Москва намагається поставити хрест на єдності українського православ’я
Останнім часом у православних колах України зажевріла надія на те, що наші три, розділені тепер, церкви зможуть знайти шлях до об’єднання. За допомогою двох найбільш авторитетних церков Вселенського православ’я — Московського та Константинопольського патріархатів. Стало відомо також, що в середині липня в Шамбезі (Швейцарія) відбудеться зустріч патріарха Варфоломія I та «міністра закордонних справ» Московського патріархату митрополита Кирила, де будуть обговорюватися проблеми українського православ’я. На зустріч мають бути запрошені представники всіх трьох українських православних церков. (У цю останню, абсолютно безпрецедентну, обставину вельми важко повірити. — Авт. ).
Як повідомляє Інтерфакс-Україна, під час недавньої зустрічі віце-прем’єр-міністра України Миколи Жулинського з Вселенським патріархом Варфоломієм І було узгоджено певні деталі об’єднавчого процесу, більше того — патріарх Варфоломій І дав зрозуміти, що буде сприяти цьому процесу. Він висловив надію, що єдина помісна Українська православна церква може бути утворена вже в серпні цього року — після об’єднавчого Собору. Проте джерела, що належать до Московського патріархату, оприлюднили ці новини єдине заради того, щоб повністю відкинути будь- яку можливість не тільки об’єднання, а й навіть переговорів, у яких зможуть взяти участь всі зацікавлені сторони. Представник МП, який не захотів назвати своє ім’я, звинуватив патріарха Варфоломія I у тому, що той грає роль «східного папи», втручається у справи православ’я інших країн і що РПЦ «не збирається поступатися церковними канонами й не потерпить зазіхань на свою канонічну територію, якою є Україна».
Анонім в МП висловив впевненість, що втручання патріарха Варфоломія І має єдину мету — за підтримки США розчленувати РПЦ, яку Білий дім вважає найбільш впливовою консолідуючою силою на пострадянському просторі. Необхідно ще додати, що наприкінці минулого тижня в Цюриху митрополит Кирил (МП) та митрополит Мелітон (найбільш впливова, після патріарха, особа Константинопольського патріархату) зустрічалися для обговорення, як вважають, майбутньої наради у Шамбезі. Результати цих переговорів покриті, як казав дід Щукар, «невідомим мороком».