Перейти до основного вмісту

Парламентськiй більшості погрожують референдумом

15 січня, 00:00

Олександр ВОЛКОВ:

— Для мене і як для законослухняного громадянина України, і як для законодавця, вищою істиною є конституційні тези. У Конституції записано, що «право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами». Саме Основним законом нашої держави визначається, що «громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах» (ст. 38). Це означає, що той, хто намагається вирішувати, за яких обставин має здійснюватися народне волевиявлення, фактично бажає нівелювати право народу-суверена на здійснення влади, в тому числі і шляхом референдуму. Виходячи із цього, я як людина і громадянин, народний депутат України, хоча і не маю причетності до народної ініціативи щодо проведення референдуму (? — Ред. ), не можу виступати і не виступаю проти будь-яких форм волевиявлення народу, яке здійснюється відповідно до чинного законодавства. Прийняття закону про мораторій я розцінюю як спробу деяких моїх «колег» законодавців узурпувати волю народу-суверена на волевиявлення. Неважливо, який привід для прийняття цього закону було вибрано — соціально- економічний стан (а його вважають недостатньо високим багато громадян у багатьох країнах) чи «пришестя марсіан». Це рішення фактично звужує права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією. Це неприйнятно. Не маю сумніву, що Конституційний суд винесе своє вагоме й остаточне рішення. Своє рішення, певен, винесе і Президент України як гарант дотримання конституційних прав громадян, адже одного із прав саме цих громадян і бажає дехто позбавити.

Я переконаний, що проведення референдуму спричинить прогнозовані наслідки, тому що народ не помиляється, а вирішує власну долю. Ця воля має бути вищою за долю будь- якого державного органу, тим більше, окремих держслужбовців. Якщо декому із законодавців не подобається цей народ, я дам їм таку пораду: пошукайте собі інший народ.

Олександр МОРОЗ:

— Я не вважаю, що питання, які пропонують винести на референдум ініціатори від Компартії, ефективні й оптимальні в наявній ситуації. Краще було б включити три питання дещо іншого змісту. (Як повідомляє Інтерфакс-Україна, лідер СПУ пропонує винести на референдум такі питання: про довіру або недовіру парламентові та Президенту; про зняття недоторканності для всіх суб'єктів влади; про необхідність внесення в бюджет витрат на виплату заборгованостей із зарплати та пенсій).

Сьогодні Президентові казати про те, що проведення референдуму ініціюється народом, не можна. А якщо іще й подивитися на процедуру збирання підписів, створення ініціативних груп, то це, звичайно, ініціатива влади, що не передбачено Конституцією. Президент може ініціювати референдум, але в іншому порядку.

На мій погляд, сьогодні необхідно було б зупинитися в розгойдуванні ситуації в суспільстві і необхідно, щоб Президент зробив крок назад.

Леонід КРАВЧУК:

— Все, що хто-небудь здійснює, — парламент, уряд чи Президент, має обов'язково відповідати Конституції. Згідно з нормами Конституції, Президент має право з народної ініціативи провести референдум. Однак при проведенні референдуму необхідно враховувати норми Конституції і законів України. І, додам ще, треба враховувати політичну доцільність здійснення такого заходу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати