Скільки буде тіньових урядів?
У наших політиків талант будь-яку ідею довести до абсурду. Днями «Наша Україна» ухвалила рішення про створення власного «нашоукраїнського» тіньового кабміну. Другого за рахунком. Раніше Юлія Тимошенко заявляла про намір створити свій тіньовий кабмін. І навіть детально розписала його права й обов’язки в Законі «Про опозицію». Єдине, що Юлія Володимирівна не врахувала, так це того, що в українських реаліях тіньових урядів може бути кілька. За словами політолога Вадима Карасьова, Секретаріат Президента й РНБО також можуть бути своєрідними тіньовими кабмінами. Уже вийде чотири. Однак в українській політиці абсурд часто містить у собі цілком серйозні наміри. Можна передбачити, що вся ця історія з урядами, їхня абсурдизація має під собою цілком серйозну мету — перешкодити опозиційній діяльності тіньового уряду Юлії Тимошенко.
Однак Карасьов не вважає, що все зводиться до контргри проти Тимошенко. «Нашій Україні» також потрібно з чогось починати, а оскільки в Україні немає досвіду нормальної опозиційної діяльність, всі починають копіювати те, що вже склалося в інших країнах. Досвід тіньового кабінету міністрів є у Великій Британії . А чи не зробити нам також свій тіньовий кабінет міністрів? А чи не замахнутися нам, друзі, на Вільяма нашого, на Шекспіра! Оскільки досвіду роботи опозиції в Україні немає (в парламенті як такої опозиції не було, тому що згідно з будь-яким законом складалися різні більшості), тому ідея тіньового уряду лежить на поверхні. Напевно, вважають, що це така чарівна палочка, помах якою дозволить політичній силі прогриміти», — сказав Карасьов «Дню».
Тим часом у БЮТі спроби «Нашої України» створити тіньовий уряд усерйоз не розглядають. Мовляв, «Наша Україна» не здатна на рішучі дії. «Я не вважаю серйозними всі кроки щодо створення якої-небудь опозиції на основі «Нашої України», — розмірковує бютовець-політолог Володимир Полохало, — судячи з усього, «Наша Україна» ніколи вже не стане єдиною силою. Напруга протиріч там не спадає, а тому вони не представляють серйозної загрози для влади. А населення «Нашою Україною» вже не цікавиться як блоком. Та й як можна ними цікавитися, коли рівень підтримки вимірюється 5%. Тому всі ці розмови про тіньовий уряд — імітація».
Однак низький рейтинг не заважає «Нашій Україні» боротися за звання головного опозиціонера. З одного боку, Тимошенко проголосила міжфракційне опозиційне об’єднання. З іншого, «Наша Україна» створює конфедерацію «Європейська Україна». До участі в цій конфедерації були запрошені десять політичних сил, а ось про БЮТ забули. Заступник голови партії «Реформи і порядок» Ігор Гринів днями висловився з цього приводу. Він заявив, що створювати опозиційне об’єднання без Блоку Юлії Тимошенко немає сенсу. «Моя позиція: якщо дійсно говоримо про консолідацію суспільства, то визначальним моментом є консолідація тих сил, які зараз згуртувалися навколо Президента, й всіх тих, хто так чи інакше тяжіє до Юлії Тимошенко». Гринiв також не погодився з думкою Романа Безсмертного, що ідеологічною платформою опозиційного об’єднання міг би бути Універсал національної єдності, оскільки він є «предметом компромісу між Партією регіонів і «Нашою Україною», а позиція всіх інших партій має бути більш чіткою й зрозумілою».
Сам Роман Петрович натякнув, що обговорювалася можливість спільних дій «Нашої України» й БЮТу. Але поки зрозуміло одне, на сьогоднішній день головне завдання пропрезидентського блоку — не допустити в опозиції монополії Юлії Тимошенко.