Поправка з минулого
Як засіб конкуренції?Одним iз результатів візиту до Сполучених Штатів президента Росії Володимира Путіна була домовленість про скасування стосовно Росії так званої поправки Джексона-Веніка, яка шкодить нормальному режиму двосторонньої торгівлі. Бузе сумніву, російські мас-медіа це подадуть як дипломатичну перемогу Росії. У той же час на дещо подібне у найближчому часі, схоже, може очікувати й Україна. «Україна може розраховувати на підтримку Американського Єврейського комітету у питанні скасування цієї поправки, яка не лише морально застаріла, але й об’єктивно шкодить розвитку наших відносин і співпраці», — так, як повідомили в прес-службі МЗС України, сказав міністру закордонних справ Анатолію Зленку голова Американського Єврейського комітету Девід Харріс. Взагалі ж, за різними повідомленнями iз Сполучених Штатів, зараз в Держдепартаменті, комітетах Палати представників та Сенату Конгресу США, інших державних відомствах та агентствах триває робота з перегляду цієї поправки і вивчення можливості її скасування стосовно тих пострадянських держав, які все ще підпадають під її дію. Отже, в разі, якщо це дійсно станеться достатньо швидко, можна буде говорити про перемогу навіть не дипломатії, але передусім — здорового глузду.
Можливо, багато хто чув, але мало хто уявляє собі, що таке ця знаменита поправка Джексона-Веніка, скасування якої домагалася ще дипломатія Радянського Союзу часів правління Горбачова.
Практично за часів життя минулого покоління, 1974-го року, Конгрес США ухвалив Торговельний акт. Підглава IV цього закону, яка і була запропонована сенаторами Джексоном та Веніком, визначала режим торгівлі між Сполученими Штатами та країнами, які не можуть визнаватися такими, що не практикують дискримінацію. Під це визначення тоді, природно, підпадали практично всі країни колишнього радянського блоку. Закон стверджував, що до таких країн не може застосовуватися статус найбільшого сприяння в торгівлі iз Сполученими Штатами (цей статус не був чимось унікальним, тим більше — пільговим). Критерієм, за яким поправка Джексона-Веніка застосовувалася до Радянського Союзу, була відсутність права громадян на вільну еміграцію. Передусім це стосувалося права євреїв на вільний виїзд до Ізраїлю.
Три роки тому закон було дещо переглянуто. Президент Білл Клінтон поставив свій підпис під законом, який замінював статус найбільшого сприяння на нормальні торговельні відносини. Цей режим так само не давав жодних преференцій чи пільг, він просто не є дискримінаційним на ринку Сполучених Штатів. Зараз цим режимом в торгівлі зi США користується 160 країн світу.
Дискримінаційні обмеження також не можуть стосуватися Киргизстану, Грузії, Молдови як членів Світової організації з торгівлі.
Євреї, як і всі інші громадяни України, давно отримали право на вільний вибір країни проживання. Тим не менш, досі Україна, як і Росія, і інші країни СНД щороку очікують занесення в список, який президент США направляє до Конгресу в ході своєї доповіді. Американські експерти переконані, що насправді всі країни СНД відповідають вимогам поправки Джексона-Веніка, хіба що окрім Білорусі.
І оскільки поправка застосовувалася перш за все через порушення прав єврейського населення, думка Американського Єврейського комітету може бути слушною. І, може бути, втрати від антидемпінгових процесів зменшаться. Проте стратегічне партнерство завжди має різні виміри. Досі поправка Джексона-Веніка чудово слугувала бар’єром для допуску на «найвідкритіший ринок у світі», і, вiрогiдно, може бути, далеко не всі бажали б його реального відкриття.