Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

П'ять мільйонів робочих місць

Скільки вони коштують i як їх створити?
03 лютого, 00:00
МОЛОДИЙ ДВІРНИК АРТЕМ ВВАЖАЄ, ЩО ВЛАШТУВАТИСЯ НА ХОРОШУ РОБОТУ БЕЗ ГРОШЕЙ І ЗВ'ЯЗКІВ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВО. ЩОПРАВДА, СВОЇ ПЕРЕВАГИ ІСНУЮТЬ І В ЦІЙ РОБОТІ. ЦІЛИЙ ДЕНЬ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ — КРАЩЕ, НІЖ У ОФІСІ ПЕРЕД КОМП'ЮТЕРОМ. А ЩЕ, З ЙОГО СЛІВ, НЕДАВНО ПІДВИЩИЛИ ЗАРПЛАТУ — ЗАМІСТЬ 214 ГРИВЕНЬ АРТЕМ ОТРИМУЄ 248. АЛЕ ГОЛОВНИЙ «ПЛЮС» — СЛУЖБОВЕ ЖИТЛО. ПОКИ ПРАЦЮЄШ ДВІРНИКОМ — БЕЗКОШТОВНО ЖИВЕШ У ХОРОШІЙ КВАРТИРІ. ВІДПРАЦЮВАВШИ ДЕСЯТЬ РОКІВ, СЛУЖБОВЕ ЖИТЛО В СТОЛИЦІ МОЖНА ПРИВАТИЗУВАТИ. ЦЕ І Є ГОЛОВНИЙ ЗАРОБІТО

Сьогодні в Україні 3,6% працездатних громадян не мають постійного місця роботи. Ще мільйон, а за деякими песимістичними оцінками — близько семи мільйонів наших громадян, — перебувають на заробітках за кордоном. Нагадаємо, одним із пунктів передвиборної програми Президента стала ліквідація безробіття. Зокрема, ще в «дореволюційні» часи було обіцяно створити 5 мільйонів нових робочих місць. Запитання: коли та якими методами вдасться втілити обіцяне в життя?

«Завдання це дуже складне, — каже голова правління всеукраїнського об'єднання «Нова фармація» В'ячеслав Кредисов, — оскільки створення одного робочого місця обходиться державі приблизно в 50 тисяч доларів. Хоча це дані центральноєвропейських країн, в Україні ця сума менша — у нас дешевша робоча сила».

Ціна робочого місця насамперед залежить від його оснащеності різноманітною технікою. Доктор економічних наук, керівник відділення економії праці, демографії та рівня життя Інституту економіки НАН України Дем'ян Богиня розповідає, що вартість робочого місця, не пов'язаного зі складним технологічним процесом, оцінюється приблизно в 200 тисяч гривень. У разі якщо знадобляться складні механізми, робоче місце може обійтися й у 200 тисяч доларів. Середню цифру вивести складно, але в будь-якому випадку питання впирається в гроші.

На думку В'ячеслава Кредисова, в держави, що бажає створити таку кількість робочих місць, є два шляхи — або взяти гроші на Заході, тобто залучити іноземні інвестиції, або створити умови для розвитку малого та середнього бізнесу. Для того щоб створити такі умови, необхідно істотно реформувати правову базу та податкову систему, які, на думку В. Кредисова, сьогодні налаштовані не дуже доброзичливо до підприємця. «Податковий кодекс створює сама податкова адміністрація, і вона робить його зручним лише для себе, а не для розвитку бізнесу», — переконаний експерт. Ще одна причина безробіття, на його думку, — сумнів малого бізнесу в стабільності. «Якщо люди бачитимуть, що ситуація в країні стійка, вони вкладатимуть свої кошти у справу. А за тотальної непередбачуваності — притримають гроші в засіках».

Однак, щоб вкласти або притримати гроші, їх треба мати, і тут важливу позитивну роль відіграє якраз горезвісна трудова міграція. За оцінками уповноваженої ВР із прав людини Ніни Карпачової, українці, які виїхали за кордон, у сукупності заробляють понад 2 мільярди гривень на місяць, що в рази перевищує середній рівень доходів громадян в Україні. Причому більша частина названої суми повертається на батьківщину працівників, тим самим зменшуючи рівень бідності в країні. Але знову ж рівень вкладення цих грошей у вітчизняну економіку залежить від стабільності ситуації в країні, податків тощо. Іншими словами, подолати безробіття неможливо, не покращивши загалом податковий і інвестиційний клімат.

Щоправда, доктор економічних наук Елла Лібанова вважає, що не варто говорити про 5 мільйонів робочих місць. Набагато актуальніше поставити запитання: а чи варто це робити? «Мене бентежить цифра в п'ять мільйонів. Нам надто необхідні робочі місця, але цілком вистачить по 200—300 тисяч нових або замінених щороку». Як пояснює фахівець, українцям просто забракне грошей купити продукцію, вироблену такою кількістю людей. «Я не бачу, в які галузі сьогодні можна «вкласти» ці робочі місця, принаймні доти, поки не буде підвищена зарплата», — зазначає Е. Лібанова.

Навпаки, Дем'ян Богиня вважає, що п'яти мільйонів може виявитися замало для вирішення проблеми безробіття, особливо у зв'язку з реформою армії. На його думку, новими робочими місцями варто заповнити наукомісткі, будівельні та сільськогосподарські сфери. «Останнє десятиріччя ми йшли ліберально-консервативним шляхом — говорили про те, що держава не повинна втручатися в ринок, і в результаті замість ринку отримали базар. На Заході ж між працею та капіталом стоїть держава, і в нас має бути так само. Уряд повинен сформулювати чіткі заходи з регулювання ринку праці», — переконаний Дем'ян Богиня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати