Сім футів під кілем!
У Києві провели учасників 23-ї Української антарктичної експедиції«У нинішньому загоні зимівників на чолі з досвідченим знавцем південної «кухні погоди» Віктором Ситовим із Одеси — четверо киян, один львів’янин, двоє житомирян та двоє харків’ян. Переважають досвідчені кадри, але є й молоді. Зате в сезоні (в Антарктику вирушають як учасники цілорічної вахти, так і ті, хто проводитиме сезонні роботи. — Ред.) явна перевага на боці молодих», — повідомляють у прес-службі Національного антарктичного наукового центру.
Нещодавно в. о. директора НАНЦ Євген Дикий розповідав у Міністерстві освіти і науки про п’ять нових біологічних досліджень, які, серед інших, українці проводитимуть в Антарктиці під час 23-ї експедиції. Так, дослідники започаткують фотоідентифікаційні каталоги китів, оновлять і продовжать аналогічні каталоги тюленів Ведделла. Як пояснюють на сайті НАНЦ, таке особисте «упізнання» кожного кита чи тюленя дасть можливість краще відстежувати шляхи їх міграції і розробити ефективніші програми їхнього збереження.
У ґрунтах Антарктики науковці вивчатимуть мікробні угруповання та їх засоби пристосування до екстремальних умов, а за залишками луски, шкіри та іншими «екологічними ДНК» у воді визначатимуть склад живих організмів. Це дасть можливість отримати більш повний список фауни Антарктиди та запровадити точніший і швидший метод моніторингу стану екосистеми.
Ще два види досліджень спрямують на вивчення забруднення довкілля. Перший стосуватиметься вивчення вмісту мікропластику у воді та донних осадах. Другий — аналізу вмісту хімічних забрудників у тканинах риб та молюсків. Такі дослідження покажуть динаміку переносу забруднення між континентами, це може дати додаткові аргументи для обмеження використання певних хімічних речовин чи зменшення використання пластикової тари у світі.
З того, що має змінитися для полярників, — Євген Дикий обіцяє, що цього року на станції «Академік Вернадський» нарешті з’явиться повноцінний інтернет. Адже полярники можуть лише раз на тиждень приймати повідомлення електронною поштою і раз на тиждень — відправляти.
А поки долучаємось до побажань полярникам — «Сім футів під кілем!» Тобто, успішного плавання і — побільше вражаючих відкриттів!