить до нас із Західної Європи чи США, цікавляться Східним регіоном Європи і хочуть провести тут дослідження для своїх університетів.