Підпал, а не хуліганство
Захисники найдавнішого столичного кінотеатру «Жовтень» вимагають об’єктивного розслідування осінньої пожежіУ вівторок, 24 лютого, у Голосіївському райсуді міста Києва слухали справу щодо пожежі у кінотеатрі «Жовтень». У відкритому кримінальному провадженні йдеться не про підпал, про що заявляли спочатку правоохоронні органи, а про звичайне хуліганство. Двох молодих чоловіків, які скоїли злочин, зараз тримають під домашнім арештом, і якщо суд визнає, що підпалу не було, їм дадуть умовний термін покарання. Не буде з кого стягувати компенсацію за завдані матеріальні збитки і не вдасться з’ясувати, чи стоїть хтось за зловмисниками. Тому дирекція кінотеатру та його громадські захисники вимагають дорозслідувати кримінальне провадження саме за фактом підпалу.
Чому справу перекваліфікували, директор «Жовтня» Людмила Горделадзе цікавилась у прокурора Подільського району у день судового засідання. Виявилося, що ТОВ «Кіноман» не подало заяву про завдані матеріальні збитки, через що і змінили суть справи. Але директор переконує, що дані про завдану шкоду до матеріалів кримінального провадження додано. А оцінювати збитки — то компетенція правоохоронних органів.
— Перше, що мають зробити у прокуратурі — самі ініціювати підрахування збитків київської міської громади. Саме на правоохоронні органи покладено обов’язок установити збитки та узгодити із власником. Перекваліфікація справи шита білими нитками. Якби ми не звернули на це увагу, то так би і пройшло. Ми ж постраждала сторона, про шкоду заявили, у нас два апарати по 100 тисяч доларів згоріло, у матеріалах справи це все є. Страховку ми отримали, вона покриває 10% від наших збитків, зважаючи на інфляцію. Тепер ми будемо оформлювати позов про відшкодування завданих збитків, просто він у матеріали справи не потрапить, — пояснює Людмила Горделадзе.
До справи долучається зараз і Українська Гельсінська спілка з прав людини. Правозахисники бачать у ній злочин, скоєний на ґрунті ненависті. Бо ж у той вечір у кінотеатрі транслювали стрічку на ЛГБТ-тематику. Сергій Щелкунов, співкоординатор ГО «Врятуй Жовтень», каже, що адвокати ніби виправдовують обвинувачених хлопців, які вдалися до злочину через своє віросповідання і лише з благих намірів. У Гельсінській спілці вважають, що якщо залишити цю справу як є, то за цим же принципом можуть бути скоєні інші злочини.
Багато зауважень виникає і до самого розслідування. Сергій Щелкунов нагадує, що остання спроба виселити ТОВ «Кіноман» була реалізована через Подільську прокуратуру. Саме з її подачі відбулася і перекваліфікація справи. Сергій каже, що відбулося це дуже швидко — на другий день після підпалу, і не в робочий день, а вихідний. Зараз у своїй риториці прокуратура оминає слова «вогонь», «пожежа», ігнорує експертизи, які доводять, що в залі було розлито бензин і спрацювала ручна димова граната РДГ-2.
Наступне засідання у цій справі заплановано на 12 березня. Тим часом у самому кінотеатрі триває ремонт.