Перейти до основного вмісту

НАК «Нафтогаз» не зможуть розділити й продати. Поки що!

Парламент не встиг розглянути законопроекту №7562, який дасть змогу урядові «розчленувати» і пустити з молотка гарант енергетичної нацбезпеки
12 липня, 00:00

Влада вирішила розпродати НАК «Нафтогаз», але не відразу, а частинами. «Зараз прийшов час ці структури (компанії, які входять до «Нафтогаз України». — Авт.) роз’єднати, аби вони мали можливість розвиватися кожна окремо і створити реальні ринкові механізми їх розвитку» — сказав на прес-брифінгу в п’ятницю Президент України Віктор Янукович. Він підкреслив, що прийшов час готувати до виходу на IPO «Укрнафту», «Укргазвидобування», «Чорноморнафтогаз», «Укртрансгаз», «Укртранснафту».

«Якщо залучати інвесторів, для початку, можна продати через біржу 10% акцій того чи іншого підприємства. Отримати інвестиційний ресурс. Це реальний шлях, який дасть можливість йти шляхом модернізації цих підприємств», — вважає Президент.

Експерти переконані: рішення влади є нічим іншим, як виконанням зобов’язань перед Міжнародними фінансовими організаціями. Як зауважив у коментарі «Дню» директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро МАРУНИЧ, якщо Україна не реструктуризує НАК, то вона не отримає грошей не лише на модернізацію газотранспортної системи, а питання можуть виникнути й щодо продовження траншу Міжнародного валютного фонду (МВФ). Експерт переконаний, без чітких вимог з боку міжнародних фінансових інституцій, українська влада в найближчі роки навряд чи спромоглася б здійснити реорганізацію НАКу.

Що ж до виведення активів НАКу на ІРО, на думку Марунича, говорити про це зарано: надто багато неясностей. Зокрема не зрозуміло, що саме влада хоче виводити на ІРО. Найцікавішими, на думку експерта, для інвестора є газові труба і сховища. Утім, щоб вивести «Укртрансгаз» на ІРО, за прогнозами директора Інституту енергетичних досліджень, знадобиться щонайменше 2 — 3 роки. «Потрібна серйозна передпродажна підготовка. Той фінансовий стан, в якому зараз перебуває НАК, не сприяє виведенню його активів на ІРО», — коментує він «Дню».

Хто ж може стати інвестором для гаранта української енергетичної нацбезпеки? Сподіватись на західних гравців особливо не варто, каже Марунич. Зацікавленості в українському газовому господарстві з того боку кордону немає. А все — через російський фактор, пояснює експерт. «Можливо, — припускає Марунич, — акції НАКу куплять європейські компанії, які ще не мали досвіду в нафтогазовій сфері». Проте найбільш ймовірним, на його думку, є варіант інвестицій «Газпрому» та структури українського бізнесмена Дмитра Фірташа. Адже останній був фактично першим в Україні, хто заговорив про виведення НАКу на ІРО.

Ризиків щодо придбання активів НАКу ні зі сторони «Газпрому», ні зі сторони Фірташа експерт не бачить. Адже поки що уряд ініціює продаж не контрольного пакету акцій. «Я не думаю, що ті, хто придбає акції «Укртрансгазу» чи «Укртранснафти» на ІРО матимуть серйозний вплив на управління компанією. Радше тут мова йде про вигідне капіталовкладення», — пояснює «Дню» експерт.

Утім, озвучений Президентом сценарій «розпродажу» НАКу поки незаконний, принаймні до чергової сесії ВРУ. Нагадаємо, що парламентарі, попри наполягання глави держави, так і не спромоглися прийняти скандальний законопроект №7562. У якому міститься стаття, яка в нинішній редакції забороняє реорганізацію та приватизацію державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту (МТТ), а також забороняє відчуження і будь-які маніпуляції з основними фондами та акціями державних підприємств МТТ, НАК «Нафтогаз України», дочірніх та заснованих нею підприємств і газосховищ. Натомість, запропонованими урядом Азарова змінами передбачається наділити Кабінет Міністрів повноваженнями самостійно визначати перелік підприємств, на які поширюється дія статті 7 Закону «Про трубопровідний транспорт». Що фактично означає зняття заборони на відчуження та продаж активів НАК «Нафтогазу».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати