«На пошану предків наших»
У Києві відкрили меморіальну дошку духовній пам’ятці Київської РусіНа фасаді адміністративного будинку Служби безпеки України, що на вулиці Володимирській, 33, з’явилася меморіальна дошка, яка увічнює ранню християнську пам’ятку Київської Русі — церкву та монастир Святої Ірини. Відкриття відбулося вчора — з нагоди відзначення 1025-річчя хрещення Київської Русі. У заході взяли участь керівники СБУ та столичної влади, науковці.
«До 1025-річчя хрещення Київської Русі, на пошану предків наших — Великого князя Ярослава Мудрого та його дружини Ірини. Установлено на місці, де в середині ХІ сторіччя Ярослав Мудрий, син хрестителя Київської Русі Володимира Великого, побудував монастир і церкву Святої Ірини», — написано на дошці.
Церква та монастир були збудовані в середині ХІ століття за велінням Великого князя Київського Ярослава Мудрого, сина хрестителя Київської Русі Володимира Великого. Споруди були частиною величного архітектурного ансамблю стародавнього Києва.
Фрагменти Ірининського собору 1833 року розкопав археолог Кондрат Лохвицький.
Довгий час про стародавню пам’ятку, зруйновану під час татаро-монгольської навали в середині ХІІІ століття, нагадував пам’ятний знак на розі сьогочасних вулиць Володимирської та Ірининської — так званий «Ірининський стовп». Проте в 30-ті роки минулого століття його було демонтовано.
Ініціатива відновити історичну справедливість та увічнити духовну пам’ятку Київської Русі належить СБУ. Її підтримав Інститут історії НАН України, а також ієрархи провідних християнських конфесій. Пропозицію щодо увічнення церкви та монастиря Святої Ірини схвалив Президент Віктор Янукович.
Ескіз меморіальної дошки виконали фахівці Проектного інституту Служби безпеки України. Тексти та зображення, які містить дошка, розроблено та погоджено з урахуванням висновків експертів Інституту історії України та Інституту української мови НАН України. Зображення Ірининської церкви наведено за реконструкцією видатного дослідника архітектури та мистецтва Київської Русі, доктора архітектури Авсєєва Ю.С. Хрест у верхній частині меморіальної дошки за формою наближено до так званого «корсунського хреста», зображеного на саркофагах Х—ХІ століть із Десятинної церкви та Софійського собору.